Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler Neden Ağlar?

Bebeklerin tek iletişim biçimi olan ağlama, genellikle doğum ile devamında ilk bir yıl içinde devam eder.  3 aylık olan bebeklerde ağlama, öncesine göre daha az olur.  Bunun nedeni; sizin bebeğinizi tanıyarak, ihtiyaçlarını o iletişim kurmadan yerine getirmenizdir. Bebeğinizde anlaşılmanın rahatlığıyla, ağlama için harcadığı enerjisini çevresini keşfetmeye başlar.

 

Annelere düşen ilk önemli görev

Ağlamaların çok olduğu ilk aylarda, çiçeği burnunda  annelere düşen ilk görev; bebeğinin ağlama sebeplerini anlayabilmek için dikkatli bir gözlemci olmak.  İyi bir gözlemin bilincinde olan anneler, bebeklerinin dilinden çok daha iyi anlamakta, bebeğiyle iletişimi en etkili şekilde gerçekleştirmektedir. Bu şekilde gelişen anne-bebek ilişkisi, zor bir süreç olan bebek bakımı ve büyütme uğraşını kolaylaştırır, anneliğin keyfinin çıkarılmasını sağlar.

 

Bebekler anneye güvenmek ister

Bebeğiyle iletişim bağını geliştirebilen anneler, aynı zamanda bebeğin güvensizlik duygularının gelişmesini sağlar. Bebek ağlıyorsa;mutlaka yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. İhtiyaç duyabileceklerini özenle, bir bir kontrol edin. Bebeğin her ihtiyacı karşılanmış ve bir sıkıntısı yokken ağlamaya devam ediyorsa, sevgi ihtiyacı var demektir. Ona, sevginizi hissettirin; dokunun, kucağınıza alın. Anne kokusunu almasını, size temas etmesini sağlayın. İlerleyen günlerde, bebek büyüdükçe anneye bağımlılığı artacaktır. Her zaman kucağa almak mümkün olmaz, bebeğin anneyi görecek yerde bulunması sağlanarak da anneye ihtiyacı giderilebilir.


 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
YOUTUBE DEN NASIL PARA KAZANILIR? Teknoloji / İnternet 12.09.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KADİM TIP HACAMAT Sağlık 13.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
HEXAGONAL SU - HER SU SADECE SU DEĞİLDİR ASLINDA ! Sağlık 05.09.2019
CEPTELEFONU KAMERASI İLE KARACİĞER TESTİ ÖNERİM Sağlık 21.04.2019
Kanser Sağlık 13.02.2019