İLK MEZUNLAR

             Hayırlı cumalar sevgili okurlarımız. Rabbimin selamıyla selamlıyorum hepiniz. Ramazan ayına ulaşmak ümidiyle geçirmekte olduğumuz Antalya’nın sıcak havası kendisi hissettirmeye başladı. İnanın bu sıcaklarda tutulan oruç insana haz veriyor. Denemesi bedava.

                Bugün gündem maddemiz. İmam Hatipli olmak.  Mulumunuz olduğu üzere HACI EKREM ŞERİFE YAZAROĞLU ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ’nde Meslek Dersleri Öğretmenliği yapıyorum. Dün akşam Kepez Belediyesinin bize tahsis etmiş olduğu ‘’Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’’inde İLK MEZUNLARIMIZIN gecesi vardı. İmam Hatipli tadında idi.  Değerlendirmeden önce programda emeği geçen bütün hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Ama teşekkür önceliği ve büyük payı Emrullah Aktürk’e. Program hazırlık aşamasında yapmış olduğu videolar, düzenlemeler ile inanın profesyonel bir çalışma çıkartmış. Emeğine sağlık. Allah razı olsun. Gelen misafirler büyük bir zevkle izlediler programı.

Okul Müdürümüz Davut Çeliktürk'ün hitabıyla başlayan programımız o an belli etti ne kadar kaliteli olduğunu. Müdür bey'in hitapı, eski bir İmam Hatip'li olması vesilesiyle ''Muhtar Bile Olamaz'' dedikleri İmam Hatip'li Uzun Adam'ın edasına benziyordu. 

Nereden nereye geldi İmam Hatip..

Yobaz derlerdi saygısızca hakaret ederlerdi , şimdi ise ''BAŞKAN'' var İmam Hatipli. 

Hamdolsun.

İmam hatip Lisemiz 2013’de öğrenci almaya başlamıştı. 4 sene önce dikilmiş olan fidanlar ağaca dönüştü ve kök salmak için mezun oluyorlar.

İlk mezunlarımız…

Toprağa düşen ilk tohumlarımız…

Rabbim mutlu etsin…

İmam Hatipli olmak nedir?

            İmam hatipli olmak Asım’ın Nesli olmaktır. Garbın âfâkını sardığında çelik zırhlı duvarlar, yokluklar içinde bile olsa hayat iman ve cihattan ibarettir şuuruyla küffara karşı iman dolu göğsünü siper etmektir.

Kim var dendiği zaman etrafına bakmadan ‘’ben varım’’ demektir.

İmam Hatipli olmak zordur ama ayrıcalıklıdır.

Bunun bilincinde olan öğrencilerimiz var İnşallah.

Mezun olacaklar ve Allah’ın kelamını dünyaya yayacaklar. Onlara inancım ve güvenim tamdır.

Mezun ettiğimiz öğrencilerin genel tablosunu çizelim.

A-12A sınıfı bu sene okul birincisi çıkarttı. Kız sınıfı bu sınıf. İçeri girdiğin zaman bellidir kimlerin derse hazır olduğu veya ders iştahı olduğu. Bazıları da var. ‘’Nerden geldi’’ bu der gibi bakarlar adama. İyidir ama hepsi. İçlerinde kötülük yoktur. Okul kurallarına uymaya çalışırlar ara sıra sekte verseler de memnunum onlardan. Kuran-Sünnet-Vicdan üçlüsünü ilk dersimizde anlatmıştım ve sonra ‘’vasiyet’’ etmiştim. O vasiyetimi unutmayın. Hakkım ‘’böyle bir İmam Hatip öğrencisi mi olur? ‘’ dedirtmediğiniz sürece helaldir ama leke getirirseniz İmam Hatipli olmaya, hakkım helal değildir unutmayın…!

