İSTANBUL DEPREMİ YAKLAŞIYOR

Değerli Okurlarım ;

Bildiğiniz üzere merkez üssü Marmara Denizi olan ve en çok İstanbul'un etkilenecek olduğu bir deprem her an kapımızı çalabilir.Bekleniyor, bakalım ne zaman acı gerçeklerle yüzleşeceğiz.Acı gerçek diyorum çünkü şu anda İstanbul şehri böyle büyüklükteki bir depremi kaldıracak mahiyette değil.Bu deprem Kuzey Anadolu fay'ında yaşanacakmış ve bu fay hattında olan depremlerin hepsi 7.0'nin üstündeymiş.Bu depremle birlikte bu fay hattı kırılıcak ve uzun süre marmara da deprem yaşanmayacakmış.Kuzey Anadolu Fay hattı eğer tek sefer de kırılırsaymış 7.6 büyüklüğünde yok eğer,iki deprem halinde kırılırsaymış, 7.2 civarında iki tane deprem bekleniyormuş ve tabii ki kısa aralıklarla.

Jeoloji mühendislerinin değerlendirmesine göre,büyük depremler 250 yıllık aralıklarla olurmuş.Ve malesef ki en son ki büyük deprem 23 Nisan 1766 da oldu.O deprem de şunlar yaşanmıştı ; ''Merkezi Marmara Denizi olan ilk sarsıntı Çorlu ile Büyükçekmece’yi yerle bir etti. Şehir, Mayıs’ta yeniden sallandı ve birçok caminin kubbesi yıkıldı. O yılın sonbaharı hiç bitmeyen sarsıntılarla geçti. 5 Eylül’de İzmir harab oldu ve âfet 1767 Kasım’ında tekrar İstanbul’a döndü, Vezirhanı’nın ve Bayezid ile Fatih camilerinin kubbeleri çöktü. İstanbul’un yanısıra İzmir de bu tarihten sonra 28 yıl boyunca durmadan sallandı. Deprem fırtınasının son sarsıntısı 1795’in 29 Nisan’ında yaşandı ve şehir 15 Ağustos 1803’teki hafif depreme kadar yaralarını sarmaya çalıştı''.Geçmiş te bir çok deprem de İstanbul'un tsunamiler yaşadığını dahi biliyoruz.Büyük depremlerin 250 yılda bir gerçekleştiği düşünülürse,yapacağımız küçük bir matematik işlemi ile depremin her an İstanbul'u vurabileceğini söyleyebiliriz.Mühendisler,deprem sırasında 4-5 metreye varabilecek küçük tsunamiler yaşanabileceğini söylemekteler.Ayrıca kesinlikle zamanın dolduğunu her an bu depremin olacağını belirtiyorlar.

Belirtiyorlar evet ama,bu depreme hazırmıyız?.Sorulması gereken en can alıcı soru bu.Hükümet her yere yol yaptığını,yeni kamu binaları falan açıldığını söylüyor ama...Sen bu binaları sağlam yapıyormusun? Hayır.Yol yapıyorsun tamam güzel de viyadüklerin köprülerin sağlam mı? Hayır.Kentsel dönüşüm adı altında kağıttan evler satıyorsun bu millete ey toki ve hükümet...Toki evlerinin kentsel dönüşüm adı altında yapılan evlerin çoğu sağlam değildir.Senin Boğaziçi köprün sağlam değil,senin haliç köprün sağlam değil daha.Ki haliç köprüsünün deprem sırasında yıkılacağı, kesin malumat aldığım bilgilerden biridir.Bu büyük deprem de haliç köprüsü kesinlikle yıkılacaktır.Bu deprem sonucunda tablo şu olacakmış; toplam da İstanbul'daki evlerin %20 si yıkılacak yani her beş evden biri.500.000'den fazla ölüm yaşanacak.İstanbul da santraller yıkılacak,köprüler,viyadükler herşey mahvolucak.İstanbul en az 30 yıl geriye gidecek.Sahil'deki çoğu ilçe hem küçük çaplı tsunamilerden hemde sahil kesiminde ilçeler olduğundan, depremi çok daha fazla hissedecektir.Kadıköy,Kartal,Bakırköy,Avcular gibi sahil ilçeleri depremden aşırı etkilenecekler.Bu söylediklerim sizi endişilendiriyor evet ama bunlar acı gerçekler.Bu söylediklerim ülkenin bu deprem sonunda yaşacaklarıydı.Ki bunları da uzmanlar beyan etmektedir.Yani Türkiye hazırlıksız,Türkiye depreme hazır değil...Ey hükümet sen niye mışıl mışıl uyuyorsun bu milletin canı senin için kıymetsizmi ?.Tabi sen kaçak saray da sağlam ev de otur bu millet kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılsın.Sen 15 temmuzda bodrum katında saklan,bu millet aslanlar gibi sokağa çıksın.Buradan söylüyorum,olacak olan bu deprem de bütün kayıplar akp'nin vebalinedir.

Bu kıyamet günü gelmeden yapılacak iş bellidir.Binaları,yapıları sağlam tutmak.Bunu çocuğa sorsan çocukta aynı cevabı verir zaten.Ancak hükümet bunu yaptımı?Hayır.Ülkemiz de herkes lay lay lom peşinde.Realite den uzak,hayal dünyasında yaşamakta.Şuan da bizim en çok konuşmamız gereken konu bu deprem.Ancak hem toplum hem de  televizyon'daki kişiler  bu konuda duyarsız.

Büyük İstanbul depremi Kıyamet günü olmasın,önlem,önlem,önlem...

 

https://www.facebook.com/yigit.karatoprak.3

https://twitter.com/YikaG

https://www.youtube.com/channel/UCMgLgONuaqApd5i183u-Qcw

 

 

 

 

 

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BARIŞ PINARI HAREKATI Politika 12.10.2019
SİYASETİN YÜKSELEN DEĞERİ '' EKREM İMAMOĞLU '' Politika 26.06.2019
TARİHİ BULUŞMA VE YANKILARI Politika 17.06.2019
NEREDEN ÇIKTI BU PROVOKATÖRLER ? Politika 05.06.2019
EZİK SİYASET Politika 25.05.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AMERİKAN RÜYASI Genel 09.01.2021
BİR SAVUNMA YAZISI (28) Genel 06.01.2021
2021 'e Merhaba Derken Genel 29.12.2020
İSA KUNDAKTA KONUŞTU MU SORUSUNA VE DİĞER MUCİZELERE CEVAB Genel 29.12.2020
DOĞALGAZ,ALTİN VE UZUN MEHMET Genel 28.12.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.