NEREYE GİDİYORUZ

Sevgili okurlarımız sizi Yüce Rabbimin selamıyla selamlıyorum.

Es-Selamün Aleyküm.

Yazılarımızı güncel konulara değinerek, eksikleri gidermek adına yazıyoruz. Şahıslara hizmet değil, halka hizmet doğrultusunda devam ediyorduk. Malumunuz üzere ‘’ÖĞRETMEN’’ sıfatını taşıyorum üstümde. Varsak’ta görev yaptığım okulda olsun, günlük hayatta olsun, gençleri izlediğim zaman ‘’nereye gidiyor’’ bu gençlik dedim.  Biraz düşündükten sonra ben öğretmenim dahası ‘’DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ‘’ öğretmeniyim. Gençlere bu konuda yardımcı olmak eksiklerimizi gidermek adına yaklaşık olarak 2 ay boyunca ‘’NEREYE GİDİYORUZ’’ yazı serimize başlıyoruz. Elimden geldiğince sık sık yazmaya çalışacağım. Karşılıklı etkileşim halinde olmak istiyorum. İlginize ve desteğinizden dolayı Allah hepinizden razı olsun.

İLK SORUN;  AİLE ORTAMI

Sabah kahvaltı yapmadan çocuklar okula, baba işe, anne ise evde kalıyor. Kahvaltı kültürümüz biraz daha fazla uyuyayım diye bitti denecek kadar azaldı zaten. Akşama kadar anne ev işleri ile uğraşıyor. Baba kendi işinde uğraşıyor çocuklarda okulda uğraşıyor. Meselemiz akşam eve dönerken başlıyor. Eve akşam vakti gelen aile bireyleri ne yapıyor sıralayalım hemen.

BABA; Akşama kadar işte yorulmuş, koltukta uzanıyor elinde kumanda ve yemek ne oldu dercesine etrafına bakıyor. Kumanda yoksa elinde çağımızın kronik hastalığı ‘’akıllı telefon’’dan sosyal mecrayı takip ediyor.

ANNE; Yemek yapmak üzere mutfakta uğraşıyor. Sofra kurma, yemekleri katma görevi annede. Ama anne bu arada kronik hastalıktan kurtulmamış ‘’akıllı telefon’’ ile yaptığı yemeği sosyal mecraya paylaşıyor.

ÇOCUK; Akşama kadar okulda derse girmiş, kitap okumuş bilgi edinerek eve gelmiş. Akıllı telefonu ile bir köşe de oturup sosyal medyada dolaşıyor oda. 

Televizyon açık, ellerde telefon sofra kurulmuş ve yemek yeniyor. Tabi anne hemen bir özçekim yaparak ‘’ailemle huzurlu akşam yemeği’’ diye takipçilerle paylaşıyor. Sofra da geçen konu sadece filanca bunu paylaşmış muhabbeti.

Sofra kalkınca oturma odasında koltuklara oturarak, TV açık şekilde ellerde telefon saatlerce devam eden bir durum başlıyor. Kimse kimseye ‘’günün nasıl geçti’’ sorusunu sormuyor bile.

Haftalık değil günlük takip edilen diziler varsa, ‘’telefonun şarj süresince’’ dizi takip edilir. Daha sonra uykusu gelen ev ahalisi hızlı bir şekilde yataklarına geçer.

‘’İYİ GECELER OĞLUM/KIZIM.’’ .  ‘’ALLAH RAHATLIK VERSİN KIZIM/OĞLUM’’ . Bunlar gibi cümleler tarih olmak üzere. Bunları uygulayan aileler elbette var. Ama genel hastalık ‘’aile içi iletişimsizlik’’.

Abartısız söylüyorum babasının ne iş yaptığını bilmeyen çocuklar var. Babası ile iletişim kuramayan çocuk hiçbir insanlar kuramaz.

