RESESYON

RESESYON... (biraz uzun)

 

Kelime anlamıyla çekiniklik durgunluk demek.Dünya ekonomisi bir resesyona gidiyor. Önceden bazı devletler sanayi mamülleri üretir, sanayisi gelişmemiş, tarım sektörüne yoğunlaşmış ve nispeten fakir ülkeler gibi diğerleri satın alırdı.

 

Batının zenginliği bunun üzerine kurulmuştur mesela. Teknoloji yoğun ağır sanayi, silah, araba, kamyon vs vs .. fakir devletlerde ise emek yoğun tarım ürünleri üretilir, karşılğında da sanayi mamülleri alınırdı. Kaybeden taraf tarım ülkeleri, kazanan taraf ise hep sanayileşmiş ülkeler olurdu.. 

 

Günümüzde ise durum biraz değişti. Bir çok ülke ihtiyacı olan sanayi ürünlerini artık kendi üretebiliyor, silahını yapıyor, aracını üretiyor, buzdolabı vs gibi beyaz eşyada herkes üretim yapıyor nerdeyse. Dünyada genel olarak bir gelişme var yani.

 

Çinin devreye girmesiyle her türlü mal çok ucuz fiyatlara üretilmeye başladı. Rekabet iyice arttı, üretim fazlalaştı. Çok özel üretimler  dışında birçok kalem mal dünyanının hemen her yerinde üretilebiliyor.

 

Neticede ihracatta sıkıntı yaşanmaya başladı. Buna bağlı olarakta sanayi üretimlerinde gerileme ortaya çıkmaya başladı.

 

Trump bunun farkında ve bu nedenle Çin ile sorun çıkararak ve Çini zora sokarak ekonomisini çökertmeye çalışıyor.

 

Obamada benzerini Rusyaya yapmıştı. Ambargo vs ile Rus ekonomisine ciddi zarar verdi ama Rusyanın doğal gaz ve petrol gibi yer altı kaynakları, nüfusunun nispeten az olması onu kurtardı.

 

Petrol ve Doğal gaz ihracatında sıkıntı yaşayan Rusya doğuya döndü ve Çin ile işbirliğine gitti.Çin ihtiyacı olan doğal gaz ve petrolün bir kısmını Rusyadan almaya başladı.Şangay beşlisi kuruldu.ABD ve AB alternatifi bir ekonomi oluşum ortaya çıktı.

 

Neyse..biraz okuyan anlar. Ortalık karışıyor, eskisi gibi tatlı karlar ve paralar, kazançlar yok artık.

 

İhracata dayalı dünya ekonomisi resesyona gidiyor. Peki ne yapılmak isteniyor? savaş..bir yerler yıkılıp yok olsun ki oralara tekrar mal satılabilsin. Bunu yapmanın en basit yolu da ortalığı karıştımak.

 

Nüfusu dengeli, demokrasisi iyi çalışan, eğitim seviyesi yüksek ,kısaca sosyal sorunu olmayan ülkeler buna dayanır ama  sosyal sorunları yüksek ,nüfusu yüksek, eğitimsiz, demokrasisi iyi çalışmayan ülkeler muhtemelen ya çöker yada ciddi zarar görür.

 

Sonra birileri gelir mallarını satmaya başlar yine. Kafası basmayan, okuduğunu anlamayan, demokrasi bilmeyen, cahil ve niteliksiz, ayrışmış  toplumlarda üç kuruşa çalışıp elin malını almaya devam eder.

Kapitalizm böyle çalışır. Ve yuvarlak dünyada birinin zenginliği diğerinin fakirliğidir.

Kapitalizmin sömürgeci yaklaşımına karşılık tam paylaşımcı, üretim kaynaklarının tamamının devlete ait olduğu Komünizm ortaya konmuştur. Herkes çalışacak ve eşit paylaşacak ama bu da iş yapmamıştır çünkü insanoğlu az çalışıp yan gelip yatmayı sever, bireysel kazanç ve fayda olmayınca yada az olunca insanlar tembelleşmiştir.

 

Netice itibariye Sosyal demokrasi yada modern demokrasi anlayışı gelişmiştir. Vahşi kapitalizm ile üretemeyen komünizm arasında dengeyi sağlamaya çalışmıştır.

 

Dünya ülkelerine bakın, hangileri en gelişmiş. Nufüslarını kontrol etmeyi başarmış, eğitim seviyesini yükseltmiş, bilim ve teknoljide ilerlemiş ve demokrasisi güçlü ülkeler olduğunu görürsünüz.Yoksa ne yaparsanız yapın çökersiniz.

 

Koskoca Osmanlıda bundan çökmüştü. Geri kaldı, üretemedi,  demokrasiyi, reformları, bilimi uygulayamadı. Eski usül baskıyla, sertlikle, kısıtlamalarla olayı çözmeye çalıştı ama netice belli.Dahada zayıfladık.İşgale uğradık ve Atatürk ve arkadaşları sayesinde paçayı zor kurtardık. Az kalsın zenginlerin sömürgesi olacaktık.

 

Mustafa Kemal Atatürk bize batıyı örnek alın derken bunu söyledi.Bilim, teknoloji, eğitim, üretim ve demokrasi. Biz anlamadık tabii. Hala da anlamış değiliz. Saçma sapan işlerle uğraşıyoruz.

 

Elin herifi göktaşlarındaki madenleri nasıl çıkarırım, uzayda nasıl yaşarım, bitki yetiştiririm derdinde. Biz başka sevdalar derdindeyiz.

 

 

Eğitim bu nedenle çok önemli. Ancak eğitim okul okumak değildir. O öğretimdir. Eğitim ise bir bütündür ve ailede, çocuklukta başlar. Adap, terbiye ahlak, düşünce, düşünme, saygı, okuma, öğrenme, hayatı sorgulama, araştırma, anlama vs hepsini kapsar.

 

Şimdi anladınız mı neden bazı konularda geriyiz ve birileri, kalkıp bu ülkede darbe yapmaya çalışıyor. İşid kafa kesiyor. Teröristler insan öldürüyor. Genç kızlara tecavüz ediliyor, kadınlara eziyet ediliyor. vs...ve ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TV..HABERLER..GAZETELER..SOSYAL MEDYA..VS..okuyunca.. Politika 05.02.2017
Bir İnsanlık Tarihi Sapiens Tarih 01.02.2017
ORTAYA KARIŞIK Politika 31.01.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
24 HAZİRAN ''YÜZLEŞME'' Politika 14.06.2018
Siyasette Akıl Oyunları -3 Politika 11.06.2018
Anarşist ve Teröristler Çapulcu Sürüleri Politika 10.06.2018
TOSUN PAŞA Politika 09.06.2018
Aslan Görünümlü Maşalar Politika 07.06.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.