İMANIN TEMELLERİ -I

İslamiyette Allah'a iman İhlas Suresinde gayet veciz olarak anlatılmıştır. '' Allah tektir, O , Sameddir. (Bütün varlıklar ona muhtaç, O hiç bir şeye muhtaç değildir.) Doğmadı ve doğrulmadı, eşi ve benzeri yoktur. '' Bu öz anlatım daha da kısaltılarak '' ''Allah'tan başka tanrı yoktur.'' şeklinde tevhit cümlesine dönüştürülmüştür. 
   İslam'a giren kişi 'Allah'tan başka tanrılara' söylem ve eylem olarak geçit vermeyen bir kişidir. 
   Allah'a iman eden bir kişi varlığın hiç bir çeşidini 'tapınacak kadar' gözünde büyütemez. Değerli bulabilir, sevebilir, saygı duyabilir, bağlanabilir ama sonuç olarak tanrılaştıramaz! 
   İslam'a göre Allah'a iman Allah'ın lütfudur. O kalbimizde iman nurunu yaratmazsa iman edemeyiz. İman bu yönüyle bir nasibdir. 'Hidayet Allah'tandır' cümlesi bu gerçeği ifade eder. (sürecek)

  


Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘’ DÜŞMANIMIZ KİNDİR BİZİM’’ Eğitim 03.01.2019
BİR 2019 DEĞERLENDİRMESİ Politika 01.01.2019
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XIV Genel 27.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XIII Genel 13.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XII Genel 06.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
VATAN MI? PARAN MI? Genel 13.01.2019
Gez memleketimi gez TURKIYEMI. Genel 09.01.2019
Üflüyorum, Gülümse! Genel 09.01.2019
Paralı Poşet Doğayı Korur mu? Genel 04.01.2019
Zalimin Zülmü.. Genel 31.12.2018

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Musa Selim 13.01.2018

Değerli kardeşim öncelikle uyarıların için teşekkür ederim. Birinci cümlede görünüşte böyle bir sakınca gözükse de hemen ardından gelen cümle yanlış anlamayı ortadan kaldırmaktadır. ''Hidayet Allahtandır'' ifadesi tek taraflı değil. Sizin de işaret ettiğiniz gibi 'kulun talebi' de önemlidie. Yazının devamı da gelecek ki orada sanırım söz konusu hususlar açıklığa kavuşacaktır. '' Kardeşim kur'ani derinliği olmayan kardeşlerimizin bu konulara girmemeleri gerekiyor'' ifadeniz genel olarak doğrudur. Eğer bu yazıdan hareketle beni kastediyorsanız acele verilmiş bir hüküm sayılabilir. Elbette kendim için kur'ani derinliğe sahibim diyemem zira yakışık almaz; ama yaklaşık otuz yıldır kendi çapımda bu konularla ilgilenmekteyim. Yazıyla ilgilenip görüşlerinizi bildirdiğiniz için tekrar teşekkür eder , hayır dolu günler dilerim.

Yüksel Yılmaz 12.01.2018

Kardeşim şirke girmeme konusunda isabet etmişsiniz ama "İslam'a giren kişi 'Allah'tan başka tanrılara' söylem ve eylem olarak geçit vermeyen bir kişidir" şeklindeki ifade sizin maksadınızı aşmış görünüyor. Çünkü sanki böyle tanrılar var da onlara söylem ve eylem olarak geçit verilmiyor gibi anlaşılmaya müsait yazılmış. "...Allah'tan başkasını tanrı edinen" demeniz daha uygundu. Böylece biz değil "edinen" her kimse o "başka tanrı" ya da "tanrılar" kabul etmiş olacaktı. "O kalbimizde iman nurunu yaratmazsa iman edemeyiz" şeklindeki ifadeniz de tek taraflı anlaşılmamalı; çünkü biz iman etmek istemedikçe de Allah dilemez. 'Hidayet Allah'tandır' ama "hidayeti istemeyene" değil. Bu karşılıklı bir taleptir. Kardeşim Kurani derinliği olmayan kardeşlerimizin bu konulara girmemeleri gerekiyor. Allah'a iman konusu, sizin gibi şirkten uzak duran kardeşlerimiz için dahi çok hassas olmayı gerektirir.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.