ERDOĞAN ADALET İLE GÜVENLİĞİ BİRBİRİNE KARIŞTIRIYOR

Din hadisileri 'Bilim olmayan yerde din de yoktur' der. Siyaset de bilim değildir. Bilim olmayan yerde din yoktur ancak cehalet vardır. Siyasetin cehalet olduğu Erdoğan'ın da sözcük(kelime) yanlışları ile sürekli kanıtlanıyor.

Bilimselliğin yani felsefenin olmadığı yerde ya öğrenilmiş yanlış bilgiler söylenir ya da sözcük oyunları yapılır. Erdoğan genelde sözcük oyunları yapıyor. Yanlış bilgilerin bile bir sonu vardır ancak sözcük oyunlarının sonu yoktur ve tam da siyasete uygun, siyasetçiye dost birşeydir.

Daha önce bu konuda Avrupa birliği konusunda söylediği bir sözle örnek vermiştim. Avrupa birliği Fetö konusunda belge istemiş, Erdoğan da 'Yargı hızlansın, bakın Avrupa bizden belge bekliyor' demişti. Oysa Avrupa birliği'nin istediği şey mahkeme kararı değil belge. Yani mahkeme kararı başka belge başka.

Aynı duruma Erdoğan yine düştü.

'Ülkede adalet yok' diye Adalet yürüyüşü yapan Chp başkanı Kılıçdaroğlu'na Erdoğan 'Türkiye'de adalet yoksa Adalet yürüyüşü sırasında senin güvenliğini kim aldı?' dedi.

Adalet ve güvenlik farklı şeylerdir.

Türk dil kurumu adalet için '1. Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. 2. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme'; güvenlik için ise 'Toplum yaşamında yasal düzenin aksamadan yürütülmesi, kişilerin korkusuzca yaşayabilmesi durumu, emniyet' der yani adalet olmayan yerde de güvenlik olabilir yani güvenlik olan yerde de adalet olmayabilir.

Felsefeyle, bilimle, düşünürlerle, alimlerle, bilgelerle yönetilen bir Türkiye'ye ve dünyaya yönelinmelidir yoksa insanlar gerçekler ve doğrular yerine ya yanlış bilgileri öğrenirler ya da sözcük oyunlarını gerçek ve doğru sanırlar.

Üniversite mezunu insanlar böyle yanlışlar yapmamalılar.

 

Necdet Gürçiftçi

İnternette yayınlandığı zaman: 9.8.17/00.13Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.