PET ŞİŞE VE TERLİK SİLAH MI?

Felsefe bilmeden ne insanlar açısından ne bilimler açısından gerçekler, doğrular tam ya da iyi ya da doğru anlaşılamaz. Felsefe bilimsel, mantıklı, gerçekçi, doğrucu düşünmenin yoludur, yöntemidir.

Hukukta ve kamuyunda bir süredir 'Pet şişe ve terlik silah mıdır değil midir?' tartışması var.

Bence pet şişe boş da olsa içeceği ile dolu olsa da ve terlik silah değildir.

Öncelikle şunu demeliyim ki silah 'Silmek' kökünden gelir ve düzenli ve sürekli olarak silinen yani bakımı yapılan ve öldürmek amaçlı üretilmiş birşeydir; Bu yüzden dünyada düzenli olarak silinmeyen ve sürekli olarak bakımı yapılmayan silah yoktur. Oysa pet şişenin ve terliğin hem bakımı yapılmaz ve hem de bunlar öldürmek amaçlı üretilmezler.

Eğer sonuç açısından yani yaralamak, öldürmek, darp açılarından pet şişe silah kabul ediliyorsa ayva, futbol topu, ip, donmuş yumurta, donmuş domates, kalem, jilet, yumruk, odun, insanın kendi ağırlığı, el, parmak, savunma sıporu(sporu) gibi şeyler de silahtır çünkü bunlarla da insan öldürülebilir. Ve yanlış ilaç verip ya da yanlış narkoz verip hastanın ölümüne neden olan doktorlar da silah kullanmış olurlar eğer iş amaca, sonuca bakıp karar vermekse.

Ekmek bıçağı da silah değildir ancak Rambo bıçağı denilen tür bıçaklar silahtır.

Yani pet şişe silahsa marketlerde, bakkallarda hem de ruhsatsız olarak ve çocuklara bile silah satılıyor demektir ki eğer hukuk pet şişeyi silah sayarsa pet şişeli, cam şişeli şeyler konusunda, silah konusunda yaptığı gibi gereğini yapmak zorundadır yoksa hem bakkallarda, marketlerde çocuklara bile pet şişeli içecek satışını yasaklamamak demek pet şişeyi silah sayması konusu ile de çelişir.

Herşey öldürmek amaçlı kullanılabilir ancak öldürmek amaçlı kullanılan herşey silah değildir. Birşeyi öldürmek amaçlı kullanmak başka, silah başkadır. Ve silah kulanmanın eğitimi yapılır oysa pet şişe ve terlik kullanmanın eğitimi yoktur.

Felsefe bilmeden işe koyulmak daha baştan yanlış yola girmektir.

Bence hukuk fakülteleri dahil her fakülteye, yüksek okula zorunlu felsefe ve Türkçe derleri koyulmalıdır.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 9.10.17/03.28

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TIPLILAR TIPÇILAR VE CEHALET Felsefe 27.02.2021
HUKUK ÇÖZÜM DEĞİL (ŞİİR) Şiir 26.02.2021
ZÜLFÜ LİVANELİ DEMOKRASİ KONUSUNDA DA YANILIYOR SAVIM Felsefe 25.02.2021
İSLAMİYET'TE KURBAN BAYRAMI DA RAMAZAN BAYRAMI DA YOK SAVIM Felsefe 24.02.2021
AYŞECAN TATARİ DOĞALLIK VE İNSANLIK Felsefe 23.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
HASRET Şiir 23.02.2021
İdam Sehpası Şiir 16.02.2021
GÖKKUŞAĞI Şiir 09.02.2021
Yan Yeşili Şiir 18.01.2021
EDİRNELİ KABİL Şiir 17.01.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.