MUTLULUK NEDİR?

Mutluluk? Mutluluk nedir sizce? 
Bu soruyu hepimiz kendimize sormalıyız. Ben bu soruyu ilk önce Türk Dil Kurumu sözlüğüne sordum, ne mi diyor?
Türk Dil Kurumu sözlüğünde 'Mutluluk'; “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik” olarak tanımlanmıştır. 
Bilimsel olarak 'mutluluk' ; melatonin, serotonin ve endorfin hormonlarının normal olmayan bir şekilde salgılanması sonucu oluşan bir duygudur.
Kimileri mutluluğu maddi anlamda, kimileri manevi anlamda, kimileri ise hem maddi hem manevi anlamda edinilebilecek bir ruh hali olarak görmüştür. 

Mutluluğa ulaşımanın bu kadar zor görünmesi, mutlu olmamızı engelliyor olabilir mi?

'Mutluluk nedir?' diye çevremizdeki insanlara sorarsak, alacağımız cevaplar muhtemelen;
İşsiz birisi için iş bulmak, evsiz birisi için bir ev, bir tiryaki için sigarası bittiğinde ona ikram edilen tek bir sigara dalı, özleyen birisi için ona atılan bir mesaj, kalbi kırık birisi için belki bir özür dilemektir...
Bu konuda yüzlerce örnek verebilmemiz mümkündür. Sizlerin aklına kim bilir neler gelmiştir neler...
45 yaş ve üzerinde olanlar, çocukluk ve gençlik yıllarında çok sıkıntılar yaşadılar. 80'li yıllardaki siyasi kavgalar, kardeşin kardeşi vurması... Aslında o zamanlar mutluluk, akşam olduğunda babamın eve sağ salim gelebilmesiydi.
Geçmişe dönüp baktığımızda mutlu olabilmek için o kadar sebebimiz var ki... Ama yine mutsuzuz.
O zamanlarda hayal bile edemeyeceğimiz şeylere şu an sahip olduğumuzu düşünüyorum. Eskiden başka bir şehre tatile gitmek bile mutlu ederken, şu an neredeyse hemen hemen hepimiz senede en az 1-2 kez lüks otellerde tatil yapıyoruz. Hatta birçoğumuz yurtdışına bile gidiyor ama yine de mutsuzuz. Sağlıklıyız, daha uzun yaşıyoruz ama daha az mutluyuz.  En fakirimiz bile 10-20 sene öncesine göre hayâl bile edemeyeceği şeylere sahip ama yine de mutsuz.

Neden mutsuz olduğunuzu hiç düşündünüz mü?

Piyasaya, satın alabileceğimiz yeni bir telefon modeli, daha rahat, daha konforlu ve daha lüks ürünler çıkıyor. Biz de sahip olduklarımızı değil, sahip olamadıklarımızı düşünerek mutsuz oluyoruz. Hayal edip, hatta borca girerek aldığımız bir telefon modeli, bir bakmışsınız iki ayda yeni bir modelinin çıkması ile demode olmuş. Çok değil 30 sene önce ilk sabit telefon için başvuran insanlar, telefonunun bağlanması için neredeyse bir sene bekliyorlardı. Şimdi en pahalı telefonu bile çok kolayca alabiliyoruz. Ama mutluluğumuz, maalesef yeni modeli çıkıncaya kadar sürüyor.

Mutlu olmak çoğu zaman beklentiler ile ilgilidir. Her insan mutluluğu kendi ölçütleriyle belirler. “Mutluyum” demedikçe kimsenin mutlu olmaması bunun kanıtıdır. Yine, siz 'mutluyum' dediğiniz sürece kimse mutluluğunuzu anlamayacaktır. Mutluluk bireyseldir ve çoğunlukla hayattan beklentiler ile ilgilidir. Mutlu olmak için kendinizden başka hiç kkimseye ihtiyacınız yok. Kendiniz ile yetinmeyi bilmekten başka bir şey öğrenmeniz gerekmiyor. İnsanın sınırsız istekleri ve arzuları arasında kendi iç dünyanıza bakıp olgun olduğunuzu anlamanız dışında bir felsefe de lazım değil. Mutlu olmak için başkalarıyla ilgilenmeyi bırakıp kendinizin farkında olmanız ve kendiniz ile yetinmeniz gerekiyor. Başkalarının keyfine göre yaşama takıntılarınızdan kurtulabilirseniz, mutluluğun her zaman sizinle birlikte olduğunu görebilirsiniz.

NASIL MUTLU OLURUZ?

Sahip olamadıklarımız için üzülmektense, sahip olduklarımızın kıymetini bilerek. Çünkü; sahip olduklarımız bizimdir. Şimdi sevdiğinize, sevgilinize, eşinize, dostunuza, çocuğunuza, annenize ve babanıza... Hiç sarılmadığımız kadar sımsıkı sarılalım ve içimizden geldiği gibi “İyi ki varsın” diyelim.


Şimdi, sizlere soruyorum...

Mutluluk...
En üst model telefona sahip olmak mıdır?
Bir pencere kenarında dertten, kederden uzak olmak mıdır?
Yüzümüzde özlediğimiz o aptal gülümseme midir?
İnandığınız yolda inandığınız kişiyle beraber yürümek midir?
"Seni gerçekten çok seviyorum" diyen birisine inanmak mıdır? 
Sevdiğinize kavuşmak mıdır?
Ana kucağı mıdır, baba ocağı mıdır? 
Kaybettiğin umutlarının yeniden yeşermesi midir yoksa? 
Sahi ya, mutluluk nedir?

Ahmet KALKAN


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAĞLIKLI KİLO VERMEK Sağlık 07.01.2018
ANTRENMAN MOTİVASYONU Spor 03.01.2018
Yeni yıl, yeni umutlar... Genel 30.12.2017
Her şey aşk ile mümkün... Yaşam 23.12.2017
Yeniden âşık olma umudu... Yaşam 19.12.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Sevgi Yaşam 11.01.2018
Carpe Diem(Anı Yaşa) Yaşam 11.01.2018
KAÇ DEFA ÖLÜR İNSAN..? Yaşam 02.01.2018
İKİ HARF VE ONCA ACI:AH Yaşam 15.12.2017
Yenikapı’daki KUDÜS Mitingi Miydi? Saadet Partisi Mitingi Mi? Yaşam 13.12.2017

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.