VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- VI

''  Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder

 , Ondan yardım dileriz. Allah kime hidayet ederse , artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidayete erdiremez. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Tektir , eşi , ortağı , dengi ve benzeri yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed(s) O'nun kulu ve resulüdür. '' (Veda Hutbesinden)

 Aziz Müslümanlar,

Peygamberimiz Veda Hutbesinde:'' Ey insanlar! Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan  tamamen ümidini kesmiştir.Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız , bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan sakınınız'' buyurmuştur. 

 Aziz Müslümanlar,

Her hayırlı iş besmele ile başlar. Şeytan, Müslümanları 'besmele'siz işlere yönlendirmek ister. Bu istekte ona uyarsak kuşkusuz şeytan sevinir. 

 Aziz Müslümanlar, 

Bağırıp çağırma, inatlaşarak tartışma, şeytanın istediği davranışlardandır. Bir gün, Hz. Ebubekir , peygamberimizin de bulunduğu bir mecliste üstelik haklı olduğu bir konuda bir şahısla tartıştı. Sesler yükseldi. Peygamberimiz o meclisten ayrıldı. Hz. Ebubekir de hemen peygamberimizin peşinden giderek ayrılışının sebebini sordu. Peygamberimiz şu ibret dolu cevabı verdi:'' Ben, şeytanla aynı mecliste bulunmam.''  

   Değerli Müslümanlar, 

Yürüyüşte böbürlenmek, gösteriş yapmak da şeytanı sevindirir. Şeytanın işi, kibirlenmek, üstünlük taslamaktır. Bu yüzden İblis Allah'ın rahmetinden kovulmuş ve şeytan olmuştur. Ademoğullarının da kendisine benzediğini görünce şeytan sevinir.  

   Yemede, içmede , zamanı kullanmada, alışverişte hasılı tüm davranışlarda israf da şeytana kardeş olmayı, ona uymayı gerektirir ki şeytan bütün bunlara sevinir. 

  Aziz Müslümanlar,

 O halde biz, şeytanın tabileri olmaktan Allah'a sığınmalıyız. ' Euzubillahimineşşeytanirracim' istiaze cümlesini özümsemeliyiz. Bu istiaze cümlesi adeta bizde bir refleks haline gelmelidir ki şeytan bizimle sevinecek bir hal bulamasın.  

  Unutmayalım ki şeytanın sevinmediği, sevinemediği yerde peygamberimiz sevinir. Peygamberimizi sevindirdiğimiz yerde ilahi hoşnutluğu yakalarız ve Allah bizden razı olur. 

  Aziz Müslümanlar, 

Şeytanın karşısında geçit vermeyen ulu sıra dağlar gibi dikilen muhterem Müslümanlar, 

Allah hepinizden razı olsun, amin. 

 

 

 

 

 

 

  

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-VII Genel 16.02.2018
YAPAY ZEKA VE ROBOT -II Bilim / Teknik 04.02.2018
EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMELLERİ-IV Eğitim 03.02.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER -V Genel 02.02.2018
İMANIN TEMELLERİ-IV Genel 30.01.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
BİZİM İSLAMCILARIN DİZİ BUNAMALIĞI Genel 20.02.2018
TAKİYYE GÖLGESİNDE FETÖ/İKTİDAR BULUŞMASI -2- Genel 19.02.2018
TAKİYYE GÖLGESİNDE FETÖ/İKTİDAR BULUŞMASI -1- Genel 18.02.2018
Entrika Genel 18.02.2018
Bakmak ve Görmek Genel 17.02.2018

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Musa Selim 13.02.2018

Aleykümselam kardeşim. Tespitiniz doğru. Benim '' İmanın Temelleri-2'' yazımda bu konuya açıklık getirmeye çalıştım.

Ferda Yamanoğlu 11.02.2018

Selamünaleyküm. ALLAH'ın hidayet etmesi doğru yolu gösterme anlamındadır.İnsanların inanıp doğru yola girmesi kendi hür iradelerine bağlıdır.Çoğu insan bildiği halde inkar ve günahta ısrar ediyor.ALLAH inanan ve büyük günahlardan kaçınan insanı saptırmaz.Bakara suresinde bir ayet,'''O, ancak fasıkları saptırır'',diye yazar.(www.isikdamlalari.com)

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.