ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK I

Üniversiteye hazırlıkta benim hatırladığım ilk köklü değişiklik 1981yılında yapılmıştı. Yeni gelen sınavın adı , ÖSS ( öğrenci seçme sınavı) ÖYS ( öğrenci yerleştirme) sınavı) idi. Ben yeni sınava girecek ikinci öğrenci grubundaydım. Bu gün olduğu gibi o zaman da baraj vardı. Baraj puanı 105 puandı. Anlaşılan hesaplama yönteminden kaynaklanıyor bu fark yoksa o gün de bu gün de yaklaşık aynı 'net'le baraj geçilmektedir. 
   Yıllar geçti , sınav sisteminde pek çok değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler içerikte değil şekil yönüyle olmuştur. En son değişiklik de dahil 'ÖSS-ÖYS' içeriği bu gün de geçerliliğini sürdürmektedir. 
   Üniversite sınav sistemine  geçmişten günümüze eleştiriler yöneltilmektedir. Son değişikliğin zamanlaması , aniden gündeme sokulması elbette yanlış olmuştur.; Ancak sınavın yeniden düzenlenerek sadeleştirilmesi ve haziran ayı sonunda tek sınava dönüştürülmesi olumlu olmuştur.
  Üniversiteye hazırlanan gençler yazık ki destek yönünden yalnız bırakılmışlardır. Dershanelerin kapatılması sonrası etüt merkezleri yaygınlaşmıştı. Fakat çok geçmeden etüt merkezleri de kapatıldı. İnternet dersleri bu konuda büyük bir boşluğu doldurmaktadırlar. Yürekten bir kutlamayı hak ediyor bu insanlar.
   Üniversiteye hazırlık süreci çok önemli bir süreçtir. Gençlerimiz bu süreçte en yakınları tarafından bile tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu durum üniversiteye hazırlanan gençlerin çalışma verimini düşürmektedir. Daha da tehlikelisi aile üyeleri arasında bir çatışmaya dönüşmektedir. Bu çatışmalı süreç iyi yönetilemezse kalıcı kırgınlıklar kaçınılmaz olacaktır. 
  Üniversiteye hazırlık artık günü gününe ders çalışmanın zorunlu hale geldiği bir uğraşı alanıdır. Gençler bu süreçte irade zaafıyla büyük bir mücadele vermek zorunda kalıyorlar. Çoğu zaman deneyimsizliklerinin de etkisiyle ifrat ve tefrite düşebilmektedirler. 
Bu sorunun çözümü sürdürülebilir bir planlama yapmakla mümkündür.
  Üniversiteye hazırlıkta istekli, ciddi gençler her ne kadar kendi istikballeri için uğraşıyor gözükseler de aynı zamanda ülkemizin geleceğini de belirleyeceklerdir. 
Tam da bu yüzden bu gençlerin yaptıkları işin önemli olduğunu öne çıkaracağımız toplumsal bir bilince ihtiyaç vardır. 
  Daha sonraki yazılarımda üniversiteye hazırlanan gençlerimize hazırlık sürecinde ışık tutacağını düşündüğüm uyarılarda bulunacağım.Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.