Seçime Dair Genelleme

Türkiye genelinde seçim sonuçlarına itirazlar ret edildiğine göre, sonuçlarla ilgili genel bir değerlendirme yapabiliriz. Bu seçimin başarılısı yoktur. Kendi şahsi fikirlerimi yansıtıyorum. Evet,  %51,4, hayır ,%49,6 almıştır. Şaibeli bir durum asla yoktur. Bunun tersini söyleyen, saçmalıyordur. Günlerdir siyasi propaganda yaparak oylarını yükselten şüphesiz ‘hayır’ cephesidir. Türkiye geneli Ak Parti teşkilatlarının yapmış olduğu yanlış politika sebebiyle ‘’evet’’oyları düşmüştür. Hataları kendi içinde istişare edip düzeltme yoluna gitmelidir.

Antalya açık ara kayıplardadır. Yüzdelik olarak 19 puan geride kalması bazı dengeleri değiştirmek zorundadır. Artık geriye çekilip ‘beceremedik’’ söylemiyle koltukları terk etmek zorundadırlar. Antalya’da referandum sonucunu 1 Kasım seçimleriyle kıyaslama yaparsak hüsranı apaçık göreceksiniz. Buraya not bile düşmek istemiyorum.

Varsak bölgesinde ‘’evet’’ oyları yüksek çıktı ama 1 Kasım sonuçlarına göre hüsrandır. %60 bandının üstünde Ak Parti oyu varken bu seçimde %53’lük bir oy gelmiştir. Kepez bölgesine bakacak olursak ise %45,7’lik’evet’’ oyu da hüsrandır.

Bugün sosyal medyaya da karşıma çıkan ilginç bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum. Hepinizin bilgisi üzerinde Kepez bölgesinde iki tane ‘’Esentepe’’ adında mahalle var. Varsak Esentepe, Kepez Esentepe. Varsak Esentepe mahalle bazında Antalya 1.si, Kepez Esentepe ise sonuncusu. Kepez Esentepe hayır %73 evet %27,Varsak Esentepe Evet %71 Hayır %29.Bu iki esen’ tepe’lerin arasındaki fark nedir? Neden birisi zirve iken diğeri çakılmıştır. Muhtar faktörü mü, İlçe Başkanı faktörü mü? Suçlama mahiyetinde değil, merak mahiyetinde soruyorum.  Muhtar’a takdir, başkana tedbir yakışır bu durumda. Kişisel bir durum belirlemesidir. Kiralık kalemlerin saldırısına maruz kalmakta istemem.

Diğer değinmek istediğim ilçe ise Alanya. Ey Alanya, ey Alanya. Daha ne alacaksınız. Bakan bey, neyinizi eksik etti de ‘’Bakan’’ beyi mahcup ettiniz. Zaten 82 mağazalarınızdan ne tür zihniyette olduğunuzu az çok belli ediyorsunuz bari ‘’Bakan’’ beyi bu konuda üzmeseydiniz. ‘’Bakan’’ bey, o kadar ülke gezmiş ve ülkemizi en güzel biçimde temsil etmiş iken kendi topraklarınız da bu temsiliyet neden tam olarak sandığa yansımadı. Uzak değiliz Alanya’ya ama anlaşılan ‘yakında’ değilmişiz.

Önceki yazılarımızda artık Antalya’lı uyarı vermiş durumdadır. Bu durum böyle devam ederse sonraki seçimde daha kötüye gider izlenimini görmemek için kör olmak gerek.

1-Antalya’da düzeltilmesi gerek eksikler adı altında maddeler yazalım.

2-Derhal İl başkanı ve teşkilatı ile bütün ilçe başkanları ve teşkilatları istifa etmeli.

3-Teşkilatlara Antalya’lı ve amacı sadece ‘’dava’’ olan kişiler getirilmeli.

4-Belediye Başkanlarını yukardan inme değil halkın istediği bir aday getirilmeli.

5-Merkez ilçelerdeki başkanların bir birleri ile uyum içinde olması gerekli.

6-Aralarında siyasi tartışma, çatışma, rekabet olan kim varsa derhal istifa ettirmeli veya kov’malı.

