BİZİM İSLAMCILARIN DİZİ BUNAMALIĞI

Kurtlar Vadisi isimli dizi ilk yayın zamanlarında tüm Türkiye ekran başına kilitlenmişti. Dizinin bölümleri başladığında tüm sokaklar boşalıyor, hayat adeta duruyordu. Kadını erkeği, genci yaşlısı, işçisi memuru, politikacısı bürokratı adeta ekran başında büyülenmiş zombilere dönüşüyorlardı. Dizinin en çok tutulan ve Oktay Kaynarca’nın canlandırdığı “Çakır” karakterine toplumun yaklaşımı aşktan öte adeta tutkuya dönmüştü. Ve bir bölüm geldi ki, tüm Türkiye’yi sessizlik kapladı. Çakır’a tuzak kurulmuş ve öldürülmüştü.

Çakır karakterinin diziden çıkarılmasının ardından Türkiye’de akıl almaz şeyler yaşandı. Ülkenin her yanında ciddi ciddi gıyabi cenaze namazları kılınıyor, Çakır anısına halı saha turnuvaları düzenleniyor, ev kadınları yaptıkları helvaları konuya komşuya Çakır’ın ruhuna Fatiha isteyerek dağıtıyordu. Daha bir sürü toplumun kültürel ve düşünce seviyesinin göstergesi sayılacak saçmalıklar tv ve gazetelerde günlerce haber olarak yayınlanıyordu. Öyle ki, Çakır’ın ölümü ile ilgili olarak Türkiye’de yaşananlar çok ciddi “Ana Haberlerde” ilk üç haber arasına giriyordu.

Tam o günlerde İslamcılar bu yaşananlara bakıyor ve “toplumun içine düştüğü bu açmazın, düşüklüğün” analizleri eşliğinde üzüntülerini ortaya koyuyorlardı. Bu toplum bu düşüklükten kurtarılmalıydı. Ve bu kurtarıcılar İslamcıların kendileriydi.

AK Partinin iktidara gelişinden bu yana İslamcılar bir dönüşüm yaşadı. Aslında bu dönüşüm çok ciddi olarak sürekli sorgulanmalıydı. Ancak onlar sorgulamak yerine AK Parti üst kadrolarının çok bilinçli bir dezenformasyon politikası uygulamasıyla entelektüel akıllarını, hayatın karşısındaki sorgulayıcı/analiz edici duruşlarını kaybettiler.

Son birkaç yıldır “Diriliş”, “Abdulhamid” isimli diziler İslamcıların içine düştüğü sefih durumu göstermesi açısından son derece ilginçtir. Dizilerin başladığı saatlerde tüm İslamcılar evlerine tıkılıyorlar. Dünyadan kopuyorlar. Adeta bir zaman makinesine binip yaşadıkları çağdan ışınlanıyorlar. Dizilerin bölümleri bitip tekrar bu zamana geldiklerinde ise bu çağı sorgulayacak akıllarını bölüm boyunca içinde bulundukları geri çağda bıraktıkları için kullanamıyorlar.

Öyle bir hal aldı ki durum, Diriliş dizisinde Ertuğrul Beyi canlandıran Engin Altan Düzyatan’ı gerçekte Türkiye’yi tüm dünyada özgürlüğüne kavuşturacak adam gibi algılayıp tutku ile bağlanması noktasına varıldı. Bizim İslamcılar dizilerdeki aktörlerin canlandırdıkları karakterler ve replikleri üzerinden beslenir hale geldiler. Dahası ve gözlemim o ki, dizilerdeki replikler bizim İslamcıların iman ettikleri Kur’an ayetlerinden daha önde bir değer gibi tartışılır oldu.

Kesinlikle bu dizilerin bir tek bölümü bir kenara internette zaman zaman karşılaştığım fragmanlar haricinde hiç ama hiç izlemedim. Bu nedenle olsa gerek, benim düşünce dünyam bir şekilde bizim mahallenin İslamcılarıyla buluşma noktaları yakalarken bu diziler başladığından bu yanadır ben bizim mahallenin sınırları dışına atıldım.  Kesinlikle buluşma noktamız zerre kadar kalmadı.

Şimdi dua ediyorum. Abdulhamid dizisinde padişahlıktan azledilme sahnesinde azlediciler rolü oynayan oyuncular inşaAllah bizim İslamcıların seviyesiz bir yanına denk gelipte gariplerimizi linç edip eşlerini dul, çocuklarını yetim bırakmazlar. Cidden bizim mahallenin İslamcıları artık iyice küçüldüler.

Selam, selamet ve dua ile.... 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TAKİYYE GÖLGESİNDE FETÖ/İKTİDAR BULUŞMASI -2- Genel 19.02.2018
TAKİYYE GÖLGESİNDE FETÖ/İKTİDAR BULUŞMASI -1- Genel 18.02.2018
YOLSUZLUK HIRSIZLIK DEĞİLDİR (Mİ) Genel 16.02.2018
STK/DTK – MUHALEFET/TERÖR Genel 13.02.2018
KANDIRILMAYA MÜSAİTLİK Politika 11.02.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ümmetin kafası neden karıştı? (10) Genel 17.05.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (9) Genel 11.05.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (8) Genel 10.05.2019
Merhaba Yazarport Ailesi, Yeniden Aranızdayım Genel 09.05.2019
BU ÇAĞ KİMİN? Genel 08.05.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.