Ailenin Kimliği Çocuğun Geleceğini Belirler

Takvimler yeni bir eğitim yılını gösterirken biz, en değerlimiz, mutluluk sebebimiz olan evlatlarımızı, bu kez bir maraton koşucusu yapmaktan vazgeçelim. Ne dersiniz?
Ailenin kimliği çocuğun geleceğini belirler. Aşağıda sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir toplumsal hayatın vazgeçilmezi olan bireyin yetiştiği birkaç aile modeline değindim. Örnekler çoğaltılabilir ve hiçbir şey için de geç değildir. Yol gösterici olması dilek ve temennisiyle…
DEMOKRATİK AİLE: Çocuğun ilgi ve yeteneklerini ön planda tutarak doğru bir şekilde yön almasına zemin hazırlar. Kabul ve saygı gören çocuk hoşgörülü, sosyalleşmiş, takım çalışmasına yatkın, yardımsever, sosyal ve duygusal açıdan dengeli ve mutlu bir bireydir. Aile içindeki güven ve katılıma dayalı şeffaf ortam çocuğa huzur verir, huzur problemlerle baş edebilmenin en önemli unsurudur. Problemlerle baş edebildiği sürece başarı kaçınılmaz bir son olacaktır.
MÜKEMMELİYETÇİ AİLE: Çocuktan her şeyin en iyisinin beklendiği aile tipidir. Çocuk adeta çocuk olmaktan çıkmıştır. Sınıfının hatta okulunun birincisi olması en büyük hedeftir. Ebeveynler gerçekleştiremediği hayallerini çocukların minik omuzlarına yükler. Çocuğun yeteneğine ya da ilgisine bakılmaz, resim yapması, piyano çalması vb. faaliyetler peşinde koşmasını isterler. Bu tip ailelerden belki çok başarılı çocuklar çıkabilir, lakin mutsuz, kendine ve çevresindekilere uzak bireyler yetişmesi olasıdır.
ÖZGÜRLÜKÇÜ AİLE MODELİ: Çocuk dilediğini yapmakta özgürdür. Tercihleri kendisine bırakılmıştır. Bu tip ailelerde ebeveyn ‘’bana karışmasın, meşgul etmesin de ne yaparsa yapsın’’ modundadır. Çocuğa her istediği kayıtsız ve şartsız alınır, hayal kurması engellenir. Ebeveynler hayali ve hedefi olmayan kişinin hiçbir adrese ulaşamadığının farkında değildir. Başarılı olup olmamasından ziyade toplum içinde çok tehlikeli bireylerin yetiştiği bir aile modeli, baskıcı ve diktatör duruşa sahip kişiliklerin tabanıdır.
OTORİTER AİLE: Çocuktan bir yetişkin gibi davranmasını talep eden aile modelidir. Çocuk, ebeveynin adeta kopyası olmalıdır. Hoşgörü, saygı ve kimi zaman sevginin yoksun olduğu bu ailede çocuğun söz hakkı bulunmamaktadır. Çocuk istemediği bir kimlik ve dahi mesleki eğitimde başarılı bile olsa mutsuz ve huzursuz olacaktır.
RED EDİCİ AİLE: Çocuğun şefkat, sevgi ve saygı görmediği bir aile ortamıdır. Çocuğun her yaptığı eleştirilir, hiçbir şekilde beğenilmez. İyi yönleri görülmeyen sürekli kötülenen çocuktan başarı bekleyen bu tip aileler kanımca tıbbi müdahale gerektiren en önemli vakadır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Homo Sapiens & Homo Deus Bilim / Teknik 20.09.2017
Cesaret Bilgiden Gelmelidir: Yazı Yazmak Sosyal 18.09.2017
MAVİ BALİNA OYUNU ÇOCUKLARI İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR Teknoloji / İnternet 17.09.2017
Son Yılların Popüler Kültürü: Diziler Sosyal 15.09.2017
Sanal Dünya Üzerine Sosyal 13.09.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Adam Olmak Eğitim 05.10.2019
EĞİTİMDE CİNSİYET AYRIMI SAVIM Eğitim 22.09.2019
Eğitim Ve Öğretim Eğitim 05.09.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 21.08.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 20.08.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.