Sarıkamış Harekatı

22 Aralık 1914'de başlayan harekat 18 gün sürdü 60 bin Osmanlı askeri donarak hastalanarak şehit oldu.Enver paşa'nın emri ile başlayan harekatın amacı Rusları kuşatarak.Kars, Ardahan, Artvin gibi doğu illerini yeniden vatan topraklarına katmaktı.Askerler Harekatın ilk gününden itabaren tüm zorluklara rağmen tüm güçlerine kadar mücadele etseler'de ağır hava şartları ve donanımsal yetersizlikten dolayı başarı sağlanamadığı gibi Osmanlı açısından büyük bir felakate dönüştü Osmanlı Devleti'nin, doğuyu korumakla görevli 3. Ordusu, 7-17 Kasım tarihleri arasında Köprüköy ve Azap muharebelerinde yaptığı cephe saldırılarıyla Rusları bir miktar geri püskürterek küçük bir başarı kazandı. Kafkas Cephesi'ndeki kısmi başarı, sağlandı ama yeterli görülmedi Rusların kesin olarak yenilmesi ve imha edilmesi planlanıyordu. Enver Paşa bu amaçla harekat için emir verdi.

 

Enver paşa:

Enver Paşa, 12 Aralık'ta Erzurum'a geldi. Burada plana son şekli verildi. 3. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa, harekâtta başarı şansı görmediği için görevinden ayrıldı. Enver Paşa 22 Aralık'ta başlayacak kuşatma harekâtı için 19 Aralık'ta genel taarruz emrini yayınladı. Emir şu sözlerle bitiyordu:

“Saadet, şan ve şeref ileride; alçaklık, sefalet ve ölüm geridedir."

 

Saldırının ilk 2 günü başarılı olsada olumsuz hava şartları ile gidişat Osmanlı alehine döndü.Aşırı soğuklar başlayınca 60 bin Osmanlı  askeri donarak ve  hastalanarak şehit oldu Ruslar da 32 bin askerini kaybetti İstanbul'a dönen Enver paşa uzun bir süre  Sarıkamış hakkında herhangi bir haber, bildiri, veya yayın yapılmasını izin vermedi.Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.