Youtube Hocaları(İlimsiz Alim -1)

  İlk yazımızda birkaç hususu dile getirdim, kısaca bunlar hakkında biraz bilgi paylaşıp asıl konumuza gelmek istiyorum.

  Bunlardan ilki insanların her konuda bir fikir sahibi olmaları ile alakalı nitekim TV kanallarında bunların örnekleri bir hayli çok, buna bir takım eleştiri getiren arkadaşlar olabilir ve bende onlara şöyle güncel ve kabul edilebilir bir örnek sunmak istiyorum. Doktorları, uzman ve pratisyen gibi bir sınıflandırmaya sokmak gerekirse; Pratisyen doktorun bir konuda uzmanlaşmamış kişi olduğunu söyleyebiliriz. Mesela bir pratisyen doktor gelen hastanın şikayetini dinler şayet çözemeyeceği bir husussa bir uzaman doktora gönderir bu gayet doğal bir olaydır. Şöyle bir örnek abesle iştigaldir, bir üroloğun kardiyoloji ile ilgi tanı koyması. Halbuki işi ehline vermek gerekmez mi? (1) Bilmiyorsak bir bilene sormalı değil miyiz?

  Sermayesi kuru bir akıl olan hocalar, yarım Arapça bilgisi ile ortaya çıkan ve hiçbir alimin eğitiminden geçmeyen mevzuları yalnızca aklı ile çözmeye çalışan ve ben bu konuda bunu anladım, aksini düşünmek mantığa ve bilme aykırıdır deme cesaretini gösteren kişilerdir şayet akıl insanları dine götürse idi filozoflar Müslüman olurdu ve dahi birçok mucit, bunların sayısız örneği var. 1400 küsur yıllık gelen kaynakları, alimleri araştırmadan doğru yanlış tasnif etmeden bir çırpıda silip bakın siz anlamadınız ama ben anladım deme gibi bir gaflete düşebilecek acizliğin içindedirler.

  Bir diğeri ise, şimdilerde insanlar öyle ileri gitti ki artık Namaz, Kurban gibi ibadetlerin olmadığı veya yanlış anlaşıldığı ve anlatıldığı gibi hezeyanlara girdiler. Halbuki asırlardır bu denli bir tartışma içine girilmedi yalnızca namaz, oruç gibi ibadetlerin uygulanış şekilleri ile ilgili bir takım muhalif görüşler öne sürüldü.

  Raf ömrü kısmına gelirsek, güya modern hayat ve birtakım ihtiyaçlar bazı konular hakkında insanlara ruhsat sağladığını dile getiren birçok kişi veya hoca var hatta buna dini mercileride ekleyebilirim. Sanırım neden bahsettiğim anlaşıldı ama yine de bir açıklık getireyim kastettiğim tabii ki Faizin kullanımı. Artık faizin bir ihtiyaç olduğunu tıpkı ticaret gibi olduğunu öne sürüyorlar, halbuki Allah Kuran-ı Kerimde bize ticareti helal Faizi ise haram kıldı (2). Faizi yiyene, yedirene katibine lanet ederken Allah'ın resulü(3) böyle bir yargıya nasıl varıla biliniyor!

  Ve son olarak Resul tanımayan veya Postacı olarak görenler. Bu mevzu üç beş satırla anlatılacak bir mevzu değil diğer mevzularda olduğu gibi bu yüzden farklı bir yazıda tafsilatlı bir şekilde anlatmak istiyorum. Ancak kısaca değinmek gerekirse onu (Peygamber efendimizi) yalancılıkla veya meczuplukla suçlamak Kuran’ı Kerimi bir insanın lafzı olarak görmek Resul tanımazlık değildir de nedir. Veyahut onun haram ve helal koyamayacağını, görevinin sadece Kuran-ı Kerimi insanlara yorumsuz bir şekilde aktarmak olduğunu söyleyen birtakım insanlar. "Ne yani yorum mu katacak" gibi bir sual soranlar olabilir elbette, ancak aşağıda geçen meal bunun nasıl bir yorum olacağı hakkında. Bize nasıl namaz kılacağımızı, ne zaman iftar edeceğimizi, nasıl giyineceğimizi, nelerin yenip yenmeyeceğini hatta tuvalete nasıl girip çıkacağımızı Allah’ın Resulü H.Z Muhammed (S.A.V) öğretti. Şüphesiz o heva ve hevesinden konuşmaz (4). Onda güzel örnekler vardır (5).

 

1) Bu konuda Nisa 58. ayete bakılması gerekir.

2) Bu konuda Necm suresi 3. ayete bakılması gerekir.

3) Bu konuda Müslim 1598/106, Ebu Yağla 1849, İbnu’l-Carud 646, Beyhaki 5/275, Begavi 2054, Ahmed 1/393, 3/304, Tayalisi 343, İbni Hibban Mevarid 1112 kaynaklara bakılması gerekir.

4) Bu konuda Ahzab suresi 21. ayete bakılması gerekir.

5) Bu konuda Bakara suresi 275. ayete bakılması gerekir.

 

 

Asıl konu,

İlim ve Alimin önemi Kuran-ı Kerim ve Sahih Hadislerde şu şekilde aktarılmaktadır…

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Sızla Ey Kalbim Şiir 09.10.2018
Kendinin Farkında Mısın? Genel 05.10.2018
Bir Şey Yaptım Diyesin Şiir 03.10.2018
BİR GÜNEŞ DOĞUYOR Şiir 03.11.2017
Yazarport Site Yönetimine Genel 16.10.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞ Genel 12.10.2018
BEŞ VAKİT NAMAZIN İSPATI BAHSİ Genel 28.09.2018
EL ELE HEP BİRLİĞE Genel 11.09.2018
ETRAFINI GÖRMEYEN(CAHİL) BİLGE Genel 03.09.2018
OYUNUNUZU GÖRDÜK VE MEYDAN OKUYORUZ Genel 30.08.2018

Yazıya yapılan bütün yorumlar

İlim Talebesi 26.10.2017

İşin ehline verilmesi bahsi: Nisa 58 Faizin Haram kılınması bahsi: Bakara 275 O (S.A.V) Heva ve Hevesinden konuşmadığı bahsi: Necm 3 Onda (S.A.V) güzel örnekler vardır bahsi: Ahzap 21

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.