Demokrasinin Tanımı

Uzun zamandır ülke olarak bir düşüncede bir araya gelemedik. Hatta ayrışmalar öyle bir seviyeye geldi ki; dörde, beşe bölünür olduk. En son bölünmemiz ise referandum ile oldu. Yapısı itibari ile ikiden fazla sayıya bölünemiyor olmamız biraz olsun bizleri bir araya getirse de hala aramızda uçurumlar var. Istemesek de bu malesef böyle. Öncelikle bu referandum kararını siyasi bir karar olarak görenler, "siyaset için birbirmizi kırmaya değmez" diyorlar. Çokça duymaya başladık bunu bu aralar. Açık ve net bir şekilde söylemeliyim ki bu siyaset değil. 

Biliyoruz ki bağzı arkadaşlarımız, her iki kesimden de, maddeleri bile okumaya tenezzül etmiyor. Bazıları, okuduğunu anlamayan bir ülke olmamızdan mütevellit, okusa da anlamıyor. Şimdi neyi, ne için, ne şartlarda oyladığını bilmeyen insanlar benim ve ülkemin geleceğini ne hakla oyluyorlar? Kimsenin benim geleceğimi, ülkenin geleceğini bir ele bırakıp, sonra "siyaset için kalp kırmaya değmez" demeye hakkı yok.

Bir de demokrasi kavramı var. Bir çok insanımızın ne anlama geldiğini bilmediği, okumuş-kendini geliştirmiş olanlarımızın bile yanlış anladığı bir kavram. Düşünsenize! Demokrasi olduğunu, seçimin demokratik olacağını iddia ediyorsunuz ama ülkede bir kesim devletin imkanlarını sonuna kadar kullanırken, diğer kesim görüşünden dolayı kolluk güçleri tarafından darp ediliyor. Konferanslarda elektrikleri kesiliyor. Hatta ve hatta terörist ilan ediliyorlar. Böyle bir ülkede  demokrasiden bahsetmek mümkün mü? Hayır dediğinizi duyuyorum. Tabiki hayır. Demokrasi bu değil. Demokrasi bir kişinin ülkenin bütün gücünü ele geçirmesi değil. Şu anda bile bu kadar baskı, zulüm uygulanabiliyorken, bundan sonrasını varın siz düşünün. Bir gün bu yanlış işleyen demokrasi size de isabet edecektir. O zaman yanınızda birilerini bulabilmeniz için, şimdi demokrasiye sahip çıkma zamanı. Şimdi birlik olma zamanı. Gelin bu ülkeyi hak ettiği seviyeye beraber çıkaralım. Baskıya, hukuksuzluğa, tek adam rejimine, diktatörlüğe hep beraber karşı koyalım. Hayırlı! akşamlar dilerim hepinize. Hayırla kalın, demokrasi ile kalın, hoşçakalın.  


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Vatandaşlık Görevi Sosyal 29.03.2019
Dünya Kadınlar Günü Sosyal 08.03.2019
Geri Dönüş Yaşam 06.03.2019
Kim Takar Bu Almanı? Yaşam 08.03.2017
Görmezden Gelinenler! Yaşam 02.03.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Mehmet Ali Timur Yaşam 15.06.2019
Munzur Dağlarında Gülabioğulları - İbrahim Sevindik Yaşam 06.06.2019
Maya Tutmuş Yaşam 30.05.2019
Mutlu olmak için çok sebepler var :) Yaşam 24.05.2019
Nasıl mutlu olurum ve çevremdeki insanları nasıl etkilerim ? Yaşam 19.05.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.