ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK I

Üniversiteye hazırlıkta benim hatırladığım ilk köklü değişiklik 1981yılında yapılmıştı. Yeni gelen sınavın adı , ÖSS ( öğrenci seçme sınavı) ÖYS ( öğrenci yerleştirme) sınavı) idi. Ben yeni sınava girecek ikinci öğrenci grubundaydım. Bu gün olduğu gibi o zaman da baraj vardı. Baraj puanı 105 puandı. Anlaşılan hesaplama yönteminden kaynaklanıyor bu fark yoksa o gün de bu gün de yaklaşık aynı 'net'le baraj geçilmektedir. 
   Yıllar geçti , sınav sisteminde pek çok değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler içerikte değil şekil yönüyle olmuştur. En son değişiklik de dahil 'ÖSS-ÖYS' içeriği bu gün de geçerliliğini sürdürmektedir. 
   Üniversite sınav sistemine  geçmişten günümüze eleştiriler yöneltilmektedir. Son değişikliğin zamanlaması , aniden gündeme sokulması elbette yanlış olmuştur.; Ancak sınavın yeniden düzenlenerek sadeleştirilmesi ve haziran ayı sonunda tek sınava dönüştürülmesi olumlu olmuştur.
  Üniversiteye hazırlanan gençler yazık ki destek yönünden yalnız bırakılmışlardır. Dershanelerin kapatılması sonrası etüt merkezleri yaygınlaşmıştı. Fakat çok geçmeden etüt merkezleri de kapatıldı. İnternet dersleri bu konuda büyük bir boşluğu doldurmaktadırlar. Yürekten bir kutlamayı hak ediyor bu insanlar.
   Üniversiteye hazırlık süreci çok önemli bir süreçtir. Gençlerimiz bu süreçte en yakınları tarafından bile tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu durum üniversiteye hazırlanan gençlerin çalışma verimini düşürmektedir. Daha da tehlikelisi aile üyeleri arasında bir çatışmaya dönüşmektedir. Bu çatışmalı süreç iyi yönetilemezse kalıcı kırgınlıklar kaçınılmaz olacaktır. 
  Üniversiteye hazırlık artık günü gününe ders çalışmanın zorunlu hale geldiği bir uğraşı alanıdır. Gençler bu süreçte irade zaafıyla büyük bir mücadele vermek zorunda kalıyorlar. Çoğu zaman deneyimsizliklerinin de etkisiyle ifrat ve tefrite düşebilmektedirler. 
Bu sorunun çözümü sürdürülebilir bir planlama yapmakla mümkündür.
  Üniversiteye hazırlıkta istekli, ciddi gençler her ne kadar kendi istikballeri için uğraşıyor gözükseler de aynı zamanda ülkemizin geleceğini de belirleyeceklerdir. 
Tam da bu yüzden bu gençlerin yaptıkları işin önemli olduğunu öne çıkaracağımız toplumsal bir bilince ihtiyaç vardır. 
  Daha sonraki yazılarımda üniversiteye hazırlanan gençlerimize hazırlık sürecinde ışık tutacağını düşündüğüm uyarılarda bulunacağım.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İMANIN TEMELLERİ-III Genel 22.01.2018
EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMELLERİ- III Eğitim 20.01.2018
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER -III Genel 18.01.2018
ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK - III Eğitim 17.01.2018
İMANIN TEMELLERİ-II Genel 16.01.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Çocuğun/Velinin karnesi... Eğitim 23.01.2018
Mustafa Sabri Efendi Anadolu İmam Hatip Lisesi Eğitim 28.11.2017
Coğrafyamızda Akademik Etiksizlik Eğitim 25.11.2017
ÖĞRETMENLİĞİN ÖNEMİ Eğitim 23.11.2017
TEKNOSINAV EĞİTİM OTOMASYON Eğitim 17.11.2017

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.