Bir Tebessüm Yeter

Okul dönüşü canım pasta çekti ve markete uğrayayım dedim. Pek bir şey yapmamış olmama ragmen havalardan mı bilmem üzerimde epey yorgunluk vardı. Hali ile suratıma yansıdı ve suratım asık bir şekilde pastamı aldıktan sonra marketten çıktım. Bir an evvel eve gidip, uzanmak istiyordum.

Tam o sırada önümde hareketsiz, ellerinde  poşet öylece duran yaşlı adamı fark ettim. Durdum ve izledim. Açık söylemem gerekirse ben çok fazla yardımsever bir insan değilim ama yakın zamanda büyükbabamı kaybettim. Bu önümdeki adam da büyükbabam yaşlarındaydı, ilgimi çekti. Bir yaşında henüz yeni yeni yürümeyi öğrenmiş bebek gibi hareket etmeye çalışıyordu. Boğazıma bir düğüm atıldı elindeki poşetleri aldım ve nereye kadar gidecekse kafama koymuştum, gidecektim oraya kadar... " Kızım Allah razı olsun şu servise bineceğim oraya kadar gelsen yeter" dedi. Ben bile genç halimle zorlandım poşetleri taşımaya..

Servise ilerleyene kadar benimle sohbet etmeye başladı. "80 küsür yaşındayım, aldıklarım da 100 lira tuttu epey tuttu yahu..." Boğazıma bir düğüm daha atıldı... Benim büyükbabam da 80 küsür yaşlarındaydı ve o da bu şekilde tatlı tatlı para hesapları yapardı... Poşetleri servise bırakıp, amca ile vedalaştıktan sonra gözyaşlarımı tutamadım...

Tüm yorgunluğum gitmiş, kuş kadar da hafiflemiştim. Bundan sonra daha çok yardım etmeyi öğrenmem gerekti. Hafifleyip, arınıyorsunuz. Sadece bunlar değil, en önemlisi ise karşıdaki insanın yüzü sizin yaptığınız iyilik sayesinde gülmüş oluyor. Bu duygular yaşanması gereken, en özel duygular. Yarın bir gün belki o da ölecek. Ve ben, onun öldüğünü bilmeyeceğim. Ama yaşarken bu anı değerlendirme hakkına sahip oldum diye vicdanım hep rahat gezecek. 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Kadın İsterse Yaşam 12.08.2019
Kendinizi Onarın Genel 21.05.2017
İnsan nereden geldiğini unutmamalı Genel 14.03.2017
Bir takım stratejiler Yaşam 13.03.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
Biti kanlı baklavacılar, çocuk öldüren komşular vs Anı 08.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.