CHP’nin Fatura Formülü: İstifa Et, Etik Değil De Kurtul!

Bugünlerdeki sıcak konulardan biri de “mektup gönderme, SMS ve telefon masrafları” 1 milyon 200 bin lirayı aşan CHP Adana Milletvekili ve Başkanlık Divanı Üyesi Elif Doğan Türkmen’e ait masraflar oldu.

Kılıçdaroğlu Bu İşe Ne Dedi?

"Kendisiyle konuştum. Buradaki yanlışlık şurada: Meclis Başkanlık Divanı üyelerine İLETİŞİM HARCAMALARI sınırsız hak olarak tanınıyor. Yanlış burada başlıyor. Niye sınırsız? Yapılan harcamaya kanunsuz bir harcama diyemiyorsunuz ama etik değil. Bunun değiştirilmesi lazım."(2)

Ben de “milletin parasının” söz konusu olduğu hiçbir harcamada, “sınırsız harcama yapılmasına” yol açacak bir uygulamaya / mevzuata karşıyım. “Niye sınırsız?” sorusu doğrudur. Çünkü 1 kişi dahi olsa “SINIRINI BİLMEYEN” biri çıkabilecektir!

Tabi ki kanunlar böyle olunca, Sayın Kılıçdaroğlu da şunu diyor: “Yapılan harcamaya kanunsuz bir harcama diyemiyorsunuz ama etik değil. Bunun değiştirilmesi lazım.”

Allah’tan literatüre, “özenle”, “etik” diye bir kelime konmuş da bu tür durumlarda bazılarına “can simidi” oluyor.

Sorular

Sayın Kılıçdaroğluniye bu kadar para harcadılar derseniz, adama sorarlar, sen niye bu hakkı verdin arkadaş!”diyerek bu harcamalarda, sınırsız hakkın verilmesini eleştiriyor. Tamam, sınır olmalı, gerekçe olmalı, keyfe göre olmamalı… Fakat, şu sorular o milletvekiline soruldu mu, sorulabildi mi? Sorma erdemi gösterildi mi?

1- “Sınırsız harcama hakkı” sadece ilk 10’da 6’yı oluşturan CHP milletvekillerinde midir?

2- Elif Doğan Türkmen’in harcaması 2. sıradaki CHP’li takipçisinden (373,4 bin TL) “4 kat” daha fazla. Sanki bir yarış! Neden ilk 6 da CHP var? Ve neden 2. sıradakinin bile 4 katı?

3- Madem, bu harcama yanlış, insafsız, etik değil, Meclis Başkanlık Divanı Üyeliği’nden istifa edip, milletin vekilliğine devam etmek ne kadar “etiktir?”

4- Kaldı ki yarın bir gün adı geçen milletvekili bu tarz bir göreve geldiğinde ve bu tür bir “KANUNİ HAKKINI” kullanmayacağından - başta Sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere - kim emin olabilir?

5- Sayın Elif Doğan,listedeki MHP, AK Parti ve HDP’li milletvekillerinden, en az 120 kat daha fazla “masraf” yapmıştır. Bu miktarlar, bu orantısızlıklar vicdani olarak nasıl açıklanabilir? Meşhur, pek namlı “etik değil” kelimeleriyle mi?

6- Sayın Elif Doğan’ın, 1 milyon 200 bin liralık faturaya ek olarak Ocak Ayı haberleşme faturası kaç liradır? Ve bunlar da millete “itina” ile ödetilecek midir?

7- Harcamalar "üst sınır” konmaması geçerli bir vicdani savunmamıdır?

Bu milletvekillerinin kendi maaşından hele bir 100 - 200 kesin, o zaman nasıl feryat ederler! Ama milletin parası harcanırken – ben de kullanayım bari – hiç de “etik” davranmıyorlar!

Kaynak:

(1) https://www.ulusalturk.com/chpli-turkmenden-fatura-aciklamasi-27919h.htm

(2) http://www.ensonhaber.com/kilicdarogluna-chpli-vekilin-telefon-faturasi-soruldu-2017-02-01.html


Başlık Kategori Yayın Tarihi
ROMATİZMAM VAR DİYENLER OKUYABİLİR, Yaşam 23.04.2018
Nimetlerin Farkında mıyız? Yaşam 10.04.2018
Arkadaşlık Yaşam 04.04.2018
Bitmeyen Aşk Yaşam 30.03.2018
SÜNNETİN EHEMMİYETİ Yaşam 29.03.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.