A-12B Erkeklerin karargâh kurduğu sınıf. Sınıfta ders çalışan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Yaramazdırlar hem de baya bir yaramaz. Öğretmenden önce derslere girdikleri görülmemiştir.  İçlerinde hepsi iyidir. Kötülük düşünmezler, liseli olma özelliğini tam dibine kadar yaşarlar. İmam Hatipli olmak deyimine asla leke getirmeyeceklerine itimadım vardır. Beni yanıltmazlar İnşallah. Aramalarda en çok telefon yakalatan sınıflardan birisidir. Ne çok severlerdi telefonu. Hakkımız üstte belirttiğimiz gibi aynı şekilde. Leke getirmediğiniz sürece helaldir.

12-A bu sınıfta İmam hatip Lisesi birincisi çıkarttı. İki birincimizde kızlardan çıktı. Kızlarımız başarı demek ki. Sınıfın ders çalışma yüzdesi düşük ama ilgi konusunda yüksek. Ders anlatın sürekli diyenleri bile var. En azından ilgi var. Kızlar Allah’a emanetsiniz. Unutmayın ‘’elin oğlu diplomanıza değil yaptığınız pilava bakar’’ pilav konusunda da geliştirin kendinizi biraz. Hakkım saydığım şartlar altında helaldir. Allah’a emanet.

12-B Güler’in sınıfı. Adı eski okul meclis başkanımızdan alıyor. Güler ve arkadaşları ders işlemeyi sevmezler. Pilav konusunda kendilerini geliştirdiler. Koca’eli üniversitesi hedefleri var. Ben demedim kendileri öyle söylerler hep. Hepsi pırlanta gibi kızlar. Şartlar size de geçerli kızlar. Allah’a emanet.

12-C Belli belirsiz sürekli bir mazeret uyduranların sınıfı. İnanılmaz derece de ‘’telefon saklama’’ teknikleri biliyorlar. Uyanıklar anlayacağınız. Kendileri kötülük düşünmeyen sağlam delikanlılar. İmam hatip ruhuna zarar verecek davranışlardan hep uzak duracaklar. Akşam programda İ.UTKU önderliğinde ‘’tekbir’’ sesleri gecenin ruhuna çok yakıştı. Teşekkürler gençler, onure ettiniz bizi. Hakkımız saymış olduğumuz şartlar altında helaldir. Allah’a emanet.

Ve bütün öğrencilerimize;

İmam Hatip’li olmak ayrıcalık olduğunu unutmayın. Toplumda eskiden olduğu gibi bir dışlanma sebebi değil saygı duyulma sebebidir İmam hatipli olmak. Unutmayın bu ülkenin ‘’BAŞKAN’ı İmam Hatip mezunu.

Üstad Necip Fazıl'ın deyimiyle; 

Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes
Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es..

Başarılar diliyorum hepinize. Daha güzel bir yarınlar için umutlarınızı asla terk etmeyin. Ümit etmekten, hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin. Kendinize iyi bakın Allah’a emanet olun.

Ahmet Mücteba Kuşçu

Meslek Dersleri Öğretmeni

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAVAŞ BAŞLADI. Politika 16.09.2017
SİZ ANLAMADINIZ GALİBA Politika 19.08.2017
1.MEYDAN MUHAREBESİ Politika 16.08.2017
‘KARA’AYDIN KAVGALARI Politika 09.08.2017
LAF DEME OTUR İCRAAT YAP. Politika 08.08.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Öğretmenlik Kariyer Sınavı Eğitim 09.06.2018
Hayatının "Tercihi" Eğitim 20.05.2018
ŞAHSİYET EĞİTİMİ Eğitim 01.05.2018
TEOG? Yok Yok LGS, ya da... Eğitim 16.03.2018
atatürk aöf ders özetleri 2.sınıf 2.dönem Eğitim 14.03.2018

Yazıya yapılan bütün yorumlar

12lerden 12.05.2017

Teşekkür ederiz hocam. Sizi hiç unutmayacağız.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.