Şekerin Zararı Saymakla Bitmiyor

Şeker biz insanlar için oldukça önemli ve vazgeçilmez bir besindir. Şekeri günlük hayattımızda oldukça fazla kullanırız. Kahvaltıda yediğimiz balda, reçelde ve bazı gevreklerde şeker yeteri kadar bulunmaktadır. Bazen düşünmeden fazlaya kaçacak bir şekilde kullanıyoruz. Hiç düşünmüyoruz sağlığımıza vereceği zarardan, fazla şeker diyabetten erken yaşlanmaya kadar pek çok olumsuz hastalığa neden olabiliyor. Bir balı veya herhangi bir şekerli besini tüketirken kendinize hakim olmalısınız. Önce sağlığınızı düşünerek hareket etmelisiniz. Şeker sadece balda, reçelde değil bütün gün boyunca tüketmiş olduğumuz süt, yoğurt, ekmek, bisküvi gibi birçok besinde fazla miktarda bulunmaktadır.

 

 

Eğer şekerli bir ürün tüketilmek isteniyorsa, yemekten sonra yeteri kadar az bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu arada “şeker” dendiğinde benim aklıma önce çay geliyor çünkü bizler çayı çok seven bir milletiz. Fakat çayı şekersiz içemiyoruz bazılarımız var mutlaka denk gelmişsinizdir çaya 4 – 5 küp şeker atarlar. Hatta abartmadan söylüyorum 6 küp şeker atanı bile gördüm. İşte bu yapılan çok büyük bir hata çünkü bir çay bardağına 1 küp şeker ya da 2 küp şeker atmak yeterlidir. 4 – 5 küp şeker atan kişiler en kıza zamanda şeker kullanımını azaltmalısınız. Çünkü sağlığınıza gerçekten çok zarar vermiş oluyorsunuz. Bir insanın normal şeker ihtiyacı erkekler için 36 gram, kadınlar için ise 24 gramdır.

 

 

Şeker kullanımını azaltmak için 5 neden;

 

·        * Şekerin fazlası direkt olarak kana karışır ve yağa çevrilmiş olur ve bu çevrilen yağ vücudun belli organlarında birikerek karaciğer yağlanmasına sebep olur.

·        * Fazladan tüketilen şeker ilerleyen zamanlarda kalp hastalıklarına yol açabilir.

·        * Aşırı şeker tüketen birisi obezite hastalığına yakalanabilir.

·        * Fazla şeker kullanan bir insanın kansere yakalanma riski oldukça yüksektir.

·        * Cildin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına sebep olur.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Cennetten bir köşe;Prestige Thermal Hotel Turizm 19.01.2020
Bahar Ayında Oluşan Göz Alerjisi Sağlık 08.03.2017
Sebepsiz Yere Oluşan Diş Ağrısı Sağlık 08.02.2017
Kendimizi neden devamlı yorgun hissediyoruz ? Sağlık 01.02.2017
Mide Ağrısı Nasıl Geçer ? Sağlık 21.01.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP Sağlık 22.04.2020
Virüs Akımına Uyalım Sağlık 28.03.2020
Corona Virüs Korunma Yolları Sağlık 19.03.2020
KoronaVirüs Dünya'yı sarıyor! Sağlık 12.03.2020
CORONAYA KARŞI GÜMÜŞ VE SİRKE KARIŞIMI ARAŞTIRILMALI ÖNERİM Sağlık 11.03.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.