DEMOKRASİDE DAVA OLMAZ DEMOKRASİ OLUR

Akp genel başkanı olarak Erdoğan ağızını(ağzını) demokrasi, bilim ve Din hadisileri makamı olarak değil de tuhaf sözler makamı olarak kullanmaya devam ediyor nedense. Büyük olasılılıkla siyaset öz olarak bilime ve dine aykırı olduğu içindir çünkü siyasetin özü de amacı da cehalet ve nefstir; bilim ve din değil.

Akp genel başkanı olarak Erdoğan demiş ki görevlerinden istifa ettirilen ve ettirilecek belediye başkanları için 'Görevden alınmak neden rahatsız ediyor, Akp bir dava partisidir'.

Ben bu sözlerde tuhaf olmayan birşey göremedim.

Öncelikle demokraside belediye başkanlığı denilen gereksizlik iktidar partisinin makamı değil devletin makamıdır ve seçimle gelirler seçimle giderler tıpkı Erdoğan'ın işine geldiği durumlarda 'Biz seçilmişleriz, bizi ancak halk görevden alabilir' demesi gibi. Bense seçimlerin de seçilmişlerin de görevlerinden alınmalarının halkça değil felsefece, bilimce, hukukça yapılmasından yanayım yani bu durumda cumhurbaşkanı da görevden alınabilmelidir ancak cumhurbaşkanı o durumda 'Ben seçilmişim, beni halk seçti ancak halk alır' diyecektir büyük olasılıkla. Siyaset işte. Siyaset bilim ve din değilki.

Öte yandan Erdoğan yine demiş ki 'Akp bir dava partisidir'.

Demokraside 'Dava partisi' olmaz, bu öncelikle demokrasiye ve demokrasi hukukuna aykırıdır ve suç olmalıdır, dava partisi olduğunu söyleyen partiler hemen kapatılmalıdır. Çünkü demokraside ancak demokrasi olur ve demokrasi de öncelikle halka, seçimlere değil demokrasi felsefesine, demokrasi hukukuna dayalıdır yani 'Dava partisi' olmak öncelikle demokrasinin kendisine aykırıdır. Demokrasinin tek bir amacı vardır o da demokrasidir o da felsefe, bilim, bilimsellik, ahlak, insancalıktır. Yani demokrasi herkesin her istediğini yapması olmadığı gibi iktidardaki partinin de her istediğini yapması ya da partilerin her istediklerini yapmaları hakkı değildir.

Sonra bu 'Dava' nedir? Demokrasiye yani demokrasinin temeli olan felsefeye, bilime, bilimselliğe, insan haklarına, insanlığa, insancalığa aykırı birşey midir? Eğer zaten aykırı değilse 'Bizim davamız var' demenin anlamı da olmaz. Demek ki Erdoğan'ın bu sözü Akp'nin demokrasiye karşı bir parti olduğunun birinci ağızdan itirafıdır ve bu durumda Akp hemen kapatılmalı ve Erdoğan cumhurbaşkanlığı görevinden hemen alınmalıdır ki kendisine de 'Demokrasi adına, demokrasi için sizi görevden almanın nesi sizi rahatsız ediyor?' denilmelidir.

Ben 'Yeter artık' diyorum. Demokrasi ve demokrasi hukuku gereğini hemen yapmalı ve Akp hemen kapatılmalı ve Erdoğan da görevden aldıkları ya da aldırdıkları gibi cumhurbaşkanlığından hemen alınmalıdır. Daha ne kanıt isteniyor? Demokrasi ile dalga geçilmesine ya da demokrasinin yok edilmesi çabalarına ya da niyetlerine demokrasi daha ne kadar göz yumacaktır; 'Demokrasi ile yıkıldım, yok edildim, ne mutlu bana!' deyinceye kadar mı?

Adam 'Dava partisiyiz' diyor ki demokrasiye göre bu 'Demokrasi partisi değiliz' demektir ki zaten Erdoğan'ın 'Demokrasi tıramvaydır, istediğim durakta inerim' sözü var. Ve zaten yapılanlar ve yapılmak istenilenler de hep demokrasiye aykırı, zıt şeylerdir. Demokrasi ve demokrasi hukuku olarak daha ne bekleniliyor yani? Demokrasinin leşini de görmek mi? Vermişsiniz ülkeyi bir adamın eline; demokrasinin temel değerleriyle, temelleriyle, ülkeleriyle, özüyle, amaçlarıyla, nedeniyle istediği gibi oynadıkça oynuyor ve buna 'Dava' diyor. Pes yani.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 5.10.17/12.29

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TIPLILAR TIPÇILAR VE CEHALET Felsefe 27.02.2021
HUKUK ÇÖZÜM DEĞİL (ŞİİR) Şiir 26.02.2021
ZÜLFÜ LİVANELİ DEMOKRASİ KONUSUNDA DA YANILIYOR SAVIM Felsefe 25.02.2021
İSLAMİYET'TE KURBAN BAYRAMI DA RAMAZAN BAYRAMI DA YOK SAVIM Felsefe 24.02.2021
AYŞECAN TATARİ DOĞALLIK VE İNSANLIK Felsefe 23.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
Kavga Çıkartmanın Yolu Sözlü Taciz Felsefe 11.10.2020
Kötü Zamanda Yaşıyoruz Felsefe 18.08.2020
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.