PET ŞİŞE VE TERLİK SİLAH MI?

Felsefe bilmeden ne insanlar açısından ne bilimler açısından gerçekler, doğrular tam ya da iyi ya da doğru anlaşılamaz. Felsefe bilimsel, mantıklı, gerçekçi, doğrucu düşünmenin yoludur, yöntemidir.

Hukukta ve kamuyunda bir süredir 'Pet şişe ve terlik silah mıdır değil midir?' tartışması var.

Bence pet şişe boş da olsa içeceği ile dolu olsa da ve terlik silah değildir.

Öncelikle şunu demeliyim ki silah 'Silmek' kökünden gelir ve düzenli ve sürekli olarak silinen yani bakımı yapılan ve öldürmek amaçlı üretilmiş birşeydir; Bu yüzden dünyada düzenli olarak silinmeyen ve sürekli olarak bakımı yapılmayan silah yoktur. Oysa pet şişenin ve terliğin hem bakımı yapılmaz ve hem de bunlar öldürmek amaçlı üretilmezler.

Eğer sonuç açısından yani yaralamak, öldürmek, darp açılarından pet şişe silah kabul ediliyorsa ayva, futbol topu, ip, donmuş yumurta, donmuş domates, kalem, jilet, yumruk, odun, insanın kendi ağırlığı, el, parmak, savunma sıporu(sporu) gibi şeyler de silahtır çünkü bunlarla da insan öldürülebilir. Ve yanlış ilaç verip ya da yanlış narkoz verip hastanın ölümüne neden olan doktorlar da silah kullanmış olurlar eğer iş amaca, sonuca bakıp karar vermekse.

Ekmek bıçağı da silah değildir ancak Rambo bıçağı denilen tür bıçaklar silahtır.

Yani pet şişe silahsa marketlerde, bakkallarda hem de ruhsatsız olarak ve çocuklara bile silah satılıyor demektir ki eğer hukuk pet şişeyi silah sayarsa pet şişeli, cam şişeli şeyler konusunda, silah konusunda yaptığı gibi gereğini yapmak zorundadır yoksa hem bakkallarda, marketlerde çocuklara bile pet şişeli içecek satışını yasaklamamak demek pet şişeyi silah sayması konusu ile de çelişir.

Herşey öldürmek amaçlı kullanılabilir ancak öldürmek amaçlı kullanılan herşey silah değildir. Birşeyi öldürmek amaçlı kullanmak başka, silah başkadır. Ve silah kulanmanın eğitimi yapılır oysa pet şişe ve terlik kullanmanın eğitimi yoktur.

Felsefe bilmeden işe koyulmak daha baştan yanlış yola girmektir.

Bence hukuk fakülteleri dahil her fakülteye, yüksek okula zorunlu felsefe ve Türkçe derleri koyulmalıdır.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 9.10.17/03.28

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ğ HARF DEĞİL SAVIM Felsefe 22.05.2019
EVRİME KANIT SAVIM: ERKEKTE MEMELER Felsefe 21.05.2019
ÜNİVERSİTENİN ÜNİVERSİTE OLMAKTAN ÇIKARILIŞI SAVIM Felsefe 20.05.2019
BIRAK GİTSİN Şiir 19.05.2019
NAYLON POŞETİN PARALI OLMASI VE ÇÖP TORBASI ÇELİŞKİSİ SAVIM Felsefe 18.05.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Razı olmaz.. Şiir 22.04.2019
BİR MEMLEKET Şiir 21.04.2019
DÜNYANIN SONU Şiir 13.04.2019
Sonbahar güneşi Şiir 10.04.2019
Ay duvarları Şiir 09.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.