Biteceği En Başından Belli Olan İlişki Türleri

1- ESKİ SEVGİLİYİ UNUTMAK İÇİN "BAŞKA SEVGİLERDE TESELLİ ARAMAK"

Böyle bir ilişki size ne eskisini unutturur, ne de sizin yeniden mutlu olmanızı sağlar. Bu tür ilişkiler bana göre bir ‘yara bandı’ ilişkisidir. Bildiğiniz gibi yara bantlarının da ömrü çok kısadır. Yaranın üzerine yapıştırırsınız, bir süre sonra bant etkisini kaybeder ve o bandı çıkarıp atarsınız. Aşkta çivi çiviyi asla sökmez.
Ne demiş Sezen? 
"Başka sevgilerde teselli bulunca,
işte biz o gün düşüneceğiz.
Etrafımızı sarıverecek,
Bir boşluk ki asla bitmeyecek,
Herşey bir anda anlamsız gelecek,
İşte biz o gün tükeneceğiz."

2- YALNIZLIK KORKUSU

Uzun süre boyunca sevgiliniz olmamış ve hayatınızda halâ kimse yok. İçinizde “Bu hep böyle mi devam edecek?” korkusu var. Bu sebepten dolayı karşınıza yeni çıkmış bir insanı sevmeden, çok da tanımadan bir yola giriyorsunuz. Ama daha sonra bakıyorsunuz ki karakteri size pek de uyumlu değil. Bu sefer de ondan ayrılmak için bahaneler üretmeye başlıyorsunuz.

3- EN YAKIN ARKADAŞ

O sizin en yakın arkadaşınız. Onunla yediğiniz, içtiğiniz asla ayrı gitmiyor. Onunla birlikte birçok şeyi yapmaktan zevk alıyorsunuz ve onunla eğlenceli zamanlar geçiriyorsunuz. Birbirinizle birçok şeyinizi paylaşıyorsunuz. Sonra bir gün “Madem biz bu kadar iyi anlaşıyoruz, neden sevgili olmuyoruz?” diye düşüncelere dalıyorsunuz. Ama âşk başka, arkadaşlık ve dostluk başka. Sevgili olduğunuz andan itibaren birlikte geçirdiğiniz o eski neşeli günlere hasret kalacaksınız.

4- ARKADAŞLAR ÇOK ISRAR ETTİLER

Bütün arkadaşlarınızın ya ilişkisi var, ya flört ettiği birisi. Size de birisini bulmuşlar, “Ya kanka bir denesene, denemekten ne olur ki sanki?” diye deyip söyleniyorlar. Onların sizi zorlamasıyla bir ilişkiye başlıyorsunuz ama malesef  hiç içinizden gelmiyor. Birkaç kez grup halinde dışarı çıkmaktan başka bir şey de yapamıyorsunuz. Ve daha sonra gitgide ilişkide kopmalar oluyor ve sonuç olarak ilişki bitiyor.

5- ESKİ SEVGİLİNİN ARKADAŞI İLE SEVGİLİ OLMAK

Ya eski sevgilinizi kıskandırmak için ya da ondan intikam almak için böyle bir ilişkiye başlarsanız. Bu ilişki mutlaka ters teper ve üzülen, yıpranan yine siz olursunuz. Diyelim ki gerçekten sevdiniz ve hoşlandınız. O da sizi sevdi ve hoşlandı. Ama bu sefer de “ Bu durumu nasıl açıklayacağız?” sorusu içinizi kemirir durur.

6- ESKİ SEVGİLİ İLE TEKRAR BARIŞMAK

Çok sıklıkla karşılaşılan bir durum. Sevgililerden biri hala âşıksa, gidenin tekrar dönmesini bekler. Büyük olasılıkla o da özleyerek geri döner. Ama bu dönüş ‘kesin dönüş’ değildir. Sadece özlem gidermeyi amaçlayabilir. Böyle bir ilişki sizin acınızı katlamaktan başka bir işe yaramaz.

 7- MADDİ ÇIKARLAR İLİŞKİSİ

Birisi ile sırf parası var diye, size etkileyici hediyeler alıyor diye, sizi güzel mekanlara götürüyor diye bir ilişkiye başlamak akıl kârı değildir. Karşınızdaki kişinin saygısını asla kazanamayacağınız gibi, kendinize olan saygınızı da kaybedersiniz. Böyle bir ilişkide sizin istekleriniz değil, onun istekleri geçerlidir. Aklınızda bulunsun.

8- YAZ AŞKLARI

Yaz aşklarını abartmakta üstümüze yok. Bu tür ilişkiler tatil yerinde başlamalı ve orada son bulmalıdır. Bunu böyle kabul ettiğimiz sürece hiçbir sorun yok. Ama taraflardan birisi ‘devam etsin’ ısrarındaysa, diğer taraf da ‘hayır, bitsin’ kararındaysa, durum çok vahim bir hale dönüşebilir.

9- HEP BİR KAVGA, HEP BİR KAVGA

Aslında siz daha ettiğiniz ilk kavganızda ayrıldınız da haberiniz yok. Ettiğiniz kavgaların her seferinde ilişkinizden bir parçayı götürdüğünü bilmelisiniz. Çünkü; bu kavgalar aranızdaki saygıyı, sevgiyi yok eder ve bunun ardından soğumalar başlar. Saygının yok olması sevgiyi de bitirir. Kavgalarınızın sebebi genellikle hep aynıdır ve hiçbir zaman sonuca ulaşamazsınız.


Ahmet KALKAN


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Kızılaycılık Genel 11.06.2018
Hayal kırıklığı yoktur, yüksek beklentiler vardır. Yaşam 10.05.2018
AŞK İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR (1) Yaşam 14.03.2018
Hayat böyle bir şey... Genel 07.03.2018
“Yaprak sıkılmıştı ağaçtan. Bahaneydi sonbahar.” Yaşam 20.02.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Vurgun Çeteleri -2 Yaşam 17.11.2018
Vurgun Çeteleri Yaşam 14.11.2018
Mafya Yaşam 12.11.2018
Arda Turan - Berkay Kavgası, Gece Hayatı Çerçevesinde Sorulması Gereken Sorular Yaşam 18.10.2018
ATEİZM NEDEN ÜÇÜNCÜ? Yaşam 04.10.2018