İSTANBUL'UN FETHİ 1453

Değerli okurlarım,

Bugün itibariyle İstanbul'un Fethinin 564.sene-i devriyesini kutlamaktayız.Bir hristiyan şehri olan ''constantinople'''un nasıl müslüman şehri olup adının''İstanbul'' olduğuna tanıklık ettik.Bir çağ'ın kapanıp başka bir çağ'ın açılmasına tanıklık ettik.Anadolu'nun mührü olan İstanbul'un efsanevi bir şekilde feth olunmasına tanıklık ettik.O zaman o günleri şöyle bir hatırlayalım.

Bildiğiniz üzere Bizans Eminönü ve Topkapı arasında kalan bir bölüm olan,'' Byzantion '' adlı bölgede hakimiyetini sağlamıştı.Bizans'ın bu kadar küçük bir alana sıkıştırılmasına rağmen yıllarca neden yıkılamadığı sorusunun cevabı şehrin surlarında gizlidir. 3 kat olmak üzere müteaddit şekilde sıralanmış bu surlar gayet sağlam malzemeden yapılmıştı. Şehri çevreleyen surların toplam uzunluğu yaklaşık olarak 22 km kadardı. Bu surların kalınlığı:5 metre yüksekliği 15 metre idi. Burçların yerden yüksekliği ise bazı yerlerde 20-25 metreye çıkmaktaydı.

Byzantion hakkında verdiğimiz bu ön bilgiden sonra  evvela gemilerin karadan yürütülmesini  ele almamız gerekir. Gemilerin karadan Haliç'e indirilmesi hadisesi başta Bizans kaynakları olmak üzere Osmanlı kaynaklarında da zikredilir. 

Kritovulos Tarihi, Dukas gibi batı kaynaklarının yanında, Tursun Bey, Neşri, Aşıkpaşazade, Müneccimbaşı, Gelibolulu Mustafa Ali ve bunlardan başka daha birçok Osmanlı kaynağında bu hadise açıkça anlatılmıştır. Kaynaklar yöntem ve güzergah konusunda ihtilaflı olsa da hepsinin birleştiği nokta, gemilerin karadan yürütülerek Haliç'e indirilmiş olduğudur.Gemilerin, kızakların üzerinden kaydırılabilmesi için, Galata Cenevizlilerinden zeytinyağı, domuzyağı ve sade yağ alınarak kızaklar yağlandı. 21-22 Nisan gecesi 67 parça Osmanlı gemisi bu kızaklardan kaydırılarak Haliç’e indirildi. Fatih Sultan Mehmet Han,Haliç'e yağlı kızaklarla indirdiği gemilerle surlara saldırdı.

1453 yılı 23 Mart'ta ordusuyla Edirne'den hareket eden Sultan II. Mehmet, İstanbul surlarını yıkacak büyüklükteki topların planını bizzat kendisi hazırlayarak, o zamana kadar yapılan toplardan çok daha büyük toplar döktürdü.

Fetih için kapsamlı bir plan yapan Sultan II. Mehmet, Bizans'a denizden gelebilecek yardımı önlemek amacıyla Anadolu Hisarı'nın karşısına Rumeli hisarını yaptırdı. Bizans'a Balkanlardan gelebilecek muhtemel Haçlı yardımını önlemek için sınır boylarına akıncı birlikleri gönderdi.Ayrıca kuşatma başlamadan önce Sultan 2.Mehmet,11.Konstantin'e mektup yazıp,''O canım şehir harab olmasın,Sulh içinde kalak'' deyip savaş istemeden şehrin teslim edilmesini istemişti.Ancak ne kral ne de papa buna rağzı gelmedi.

Ve savaş başlamıştı.Kuşatma 6 Nisan'da başladı. İstanbul'u fetih için 80.000 ile 200.000 arası değişen bir ordu ile İstanbul'a hareket eden II. Mehmet, uzunluğu 22,5 km.yi bulan dönemin en güçlü surları ile mücadele etti.Bizans başkenti "Konstantinopolis", 54 gün süren kuşatmayla 29 Mayıs'ta Osmanlı topraklarına geçti. İşte bu günden sonra Fatih ünvanını alan, Sultan 2. Mehmed Han aslında sadece bir Fatih değil, müthiş keşifler sahibi bir dehaydı.

Peygamber efendimizin müjdesi zaten şuydu;''İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir''.Ve o güzel asker güller içinde İstanbul'a girdi.Artık,yirmi sekiz defa kuşatılan İstanbul, Osmanlı topraklarına katılmış oldu.Mehter takımı İstanbul semalarını inletiyordu. Bugün büyük bir gündü.

İstanbul'un fethedildiği o savaşın sonunda Fatih, beyaz atı üstünde İstanbul'a girer; halkı heyecanla onu karşılar. Fatih'in hemen yanında duran hocası Akşemseddin’i padişah sanarak ellerindeki çiçek demetlerini ona vermeye çalışırlar. Akşemseddin ise gencecik padişah Fatih'i gösterir; ‘Sultan Mehmed odur, çiçekleri ona veriniz’ demek ister. Fatih de Akşemseddin‘i göstererek,’Gidin gene ona verin... Sultan Mehmed benim ama o benim hocamdır’ der.Bu olay da onun ne kadar tevazu sahibi olduğunu göstermektedir.

İstanbul alındıktan sonra Sultan 2.Mehmet,derhal tadilatlar yapılmasını emreder.Bir çok cami medreseler yapılır.Ayasofya camii haline getirilir.Burada ilk namazı Fatih Sultan Mehmet Han kılar.

Bu büyük zafer bizim şanlı tarihimizi en net şekilde yansıtmaktadır.Mustafa Kemal Paşa nasıl İngiliz bayraklarını indirtip İstanbul'u geri aldıysa,Fatih Sultan Mehmet han da İstanbul'u o inançla almıştır.Hepsi bizim tarihimizdir.Belki de hadislerde belirtilen,İstanbul iki defa feth olunacaktır sözü,bu iki olay için söylenmiştir.

İstanbul Anadolu'nun mührüdür.O mühür de ilelebet Türk milletinin olucaktır.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BARIŞ PINARI HAREKATI Politika 12.10.2019
SİYASETİN YÜKSELEN DEĞERİ '' EKREM İMAMOĞLU '' Politika 26.06.2019
TARİHİ BULUŞMA VE YANKILARI Politika 17.06.2019
NEREDEN ÇIKTI BU PROVOKATÖRLER ? Politika 05.06.2019
EZİK SİYASET Politika 25.05.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
TARİHİN “KANTİYEN” FONKSİYONU Tarih 05.07.2019
BULGAR DEMİR KİLİSE STEFAN BULGAR KİLİSESİ Tarih 30.06.2019
Osmanlı sarayının halkı da Osmanlı mıydı? Tarih 30.06.2019
Hellen Ve Roma Tarihi (8. Bölüm) Tarih 08.02.2019
Hellen Ve Roma Tarihi (7. Bölüm) Tarih 05.02.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.