TÜRKİYE'YE ABD'DEN SONRA RUSYA MI ÖNDER YAPILIYOR?

Akp'den önceki sağcı İslamcı siyasi iktidarların amacı Türkiye'yi Abd uydusu yapmaktı ancak Akp ile özellikle son bir yıldır bu durum değişmiş görünmekte ve sanki Abd'nin yerine Rusya geçirilmeye çalışılmakta gibidir. Yani sonuçta özneler farklı olsa da mantık aynıdır yani hep 'Bir başkası'.

Akp genel başkanı Erdoğan'a sanırım son altı aydır akıl hocalığı yapanlar varsa bu işi bırakmışlar görünüyor. Çünkü en az son altı aydır Erdoğan'ın açıklamalarında mantıksal düzey oldukça azaldı ve sözlerindeki mantık yapısı ustalık kavramından çok kalfalık kavramına dahil oldu.

Şimdi de İdlip operasyonu 'denilen şeyde şu sözleri söyledi:
1- İdlib'in içi bizim korumamızda, dışı Rusya'nın korumasında.
2- Rejimle münasebet sürecini Rusya sürdürüyor.
3- İdlib'in içinde ciddi bir harekat var ve devam edecek.
4- Öso orada, askerimiz değil.

Dünyanın düşük bir zekaya sahip olduğunu düşünsek bile böyle bir zeka bile şöyle düşünmek olasılığına ve olanağına sahip olacaktır bu sözlerle. Çünkü:
A- 1., 2. ve 3. sözler 'Olayı Rusya'nın yönettiğini, Rusya'nın Türkiye'nin üstü durumunda olması ve Türkiye'nin Rusya'nın astı durumda olması yani Rusya neleri isterse Türkiye'nin onları yapması, Rusya'nın neleri istemezse de onları yapmaması' düşüncesini ve bu da 'Türkiye'nin Abd önderliğinden çıktığını ancak Rusya önderliğine girdiği' düşüncesini yaratır. 
B- 1., 3. ve 4. sözler 'Öso'nun bağımsız bir örgüt değil Türkiye'ye ait bir örgüt olduğu ve öyle ki içinde Türkiye askerleri bulunduğu ve dolayısıyla Türkiye'nin orada olduğu' ve ki eğer Öso Türkiye'ye ait bir örgüt değilse 'Erdoğan bu örgütün harekatının devam edeceğini nasıl, nereden biliyor?' ya da 'Bu Öso'ya bir emir mi?' düşüncesini yaratır. 'İdlib'in içi bizim korumamızda ancak Idlib'te bizim askerimiz yok, Öso var' demek 'Zaten bu söz Öso Türkiye'nin demekle aynı anlama gelir' düşüncesini yaratır.

Yani bu sözler 'Acaba Türkiye'ye Abd'den sonra Rusya mı önder yapılıyor?' düşüncesi yaratır.

Yani Erdoğan'ın sözleri bir davada bir sanığın savunma sözleri olsa hakim bu sözleri tutarlı, doğru, gerçekçi bulmaz.

Yani 'Kim nasıl anlarsa anlasın' düşüncesi, yiğitliği varsa o zaman neden 'Kim ne anlarsa anlasın?' denilen şeyler açıkça denilmiyor?

Yani bu sözler ustalık kavramına değil kalfalık kavramına ait olabilecek sözlerdir çünkü daha en başta bu sözlerin kendileri savunulan şeylerin yanlış olduklarını haykırmaktadırlar.

Yani tuhaf sözler, tuhaf şeyler.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 7.10.17/14.53

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİN HADİSİLERİ Felsefe 21.07.2019
SİYASETÇİ İLE İFTAR OLMAZ SAVIM Felsefe 20.07.2019
RAMAZAN DAVULU İSLAMİYET'E AYKIRI SAVIM Felsefe 19.07.2019
MUTSUZ OL ANCAK MUTSUZLUĞA YENİLME Felsefe 18.07.2019
ÇOCUKLARDAKİ YANLIŞ GENLER SAVIM Felsefe 17.07.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
SEZONLUK KÖY Şiir 18.07.2019
Bir Şiir- Dörtlümü yakıyorum çünkü, malım ben Şiir 17.07.2019
MİLLETİN NAMUSU Şiir 14.07.2019
Benim Köyüm - İbrahim Sevindik Şiir 05.06.2019
Kemal'im - İbrahim Sevindik Şiir 04.06.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.