UTANMAK

Utanmak büyük bir nimettir. Nice yanlışlığa düşmeye mani olan bir duygudur utanmak. Utanan insan kolay kolay zalim olamaz. ' Olmaz bu' der. 'Ayıp olur' der. 'Hatır, gönül' tanır. Utanmayana gelince züccaciye dükkanına giren fil gibi girer, yıkar, ' harap eder, turap eder' yine de nelere sebebiyet verdiğini tam kavrayamaz.     Utanan kimse ilk olarak sesini ayarlar. Sesinin 'eşek sesi' gibi olmaması için büyük bir çaba sarfeder.    Utanan kimse hakka, hukuka saygılıdır. O ' ne oldum' demek yerine ' ne olacağım' der. Bu muhasebeyle dünyanın fani yüzünü görür. İnsanların kalplerini kırmaktan ve onları mağdur edici hallerden ısrarla kaçınır. Utanmak 'ar' sahibi olmak demektir. Kastettiğimiz hastalıklı utançlar değildir. Ar sahibi olmak ne kadar asil bir davranışsa insanları utandırmak da o kadar sakıncalı bir davranıştır. Hulasa utanmak değerli; utandırmak veballidir. 
   Utanması olmayan insana 'pişkin' denmektedir ki bu ifade olumsuz bir ifadedir. ' Bu kadar pişkinliğe de pes' gibi anlatımlarla bu tür kimseler kınanır. 
   Utanma hissi kişinin farkındalığı arttıkça artabilmektedir. Böyle bir kimse her ' ham hareket' in hacaletini vicdanında duyabilmektedir. Böyle bir kimse ülkesinin yeterince gelişmemişliğinin , tertip, düzen, temizliğin ihmal edilişinin , müslüman dünyanın perişan ve keşmekeşliğinin  de utancını kendi ruh ve vicdanında duyabilir. Bu donanıma sahip bir kişi bir adım daha atarak bütün bir insanlığın bencilliğinin , katı kalpli oluşunun, doğaya ve hayvanlara saygısız ve sevgisiz oluşunun da utancını o hataları kendi yapmışçasına içinde duyabilir. 
   Utanan insan haddini aşmaz. İstikametten şaşmaz. Riyakarlık uğruna çeşitli şaklabanlıklara tenezzül etmez. Buna karşılık o sessiz, sakin, samimi ve olgun bir kimse olarak insan olmanın hakkını vermeye çalışır.  
    Ey insan önce kendini tanı! Sonra seni ilahi huzurda utandıracak olanı tanı. Ondan ve bütün utanmazlardan uzak dur. Sen ve hemcinslerinin yegane kurtuluşu budur.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
VEDA HUTBESİ IŞIĞINDA HUTBELER -III Genel 18.01.2018
ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK - III Eğitim 17.01.2018
İMANIN TEMELLERİ-II Genel 16.01.2018
ÜNİVERSİTYE HAZIRLIK- II Eğitim 14.01.2018
EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMELLERİ-II Eğitim 12.01.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ölüme Susamış Aşklar Edebiyat 17.01.2018
Biz.... Edebiyat 10.01.2018
Öyle bir sesin .... Edebiyat 06.01.2018
Esmayı Özlemek Edebiyat 31.12.2017
Mahir Amca Edebiyat 28.12.2017

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.