ÇÖZÜM ÖNERİM; Her akşam, işten eve gelen BABA, okuldan gelen ÇOCUK ve evde onları bekleyen ANNE, yemekten sonra bütün sosyal mecrayı bırakıp, televizyonu en azından belli saatler arası kapatıp, bir biriyle sohbet etmesi lazım.  Sorunlar varsa konuşulmalı, çocukların dersleri ile ilgili bilgi almalıdır. Bu saydıklarım çok sürmez günlük sadece 2 saatinizi ayırın bakın o zaman ‘’yetişen bireylerde sıkıntı oluyor mu ?’’ .

Gençler üzerinde beni sarsan konulara değinmek istiyorum. Geçenlerde bir delikanlıya ‘’Gusül Abdesti’’ sorusunu yönelttiğim zaman bilemediğini ve bunu derslerde defalarca anlattığımı hatırladım. Demek ki uygulama yapılmayan bir bilgi kalıcı olmuyor. Şahadet getirmesini bilmeyen çocukları bize ‘leylekler’’ getirmedi arkadaşlar. Aile içinde okul öncesi din eğitimini vermek zorundayız. Bu mükellefiyettir Babaya. Eğitimini vermediğiniz ve dışarıya saldığınız çocuklar başkalarının çocuklarına zarar veriyor. Sorunlu çocuk yoktur, sorumsuz ebeveyn vardır.

Bu konu ile ilgili ciddi ciddi planlama yapmak zorundayız. Temizlik yapmak güzeldir. Temizliği de ilk önce kapı önünden başlamak lazımdır. Şimdi ben bu işe gönüllü razıyım. Etkileşimde olalım dediğim konu budur. İstediğiniz zaman beni arayarak bu konuda yardımcı olmamı isteyebilirsiniz. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Gençlerimiz ile bir yerlerde buluşup ‘’BİZ NEREYE GİDİYORUZ’’ adı altında ‘sohbetler’’ yaparak eksik bilgilerimizi tamamlayabiliriz. Etkileşimde olmak isteyen arkadaşlarla bunu planlayabiliriz.

Eksikliğimiz nerelerde;

1-Abdest nedir?

2-Namazlarımızı kılıyor muyuz?

3-Müslümanım demek neyi gerektiriyor?

4-Kendimize ‘’bu dünyaya niye geldim’’ sorusunu soruyor muyuz?

Bu ve bunun gibi sorularımızı çoğaltabiliriz. Kendimize sormamız gereken soruları sormalıyız. Biz MüSLÜMANIZ ve yapılması gerek şeyleri yapmak zorundayız.

İletişim bilgilerimi veriyorum bu yazının altında. İsteyen isteği zaman arayabilir. Merak ettiği ve bilmediği sorulara cevap vermeye çalışırız bizde bilmiyorsak bilene sorup beraber öğreniriz. İlgi ve alakalı bir şekilde ‘’daha iyi bir nesil’’ yetiştirmek adına elimizi taşın altına koymak değil bedenimizi taşın altına koymak zorundayız.

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

 

------NEREYE GİDİYORUZ-----yazı serisi devam edecek…

 

Ahmet Mücteba Kuşçu

0534 359 2831

Ahmet.463@icloud.com


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAVAŞ BAŞLADI. Politika 16.09.2017
SİZ ANLAMADINIZ GALİBA Politika 19.08.2017
1.MEYDAN MUHAREBESİ Politika 16.08.2017
‘KARA’AYDIN KAVGALARI Politika 09.08.2017
LAF DEME OTUR İCRAAT YAP. Politika 08.08.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Öğretmenlik Kariyer Sınavı Eğitim 09.06.2018
Hayatının "Tercihi" Eğitim 20.05.2018
ŞAHSİYET EĞİTİMİ Eğitim 01.05.2018
TEOG? Yok Yok LGS, ya da... Eğitim 16.03.2018
atatürk aöf ders özetleri 2.sınıf 2.dönem Eğitim 14.03.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.