VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER -II

''  Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder
 , Ondan yardım dileriz. Allah kime hidayet ederse , artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidayete erdiremez. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Tektir , eşi , ortağı , dengi ve benzeri yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed(s) O'nun kulu ve resulüdür. '' (Veda Hutbesinden)
  Aziz Müslümanlar, 
Muhammed ül emin bir peygamberin ümmetiyiz. Hz. Peygamber kendisine peygamberlik verilmeden önce 'el-emin' olarak adlandırılıyordu. Mekke halkı bütün değerli eşyalarını Hz. Peygambere en küçük bir tereddüt göstermeden  bırakabiliyorlardı. Nitekim hicret ettiklerinde Hz. Ali'yi kendisine bırakılan emanetleri sahiplerine teslim etmesi için Mekke'de bırakmıştı.
  Aziz Müslümanlar,
Peygamberimiz :'' Münafığın alameti üçtür. Konuştuğu zaman yalan söyler; söz verdiğinde sözünde durmaz, kendisine bir şey emanet edildiğinde hainlik eder.'' (Buhari, iman 25) buyurmuşlardır.  
  Değerli Müslümanlar, 
Emanette emin olmak, müslümanlığın temelini oluşturmaktadır. Yine peygamberimiz '' İşler ehline verilmediğinde kıyameti bekle'' buyurmuştur. Bu hadisten de anlaşılmaktadır ki her bir 'vazife' bir emanet olarak karşımıza çıkmaktadır. O vazifeyi veren de alan da 'emanet' bilinciyle alıp vermelidir.  
    Değerli Müslümanlar,
Aile, çoluk-çocuk, komşu, akraba, dost, arkadaş, millet, insanlık, çevre ve diğer canlılara da emanet gözüyle bakılmalıdır. Emanette emin olmak 'sorumlu' davranmakla mümkün olacaktır. 
  Aziz Müslümanlar,
Hepimiz bir can taşımaktayız. Bize verilen bu canlar da birer emanettir.Nefsin tasallutuna kapılmadan onu terbiye etmek 'cennete ehil ' bir hale getirmek de sorumluluklarımız arasındadır. 
  Aziz Müslümanlar, 
Sözlerimi , halk arasında oldukça meşhur olmuş ve çok kullanılan manidar bir sözle bitiriyorum: Allah'a emanet olunuz. 

 

 

 

 

  


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İMANIN TEMELLERİ-III Genel 22.01.2018
EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMELLERİ- III Eğitim 20.01.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER -III Genel 18.01.2018
ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK - III Eğitim 17.01.2018
İMANIN TEMELLERİ-II Genel 16.01.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Kara Gün.. Genel 20.01.2018
Kendinize Aşık Olun.. Genel 19.01.2018
32 MURSELAT SURESİ (1-50) Genel 15.01.2018
‘İnsanlık’ ders diye okutulsun Genel 13.01.2018
Elveda.. Genel 12.01.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.