ERDOĞAN'IN İNSANLARI METAL GİBİ GÖRMESİ

Akp genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Metal yorgunluğu içindeler' deyip deyip Akp'li belediye başkanlarını, bakanları değiştiriyor ya da değiştirttiriyor.

Akp genel başkanı diyorum çünkü hem hem Akp genel başkanı hem cumhurbaşkanı hem de cumhurbaşkanları daha felsefel, daha bilimsel, daha mantıklı, daha tarafsız, daha adil, daha evrensel kimseler olmalı.

Yani insanları metal olarak görüyor hem de kendi yandaşlarını.

Metal yorgunluğu metalin işe yarayan temel özelliklerini az ya da çok ya da tümden yitirmesidir. Ve dinlenmekle, dinlendirilmekle geçecek, yok olacak birşey değildir. Metal yorgunluğu içindeki metal artık kullanılmakta olduğu işte, yerde kullanılamaz.

Erdoğan inşaat sektörüne büyük önem verdiği için mi insanları metale benzetiyor mu acaba? Çünkü inşaat demek çimento, demir ve kum demek herşeyden önce.

Yani 'Yoruldular, artık dinlenmeleri ve yerlerini başkalarına bırakmaları gerek' demesi daha gerçekçi, daha doğru, daha insancıl olurdu. Ve insani yorgunluk dinlenmeyle geçer ve öze zarar vermez ancak metal yorgunluğu çürümek gibi birşeydir ve öze zarar verir.

Erdoğan'ın bir de yalnızca 'Şiir okumak' ile edebiyata eğilimi, hevesi var ki edebiyat da benzetmelerle(teşbihlerle) yapılır ve 'Teşbihte hata olmaz' denilir yani bu söz 'Teşbihte hatalar hoş görülmelidir' anlamında mı yoksa 'Teşbihte hata yapılmamalıdır' anlamında mı acaba? Çünkü sonuçlar farklı ve zıt olur.

Yani Erdoğan'ın bu sözü bence edebiyat değil 'Baltayı taşa vurmak' ya da 'Gaf yapmak' gibi birşey.

Bir de dalga geçmek için argoda insanlara 'Maden' denilir. İnsanları metal olarak görmek de küçümseme içeren birşey olmalı herhalde bu durumda.

Bence insanlar insan gibi yorulurlar, metal gibi değil.

Bu durumda Erdoğan da kendisini metal olarak görüyor olmalı değil mi, yandaşlarını metal olarak görüyorsa?


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 4.10.17/05.34Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.