TOPLUM KANGAL VE HOLLANDA

Dün televizyonda bir haber vardı. Bir müjde, sevinç, mutluluk, başarı, zafer, çözüm haberi gibi veriliyordu üstelik.

Toplumsal olaylara Sivas'ın Kangal köpeğileri(köpekleri) ile müdahale edilecekmiş.

Felsefenin, mantığın, bilimselliğin olmadığı yerlerde ülke yönetmek kolaydır ve herşeyi çözüm sanmak da.

Felsefe, mantık, bilimsellik unu eleyen eleğe benzer; unu elekle elemek yerine havaya, rüzgara savurup elediğini sanmak da felsefedışılığa, mantıkdışılığa, bilimdışılığa.

Yani felsefe, mantık, bilimsel olmayan akıl, zeka, mantık, bilinç işine yarayacağını sandığı herşeyi çözüm, işine yaramayacağını sandığı herşeyi ise düşman.

Şöyle ki toplumsal olaylara köpekle müdahale etmek topluma köpekle saldırmaktır. Felsefeye, mantığa, bilime göre toplumsal olaylara karşı davranış felsefeyle, mantıkla, bilimle olmalıdır; köpekle değil. Toplum ve köpek; karşı karşıya getirilen tuhaf şeyler. Yani sanki köpekler ülkenin dostu da toplum düşmanı.

'Terör olaylarına karşı' denilse anlaşaılabilir ancak haberde 'Toplumsal olaylara karşı' deniliyordu. Toplumsal olaylar nedir? Örneğin demokrasi gösterileri, gırev(grev), işçilerin hak arama yürüyüşleri, hukuksuzluklara meydan, sokak tepkileri falan. 

Bir de şu mantıksızlık var: Be hey bu kafa; sen daha dün Hollanda'da Türklere köpeklerle saldırdığı için Hollanda'yı ve Hollanda polisini suçlamıyor muydun? Yani Hollanda polisi en azından kendi vatandaşlarına değil başka ülkelerin vatandaşlarına köpekle saldırmış ancak sen bu durumda kendi vatandaşlarına köpekle saldırmış olacaksın değil mi?

Siyaset yarasaya benzer; felsefenin, mantığın, bilimin aydınlıklarını, ışıklarını sevmez. Siyaset gerçekte demokrasi süsü verilmiş hanedanlıktır, sultanlık özlemidir, hükümdarlık özlemidir. Bu nedenle zaten siyasetle yönetilen ülkelerde ya özgürlük olmaz ya ahlak ya da ikisi birden.

İşte bu yüzdenki insanlık, dünya ancak siyasetçilerce değil felsefe, bilim, düşünürler(filozoflar), alimler, bilgeler ile yönetildiğinde kurtulur; insanca, özgür, barış içinde, huzur içinde, güven içinde, dostluk içinde olur.

Siyaset bilimsellikdışı bir alan olan esnaflığın bir başka türüdür; felsefeyi, mantığı, bilimi, kitap okumayı sevmemenin bir başka türüdür; ve yangına su yerine benzin dökmek gibidir.

İnsana, topluma, hak arayışlarına, demokrasi isteklerine, düşünceye, özgürlüğe, medeniliğe, insancalığa köpeklerle saldırmak.

Silahlar yetmedi, şimdi de köpekler.

Dinozorların, ejderhaların yok oluşlarına üzülüyor olmalılar. Ve Zeus'un.

Bu kafalarla asla çözüm olamaz.

Siyasete hayır, özgürlüğe özgürlük! Siyasete hayır, insanlığa özgürlük! Siyasete hayır, bilime özgürlük!

Sonra da bir de demokrasiden, kalkınmadan, dinden imandan, insanlıktan söz ediliyor.

Hem Hollanda'yı eleştirip hem de Hollanda'nın yaptığını yapmak hem timsah gözyaşlarıdır hem de Hollanda'nın yaptığını doğru bulmak, savunmak.

Kendi vatandaşlarına köpekle saldıranlar köpeklere neyle saldırırlar acaba?

Siyaset çelişkiler ve tutarsızlıklar yumağıdır ve toplumun, insanlığın ayaklarına iyice dolanmaktan başka işe yaramaz.

Topluma köpekle saldırmak köpek düşmanlığı yaratmaktan ve ülkeyi insani olarak ve akıl mantık olarak geriletmekten ve barbarlığa yönlendirmekten başka işe yaramaz.

Zaten daha önce de köpek sevgisi ile ilgili bir yazımda yazmıştım: 'Köpek sevgisinin altında insani, medeni, ruhsal, nitel dünyadan uzaklaşma arzusu yatar' diye.

Ele verir talkını, kendi yutar salkımı, olmamak gerek.

Kangal yetmez, kurtlarla saldırın. Oysa çözüm çok kolay: Demokrasi, bilimsellik ve ahlak.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 23.8.17/10.26


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ZEVK VE HEYECAN SAVIM Felsefe 04.04.2020
ÖZEL SEKTÖRE MUHTAÇ ETME İNSANLARI DEVLET Şiir 03.04.2020
EVLİLİKTE FAHİŞELİK YAKLAŞIMI SAVIM Felsefe 02.04.2020
YUNUS NE YANA DÜŞER MEVLANA NE YANA Şiir 01.04.2020
DÜNYA VE TARİH HİÇBİRİNİZE KALMAYACAK Şiir 31.03.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Zihinsel Engelli (Felsefe) Felsefe 02.04.2020
Televizyonlar ve Toplumsal Gelişmeler Felsefe 01.03.2020
PİŞMANLIK Felsefe 31.12.2019
Karma yasası Felsefe 09.12.2019
GERÇEĞİN TEŞHİSİ (5) Felsefe 04.12.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.