İlk kez Jeet Kune Do Hakem Yetiştirme Kursu düzenleniyor

Türkiye Wushu Federasyonu’nun Jeet Kune Do Kulelkavido branşında Türkiye’de bir ilk daha gerçekleşiyor.

Türkiye’de ilk kez Jeet Kune Do Kulelkavido branşında “Hakem Yetiştirme Kursu” düzenleniyor. Jeet Kune Do’nun (JKD) Merkez Hakem Kurulu Başkanı Abdulvahit Alagöz, yardımcısı İlhan Koç ve bu branşın İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yılmaz’ın öncülüğünde gerçekleşecek olan kurs 24 Mart’ta kayıtların yapılmasıyla 25-26 Mart’ta gerçekleşecek. Kurs sabah 10.00 ile 17.00 arasında muhtemelen SEKASEM’de yapılacak.

Böylece ilk JKD hakemleri olarak tarihe geçecek olan isimler bu eğitimi görmüş olan kişiler olacak. Hakemlerin varlığı artık maçların da yapılabilmesine imkân verecek. JKD maçları önce il ve bölge, sonra ulusal çapta yapılacak. Daha sonra ise uluslar arası çapta maçlar düzenlenecek.

JKD maçları alışıldık yarışmalara benzemeyecek. JKD İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yılmaz’ın Bruce Lee’nin felsefesine uygun olmaya azami gayret göstermesi, MHK Başkanı Abdulvahit Alagöz’ün birçok branşı harmanlayarak orijinal bir yapı ortaya çıkarma gayreti ile MHK Başkan Yardımcısı İlhan Koç’un seyircilerin ne aradığına hitap eden deneyiminin bir araya gelmesiyle ilginç bir “müsabaka talimatnamesi” ortaya çıktı. JKD maçlarında çabuk sonuç almak gerekecek, süre uzun olmayacak, zor ve gösterişli tekniklerin puanı yüksek olacak; böylece izleyicinin sıkılması mümkün olmayacak. Daha önce yarışmalarda görülmemiş birçok teknik aksiyoner müsabıklarla maçlara girmiş olacak. 6 kişiden oluşan kurulun 4’ü Kocaeli’den.

Merkez Hakem Kurulu listesi:

1. Abdulvahit ALAGÖZ (MHK Başkanı) (Manisa)

2. İlhan KOÇ (MHK Başkan Yardımcısı) (Kocaeli)

3. Nazmi KARAGÖBEK (MHK Üyesi) (Kocaeli)

4. Eşref CİLALİ (Üye) (MHK Üyesi) (Kocaeli)

5. Aydın ÖZTÜRK (MHK Üyesi) (Bursa)

6. Mehmet ALTUN (MHK Üyesi) (Kocaeli)

Hakem adaylarında aranan şartlar:

Hakem eğitim kurslarına katılabilmek için aşağıdaki şartlar aranır:

a) TC Vatandaşı olmak.

b) 18 yaşından küçük 55 yaşından büyük olmamak.

c) En az lise veya dengi okul mezunu olmak (Milli sporcularda, 2. Duan ve üstü olanlarda tahsil şartı aranmaz).

d) Spor Genel Müdürlüğü ve İlgili federasyonların ceza kurulları tarafından 1 defada 3 ay veya daha fazla yarışmalardan men veya hak mahrumiyeti cezalarıyla cezalandırılmamış olmak.

e) Daha önce Wushu ya da başka bir spor dalında hakem, sporcu veya başka bir görevde iken bir defadan altı ay veya daha fazla süreli hak mahrumiyeti veya yarışmalardan men cezası almamış olmak.

f) Ortopedik sakatlığı bulunan hakem adayları, hakemlik kurslarına katılabilir, yalnız yazılı ve sözlü sınava alınırlar.

g) Branşındaki kulüplerin yönetim kurullarında yönetici, antrenör, sporcu ve il temsilcisi olanlar hakem kurslarına katılabilirler, ancak bu görevlerini muhafaza ettikleri sürece hakemlik yapamazlar.

h) Düzenlenen hakem kurslarında sınavlarda başarılı olmak.

ı) Federasyonumuzun ceza talimatına göre ceza kurullarınca haklarında altı aydan fazla veya son üç yıl içerisinde toplam bir yıl, yarışmalardan men veya hak mahrumiyeti cezası almamış olmak.

i) Branşındaki kulüplerin yönetim kurullarında yönetici, antrenör, sporcu veya il temsilcisi olanlar hakem kurslarına katılabilirler. Ancak bu görevlerini muhafaza ettikleri sürece hakemlik yapamazlar.

Wushu (Jeet Kune Do ) hakem kursu için istenen evraklar:

1- Savcılıktan alının sabıka kaydı

2- İl Spor Müdürlüklerinden alınan sporcu ceza kaydı

3- 4 vesikalık fotoğraf

4- Lise mezuniyet belgesi (sporcular ve 2. Duan olanlardan mezuniyet şartı aranmaz)

5- Nüfus cüzdanı fotokopisi

6- Wushu (Jeet Kune Do) lisansı fotokopisi (2017 yılı vizeli)

7- Hakem bilgi formu

8- Kursa katılım ücreti

9- 1 (bir) adet kapaklı plastik dosya

Aday Hakem kursu için 120 TL kimlik ücreti dâhil para dekontunun aslı (Garanti Bankası Ankara / Anafartalar Cad. şubesi 711 / 6299022 no’lu Türkiye Wushu Federasyonu hesabına yatan para dekontu) gerekiyor. İrtibat için SEKASEM’den JKD İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yılmaz’a ulaşılabilir

(SEKASEM: (0262) 335 34 42).

14 Mart 2017 

http://www.bizimyaka.com/haber-71485-Ilk-kez-Jeet-Kune-Do-Hakem-Yetistirme-Kursu-duzenleniyor