TEMALARIN SEYİRCİLERE ETKİLERİ

Sinema filmleri sinemalarda yahut televizyonlarda ne kadar izlenmektedir? Özellikle sinema endüstrisini bir hayli ilgilendirmektedir. Geniş çaplı araştırma gerektirdiği halde burada sadece temaların izlenme oranına etkilerini inceleyeceğiz. Bazı konular münferit olarak sadece kişiyi ilgilendirir. Hatta bu oran tek bir kişiye münhasır bile olabilir. Hiçbir sinemacı niceliğin düşük olmasını istemez. Bir kişinin hikâyesinin bile herkes için konu etmek ister.

Beni ne kadar ilgilendiriyor?

Öyleyse komedi ya da trajedi olup olmamasından ziyade herkesle ne kadar alakalı olduğu önemlidir. Biz temada sosyal veya psikolojik olarak kendimizle alakalı hangi unsuru bulabiliyoruz? Zira her insan az ya da çok ama mutlaka pragmatisttir. Sinemacı için nicelik, izleyici için nitelik önemlidir.

Bir konu bizi ne kadar ilgilendiriyorsa bizi o kadar harekete geçirir. Haz almamız bile pragmatist tarafımızın tabii sonucudur. Aksi takdirde hiç kimse sıkılacağı bir temanın seyircisi olmak istemez. En fazla bir kısmını izler ve sonra çekip gider.

Filmlerde işlenen temalar izlenme oranını nasıl etkiler?

Bu soru ilk olarak "konusu ne?" sorusuyla cevap bulmaktadır. Çünkü herkesin hayatı adeta bir senaryodan çıkmış ve her birey bir rol üstlenmiştir. Trajediyi yaşadığınız zor zamanlarda komedi filmi izleyecek bir morale sahip değilsinizdir. Âşıksanız aşk filmi tercih edeceksinizdir. Heyecan seven biriyseniz aksiyon konulu olacaktır. Bu bizim halet-i ruhiyemizle doğrudan alakalıdır. Peki, bütün bunları ne belirler?

Politikanın topluma ve bireye yansıması belirleyicidir. Ekonomi politikadan etkilenirken doğrudan toplumu etkileyecektir. Sinemaya gidecek parası olmayan biri elbette zenginlerin kötülendiği ve akıbetinin kötü olduğu, buna mukabil fakirlerin ferahladığı bir temanın konu edildiği bir film izlemekten keyif alır. Fakat önce başka bir hakikatin gerçekleşmesi gerekecektir: Bir kimsenin ona sinema bileti ısmarlaması.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
GERÇEĞİN TAHLİLİ Felsefe 06.09.2019
SIRRIN LİMİTLERİ Felsefe 31.08.2019
DİNE KATILAN HURAFEYİ SORGULAYIN Genel 28.08.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (17) Genel 27.08.2019
MÜSLÜMANLARIN KAÇIRDIĞI TARİHİ FIRSAT Politika 12.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Bayrak ve Şehitler Bizden Razı Değil Kültür / Sanat 03.06.2019
MUSTAFA FERİT YILDIZ VE ÇINGI DERGİSİ... Kültür / Sanat 17.12.2018
ERDOĞAN ASLIYÜCE VE YESEVİ DERGİSİ... Kültür / Sanat 14.12.2018
Umut ve Ümit Kültür / Sanat 04.03.2018
Psikolojik Şiddet Kültür / Sanat 26.11.2017