TEMALARIN SEYİRCİLERE ETKİLERİ

Sinema filmleri sinemalarda yahut televizyonlarda ne kadar izlenmektedir? Özellikle sinema endüstrisini bir hayli ilgilendirmektedir. Geniş çaplı araştırma gerektirdiği halde burada sadece temaların izlenme oranına etkilerini inceleyeceğiz. Bazı konular münferit olarak sadece kişiyi ilgilendirir. Hatta bu oran tek bir kişiye münhasır bile olabilir. Hiçbir sinemacı niceliğin düşük olmasını istemez. Bir kişinin hikâyesinin bile herkes için konu etmek ister.

Beni ne kadar ilgilendiriyor?

Öyleyse komedi ya da trajedi olup olmamasından ziyade herkesle ne kadar alakalı olduğu önemlidir. Biz temada sosyal veya psikolojik olarak kendimizle alakalı hangi unsuru bulabiliyoruz? Zira her insan az ya da çok ama mutlaka pragmatisttir. Sinemacı için nicelik, izleyici için nitelik önemlidir.

Bir konu bizi ne kadar ilgilendiriyorsa bizi o kadar harekete geçirir. Haz almamız bile pragmatist tarafımızın tabii sonucudur. Aksi takdirde hiç kimse sıkılacağı bir temanın seyircisi olmak istemez. En fazla bir kısmını izler ve sonra çekip gider.

Filmlerde işlenen temalar izlenme oranını nasıl etkiler?

Bu soru ilk olarak "konusu ne?" sorusuyla cevap bulmaktadır. Çünkü herkesin hayatı adeta bir senaryodan çıkmış ve her birey bir rol üstlenmiştir. Trajediyi yaşadığınız zor zamanlarda komedi filmi izleyecek bir morale sahip değilsinizdir. Âşıksanız aşk filmi tercih edeceksinizdir. Heyecan seven biriyseniz aksiyon konulu olacaktır. Bu bizim halet-i ruhiyemizle doğrudan alakalıdır. Peki, bütün bunları ne belirler?

Politikanın topluma ve bireye yansıması belirleyicidir. Ekonomi politikadan etkilenirken doğrudan toplumu etkileyecektir. Sinemaya gidecek parası olmayan biri elbette zenginlerin kötülendiği ve akıbetinin kötü olduğu, buna mukabil fakirlerin ferahladığı bir temanın konu edildiği bir film izlemekten keyif alır. Fakat önce başka bir hakikatin gerçekleşmesi gerekecektir: Bir kimsenin ona sinema bileti ısmarlaması.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KUR’AN’DAKİ ADALET Genel 26.03.2018
İbadet Amaç Değildir-2 Genel 02.03.2018
İbadet Amaç Değildir-1 Genel 22.02.2018
Kudüs’ün kutsallığı (9) Politika 16.02.2018
Kudüs’ün Kutsallığı (8) Politika 08.02.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Umut ve Ümit Kültür / Sanat 04.03.2018
Psikolojik Şiddet Kültür / Sanat 26.11.2017
Yugoslavya Kültür / Sanat 21.11.2017
Çağdaşlaşma ve Uygarlaşma Kültür / Sanat 18.11.2017
Kültür Gelenek ve Görenek Kültür / Sanat 17.11.2017