POLİS ALİ FEHMİ EFENDİ


Geçenlerde oğlum ile birlikte, Urla ilçesi Çeşme altı mevkiinde Kum plajına gittik. Belli bir saat denizde yüzdükten sonra İskele Mahallesi merkezine doğru ilerledik yemek yedik, sahili turlarken omuzunda top olan bir adam heykeli gördüm. Heykeli inceledim altındaki yazıyı okudum hayran kaldım. Sonrada araştırmamı yaparak bu yazıyı yazmaya karar verdim. Şimdi sizleri de Polis Ali Fehmi Efendiyle tanıştırıyorum.
Osmanlının son dönemleri küffar acımasızca saldırıyor Türk topraklarını hunharca bombalıyordu. Dünya’yı yöneten Koca Osmanlı devletini, bitirmek için kâfir ordusu toplanmış, bir araya gelmiş ve Çanakkale’ ye Bomba yağdırıyordu. Kahraman ordumuzun neferleri Çanakkale geçilmez derken canını dişine takarak, arkadaşının göğsüne siper olarak bir yandan destan yazarken öbür yandan’ da zalimler Ege denizinde bulunan Osmanlı limanlarındaki gemileri’ de bombalamak suretiyle batırmaya başlamışlardı. Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez tabiri gereğince İçindeki İman aşkı Vatan sevgisi bulunan bir Osmanlı polisi Ali Fehmi Efendi, O telaşenin içinde alnındaki terlerle tehlikeyi sezip gözünü karartarak Ordumuzun en önemli toplarından olan Beyrut yatındaki Topları hatırladı. “Bunları oradan almalıyım” diyerek O bombardımanlar arasında alevler içindeki limandan bir kayığa atladığı gibi yıldırım hızıyla kürek çekerek Beyrut yatına ulaştı. Ya ALLAH BİSMİLLAH zikriyle topları gemiden omuzladığı gibi kayığına taşıdı. Ve oradan hızla kürek çekerek uzaklaşmaya başladı o sırada Beyrut yatı cephaneliği alev almıştı çok büyük gürültüyle patladı. Adeta Ölümün içinden çıkarak hızla kürek çekerek limana doğru ilerliyordu düşman bunu fark etti bu sefer hedefte o vardı yoğun top atışlarına maruz kalarak, Makineli tüfekten gelen yağmur gibi mermilerin arasından geçerek, sağına soluna düşen güllelere aldırmaksızın görevini kutsal bilerek daha hızla kürek çekmeye devam ediyordu. Ve bu gayret çaba ile topları limana ulaştırmayı başardı. Omuzuna yüklediği topu limana sağ salim indirdi. Yüreğindeki iman Vatan sevgisi ölümü göze alanların işidir. Türk milletinin namusu şerefi ayaklar altına alınmasın, Kâfir bu topraklara ayak basmasın diye Şehit olma arzusuyla yananlardan sadece biriydi Ali Fehmi Efendi. Acaba kaç Urlalı biliyor tanıyor kendisini. Dış güçlerin önümüze sürdüğü sanal kahramanları değil, Ali Fehmi Efendi gibi gerçek kahramanlarımızı neslimize anlatmalıyız. Ben bir görev üstlendim unutulan anılmamış unutturulmuş kahramanlarımızı, tarihi olaylarımızı araştırıp gün yüzüne çıkaracağım inşallah Murat Gülşan’ ı takibe devam ediniz Saygılarımla.
Not: Ali Fehmi Efendi'nin Urla Limanı Gümrük kapısının asayiş ve güvenliğinden sorumlu 367 sicil sayılı polis memuru olarak görev yaptığı bilinmektedir.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SELAMSIZ MÜSLÜMANLIK.. Sosyal 27.10.2018
MANA ALEMİ SIRLARI Eğitim 07.02.2018
Elinden bir tas su içmek icin Şiir 23.09.2017
OKU VE TEFEKKÜR ET Eğitim 17.09.2017
YARADANA KUL OLMAK Edebiyat 03.09.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
TARİHİN “KANTİYEN” FONKSİYONU Tarih 05.07.2019
BULGAR DEMİR KİLİSE STEFAN BULGAR KİLİSESİ Tarih 30.06.2019
Osmanlı sarayının halkı da Osmanlı mıydı? Tarih 30.06.2019
Hellen Ve Roma Tarihi (8. Bölüm) Tarih 08.02.2019
Hellen Ve Roma Tarihi (7. Bölüm) Tarih 05.02.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.