MAVİ BALİNA OYUNU ÇOCUKLARI İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR

Birçok sosyal medya platformunda oynanabilen Mavi Balina adlı oyun, çocuk ve gençlerin intihar etmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’da intihar eden Türk gencinin ölümüne Mavi Balık oyununun sebep olduğu iddiası kuvvetle muhtemel. İntihar eden gencin Mavi Balık oyununda yer alan görevlerden birini yerine getirebilmek için intihar ettiği üzerinde duruluyor.

ŞANTAJ OYUNU

Bir Rus oyunu olan Mavi Balina oyununun resmi bir internet adresi ve yasal satışı yok. Oyuna girmek için Rus Chat sayfalarındaki yöneticilerle irtibat kuruluyor. Yöneticilerin verdiği adreslerle bağlantı kuran kişilerin bilgisayarlarına virüs sokularak tüm kişisel bilgilerine erişiliyor ve şantaj yoluyla oyuncuya verilen talimatların yerine getirilmesi isteniyor. Oyun 50 gün sürüyor ve her güne bir görev şeklinde tasarlanmış. Oyuncudan kendisine zarar vermesi, dehşet filmler izlemesi gibi sıra dışı taleplerde bulunuluyor.  50.günün son görevi olarak da ‘’öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın’’ şeklinde telkin edildiği iddialar arasında.

AİLELER ÇOCUKLARIN İNTERNET KULLANIMINI DENETLEMELİ

Sözü edilen oyun bir oyun değil adeta sapkın bir akım şeklinde tehlike saçmaya devam ediyor. Mavi Balina ya da internette oynanan diğer oyunlar konusunda ailelere büyük iş düşüyor. İnternet dünyasında oyun başlığı masumiyetini çoktan yitirdi. Şans oyunlarıyla kumar alışkanlığı kazanan çocuklar, sohbet odalarında ideolojik ve sapkın gruplarla iletişim kurabiliyor. Bu bağlamda aileler, çocukların süreli internet kullanımını sağlamalı ve oynanabilecek oyunları birlikte seçmelidir.

Uzmanlar, ortaokul ve lise öğrencilerinin hedef seçildiği bu dehşet oyun akımlarına karşı ailelerin dikkatli olması uyarısında bulunuyor.

 Ruh ve beden sağlığı tam, mutlu ve aydın bir nesil yetişmesi dilek ve temennisiyle… Başlayan haftada iyilerle karşılaşalım…

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Homo Sapiens & Homo Deus Bilim / Teknik 20.09.2017
Cesaret Bilgiden Gelmelidir: Yazı Yazmak Sosyal 18.09.2017
Son Yılların Popüler Kültürü: Diziler Sosyal 15.09.2017
Sanal Dünya Üzerine Sosyal 13.09.2017
Ailenin Kimliği Çocuğun Geleceğini Belirler Eğitim 12.09.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Gizlenen Gökyüzü Sistemi Teknoloji / İnternet 16.10.2020
Bir Drone (Eleştiri) Teknoloji / İnternet 05.10.2020
MICROSOFT'TAN HAKSIZ KAZANÇ SAVIM Teknoloji / İnternet 27.09.2020
Teknoloji ve Dijitalizm Teknoloji / İnternet 18.08.2020
TEKNOLOJİ ve İLETİŞİM KİRLİLİĞİ Teknoloji / İnternet 25.03.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.