TÜRKİYE'YE ABD'DEN SONRA RUSYA MI ÖNDER YAPILIYOR?

Akp'den önceki sağcı İslamcı siyasi iktidarların amacı Türkiye'yi Abd uydusu yapmaktı ancak Akp ile özellikle son bir yıldır bu durum değişmiş görünmekte ve sanki Abd'nin yerine Rusya geçirilmeye çalışılmakta gibidir. Yani sonuçta özneler farklı olsa da mantık aynıdır yani hep 'Bir başkası'.

Akp genel başkanı Erdoğan'a sanırım son altı aydır akıl hocalığı yapanlar varsa bu işi bırakmışlar görünüyor. Çünkü en az son altı aydır Erdoğan'ın açıklamalarında mantıksal düzey oldukça azaldı ve sözlerindeki mantık yapısı ustalık kavramından çok kalfalık kavramına dahil oldu.

Şimdi de İdlip operasyonu 'denilen şeyde şu sözleri söyledi:
1- İdlib'in içi bizim korumamızda, dışı Rusya'nın korumasında.
2- Rejimle münasebet sürecini Rusya sürdürüyor.
3- İdlib'in içinde ciddi bir harekat var ve devam edecek.
4- Öso orada, askerimiz değil.

Dünyanın düşük bir zekaya sahip olduğunu düşünsek bile böyle bir zeka bile şöyle düşünmek olasılığına ve olanağına sahip olacaktır bu sözlerle. Çünkü:
A- 1., 2. ve 3. sözler 'Olayı Rusya'nın yönettiğini, Rusya'nın Türkiye'nin üstü durumunda olması ve Türkiye'nin Rusya'nın astı durumda olması yani Rusya neleri isterse Türkiye'nin onları yapması, Rusya'nın neleri istemezse de onları yapmaması' düşüncesini ve bu da 'Türkiye'nin Abd önderliğinden çıktığını ancak Rusya önderliğine girdiği' düşüncesini yaratır. 
B- 1., 3. ve 4. sözler 'Öso'nun bağımsız bir örgüt değil Türkiye'ye ait bir örgüt olduğu ve öyle ki içinde Türkiye askerleri bulunduğu ve dolayısıyla Türkiye'nin orada olduğu' ve ki eğer Öso Türkiye'ye ait bir örgüt değilse 'Erdoğan bu örgütün harekatının devam edeceğini nasıl, nereden biliyor?' ya da 'Bu Öso'ya bir emir mi?' düşüncesini yaratır. 'İdlib'in içi bizim korumamızda ancak Idlib'te bizim askerimiz yok, Öso var' demek 'Zaten bu söz Öso Türkiye'nin demekle aynı anlama gelir' düşüncesini yaratır.

Yani bu sözler 'Acaba Türkiye'ye Abd'den sonra Rusya mı önder yapılıyor?' düşüncesi yaratır.

Yani Erdoğan'ın sözleri bir davada bir sanığın savunma sözleri olsa hakim bu sözleri tutarlı, doğru, gerçekçi bulmaz.

Yani 'Kim nasıl anlarsa anlasın' düşüncesi, yiğitliği varsa o zaman neden 'Kim ne anlarsa anlasın?' denilen şeyler açıkça denilmiyor?

Yani bu sözler ustalık kavramına değil kalfalık kavramına ait olabilecek sözlerdir çünkü daha en başta bu sözlerin kendileri savunulan şeylerin yanlış olduklarını haykırmaktadırlar.

Yani tuhaf sözler, tuhaf şeyler.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 7.10.17/14.53

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KESME ŞEKER Şiir 18.09.2019
AKILLISI DA BİZİM DELİSİ DE BİZİM BU ÜLKENİN Şiir 17.09.2019
ÇOK MU DEĞERLİ OLUR AŞK Şiir 16.09.2019
CAMİLERDEN HOPARLÖRLER KALDIRILSIN Felsefe 15.09.2019
DİNSİZ OLMA İNSAN Şiir 14.09.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İSTİYORUM Şiir 17.09.2019
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Kara ağaç Şiir 11.09.2019
Mektuplar Şiir 04.09.2019
Yitik Aşk Şiir 30.08.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.