YAPAY ZEKA VE ROBOT

Yaklaşık iki yıl önce bir sohbet sırasında yakın bir gelecekte robotların hayatımıza gireceğinden söz etmiştim. Genç bir mühendis arkadaşımız gülümsemiş, ardından '' robotların hayatımıza girmesi için çok erken'' demişti.  
   Daha dün gibi hatırladığım bu konuşma üzerinden yaklaşık iki sene geçti. Şimdi ,gün geçmiyor ki yeni bir haberle şaşırmayalım: Vatandaşlık verilen insan görünümlü robot, ters takla atabilen robot! 
   İnsanlık nasıl ki uzay araştırmalarından vazgeçmiyor. Yapay zeka, robot geliştirme çalışmaları da sürüp gidecektir. Önemli olan bu gün iyi kötü işletilen uluslararası hukuk gibi yapay zeka çalışmalarında da dünyada bir uzlaşı sağlanabilmesidir. Nasıl uyuşturucu potansiyeline sahip bitkiler devlet kontrolünde yetiştiriliyorsa yapay zekanın da insanlığa, diğer canlılara, çevreye ve kendilerine zarar vermeyecek şekilde programlanması zorunludur. 
  Yapay zeka ve robotlar konusu açıldığında doğal olarak felaket senaryoları da gündeme gelebiliyor. En çok korkulan da yapay zekanın insanın sonunu getirebileceği endişesi. Bu endişe yersiz bir endişe değildir. Yeryüzünde bu gün düşmanlarını alt etmek isteyen pek çok güç ve farklı ideoloji vardır ki ellerine fırsat geçtiğinde düşmanlarını yok etmekten çekinmeyeceklerdir. 
  Yapay zeka teknolojileri doğru yönetilirse ülkelerin bir biriyle boğuşma zorunlulukları ortadan kaldırılabilir. Hatta mevcut iktisat teorileri yeni ortaya çıkacak durum için yetersiz kalabilir.iş, meslek, emek kavramları yeniden tanımlanmaya muhtaç bir hale gelebilir. 
  Yapay zekayla ortaya çıkan bu yeni dönemde yepyeni yaşam felsefeleri, dünya görüşleri ortaya çıkabilir. Nasıl ki sanayi inkılabı sonrası hızlanan şehirleşmeye bağlı şehrin şartları insan ilişkilerini de derinden etkilemiştir. Bu etki günümüzde de bütün yoğunluğuyla sürmektedir. Yapay zekayla da ya mekanikleşerek materyalist bir dünyaya dönüşeceğiz ya da '' Allah'ın yarattığı her varlığın kendi dilleriyle Allah'ı tesbih ettiği'' inancından hareketle canlı-cansız tüm varlıkla yeniden sorumluluk ve sevgi temelli bir bağ kurmayı deneyebiliriz. 
   İnsanların biyolojik ihtiyaçlarının yanında manevi, psikolojik ihtiyaçları da önemli bir yer tutmaktadır. Yapay zekayla ortaya çıkacağını düşündüğümüz yeni dönemin planlayıcıları insanın bu yönünü de dikkate alabildikleri ölçüde gelecek adına umutlu olabiliriz. Aksi halde mühendislik ve yazılımın çok daha güçleneceği gelecekte pek çok insanın kendini mutsuz ve değersiz görebileceği uğursuz ve kabus dolu günleri bekleyebiliriz.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘’ DÜŞMANIMIZ KİNDİR BİZİM’’ Eğitim 03.01.2019
BİR 2019 DEĞERLENDİRMESİ Politika 01.01.2019
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER- XIV Genel 27.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XIII Genel 13.04.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER-XII Genel 06.04.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İDDİA Ve İSPAT FARKI - 4 Bilim / Teknik 25.12.2018
Bazı Astronomi Tezlerim Bilim / Teknik 25.12.2018
Bazı Astronomi Tezlerim Bilim / Teknik 24.12.2018
SEN ve SİZ FARKI - 3 Bilim / Teknik 14.12.2018
Güneşin Yapısı ve Özellikleri Bilim / Teknik 12.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.