Huzur Her Yerde

     Huzuru sorsalar ..bir tatlı tebessüm derim .İçime işler bir tatlı tebüssüm .. ve bazen gülümseyen bir çift göz derim . Huzur her yerde ve daima var . Huzur içimizde değil huzur hem içimizde hem dışımızda hem çevremizde . Peki nedir bu huzuru arayışlarımız? Çünkü bakmasını bilmiyoruz görüyoruz fakat bakmıyoruz , bakıyoruz fakat farketmiyoruz . Şimdiye kadar yazdığım bazı yazı yahut şiirlerimde karamsarlık ve ondan çıkışı çabalamak gerektiğini hissettirmeye çalıştım .Başkaların bakışı , hüznü ve tebessümden mahsur bırakması kendini , beni bu tür yazıları kaleme almaya itti .

    Doğrusunu söylemek gerekirse insan kendi huzurunu kendisi kaçırır . En ufak felaketlerde hemen cepemize çekilir ve siper ederiz kendimizi . İnsan felakette bile huzu aramalı . Bir tabir vardır ya ''hep bardağın boş tarafına bakıyoruz dolu tarafını görmüyoruz '' heh işte bu . Biz insanlar biraz da dolu tarafıyla yetinsek .En küçük huzur parçasına önemsizmiş gibi ona bakmasını bilmezsek.. Mesela kış mevsiminde  küçük bir fidan diktik toprağa diyelim . Ona bakmasını bilmeyen şöyle düşünebilir :'' Bu fidan kış ayazında toprağa nasıl tutunur ? soğuğa dayanamaz kurur gider . kim boşuna bu fidanı dikti ki ? '' sizce bakmasını bilen ne söyler ? Kış mevsiminde toprağa direnip bahara doğru nasılda dallarının kuvvetlenip yeşerdiğini canlandırır zihninde .Başta oysaki o soğuğun ortasında dikilmiş cansız duran bir fidan idi. İnce ve güçsüz.. Yahut hanginiz akşam sokakta dolaşırken başını gökyüzüne kaldırıp yıldızın her akşamkinden daha parlak olduğunu farketti . Kalabalığın içinde ilerlerken bile o ağaçlarda ötüşen kuşların cıvıltılarını kulaklarında yer edindirdi . Yada küçücük çocuğun elinde bulundurduğu , okuduğu kitaplardan birini satıp yenisini alıp okuma ümidiyle kendince bir karton serip yere , onun üzerine onları dizip birinin onun kartonundan kitaplarla ilgilenip satın alırken çocuğun yüzündeki tebessümünü gözlemleyebildi .. 

Sadece  görmeyi değil bakmasını da bilelim .Şunu da unutmayalım ömrümüz boyunca ne kadar uğraşsakta sadece mutlu olmamız imkansız . Ayrıca keder olmasaydı mutluluğun huzurun kıymeti olur muydu ,değeri bilinir miydi ? 
                                       En büyük felaketlere inat , huzur parçalarını yeşertip çiçekleriyle kalan ömrümüzü geçirmemiz dileğiyle ..Umut ve huzur hep vardır .. Bakmayı bilene :)

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yaprakların şırıltısı Şiir 20.10.2017
Yağmur Şiir 15.10.2017
Yıllar diyorum Edebiyat 09.10.2017
Denizin Meşalesi gemiler Edebiyat 09.07.2017
Görmüyor musun? Şiir 03.06.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ölüme Susamış Aşklar Edebiyat 17.01.2018
Biz.... Edebiyat 10.01.2018
Öyle bir sesin .... Edebiyat 06.01.2018
Esmayı Özlemek Edebiyat 31.12.2017
Mahir Amca Edebiyat 28.12.2017

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Sümeyye 18.07.2017

Kardeşim.. Ne zaman hüzünlensem Yüreğim ne zaman kabza bürünse Gönlüme sabır düşse Ne zaman özlesem seni Gelip okuyorum, yüreğinden dökülenleri.. Ve sonra; Yüzümde tebessüm Sinemde inşirah Özlüyorum seni Mesafelerse hiç oluyor Tıpkı bizim gibi. Ne yapayım can.. Bazen dudaklarımdan Bazense gönlümden Dualar döküyorum Ömrüne, en içten

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.