7-Amaçları daha yüksek ‘’koltuk’’olan kim varsa istifa etmeden ‘kovulmalı’.

8-Kaybedilen ilçelerde ‘’neden kaybettik’’ raporu hazırlanmalı.

Şimdi gelelim çözüm önerilerimize. Çözülmesi gereken ilk problemler yöneticilerin Antalyalı değil de başka illerden olması. Bir tabir vardır, bu konuda ne kadar doğrudur bilmiyorum ama , ‘’yerli tavşanı yerli tazı avlar’’.

Antalya’nın eksiğini yine bir Antalya’lı bilecektir. Yerel yönetimler diyorum yerel yönetimi yereldeki insanlar çözmeli. Belediye başkanlarımızı kendimiz seçmek istiyoruz. Bu konuyu My başkan örneği ile verebiliriz. My Başkan’ı aday olmadan önce tanıyan kişi sayısı onu başkan yapacak sayıda değildir. Şimdi temayül adı verilen, adayınızı kendiniz belirliyorsunuz denilen saçmalık kalkmalı, daha şeffaf bir sistem oturtulmalı. Sadece ‘’para babalarının’’ yapmış olduğu temayülü kabul etmiyoruz. Reis’in gölgesi altında oyları toplayıp kendi başarınız gibi bize sunmayın, bu millet artık saf değil. O koltuklarda oturuyorsanız 15 Temmuz’da sizi yalnız bırakmayan halka borçlusunuz. Ben burada başkanımızı belirleyelim diyorum şuan ki sistemde biz meclis üyemizi bile belirlemekte aciziz.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Sayın Erol Kaya’nın bu konu ile çalışma yapması ve sihir niteliğinde çözümler bulması gerekmektedir. Gereğinin yapılacağı ümidiyle, sizleri Allah’a emanet ediyorum.

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAVAŞ BAŞLADI. Politika 16.09.2017
SİZ ANLAMADINIZ GALİBA Politika 19.08.2017
1.MEYDAN MUHAREBESİ Politika 16.08.2017
‘KARA’AYDIN KAVGALARI Politika 09.08.2017
LAF DEME OTUR İCRAAT YAP. Politika 08.08.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İnsanlar İkiye Ayrılırlar Politika 25.04.2018
Siyasette Akıl Oyunları Politika 25.04.2018
Karalama Kampanyası (Bahaneli) Politika 24.04.2018
Aptal Bir Toplum Yaratma Politika 23.04.2018
Atatürk Dinsizdi! Yalanı Politika 23.04.2018

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Ahmet Sarıkaya 21.04.2017

Yani kısaca Yusuf İşyeri yi istifaya davet ediyorsunuz.

Antalya Sevdalısı 21.04.2017

Akp teşkilatına bu yüklenme yoksa seni büyütmezler

Mehmet Ali Alkoçlar 21.04.2017

Kardeş , Ak partinin teşkilatlarının sadece Antalyada hatası var gibi yazıyorsun. Sormak lazım bütün iller aynı değil mi sadece Antlaya böyle diye izlenim uyandırma bütün illere bakarak konuş

İbrahim Kutlualp 21.04.2017

Mail veya telefon numarası bırakırsanız sizinle görüşmek istiyorum .

Ümit Yenigün 21.04.2017

Tebrik ediyorum kardeşim. Cesurca yazıyorsun.

Salih Kaman 21.04.2017

Genelleme yaparak hataları düzeltmeyiz daha etkili bir dil kullanmalı ve stifaya davet etmelitiz.

Varsaklı 21.04.2017

Ahmet kardeşim şu varsaktakş sıkıntıları da dile getirirsen mutlu oluruz

harun kaya 21.04.2017

Bunlar ne zaman temizlecek bir bakalım

Muhammed Dalkıran 21.04.2017

Hadi ayıkla pirinçin taşını.

Muhammet Sadıkkaya 21.04.2017

Şu yazılan 8 maddeye dikkat etmeli ve buna göre bir rapor hazırlanmalı

Mehmet Demirel 21.04.2017

Yazıyorsun Maşallah kardeşim hergün özenle takip ediyorum. kendine dikkat et

Hasan Kara 21.04.2017

Tebrik ediyorum kardeşim. kalemine sağlık

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.