UTANMAK

Utanmak büyük bir nimettir. Nice yanlışlığa düşmeye mani olan bir duygudur utanmak. Utanan insan kolay kolay zalim olamaz. ' Olmaz bu' der. 'Ayıp olur' der. 'Hatır, gönül' tanır. Utanmayana gelince züccaciye dükkanına giren fil gibi girer, yıkar, ' harap eder, turap eder' yine de nelere sebebiyet verdiğini tam kavrayamaz.     Utanan kimse ilk olarak sesini ayarlar. Sesinin 'eşek sesi' gibi olmaması için büyük bir çaba sarfeder.    Utanan kimse hakka, hukuka saygılıdır. O ' ne oldum' demek yerine ' ne olacağım' der. Bu muhasebeyle dünyanın fani yüzünü görür. İnsanların kalplerini kırmaktan ve onları mağdur edici hallerden ısrarla kaçınır. Utanmak 'ar' sahibi olmak demektir. Kastettiğimiz hastalıklı utançlar değildir. Ar sahibi olmak ne kadar asil bir davranışsa insanları utandırmak da o kadar sakıncalı bir davranıştır. Hulasa utanmak değerli; utandırmak veballidir. 
   Utanması olmayan insana 'pişkin' denmektedir ki bu ifade olumsuz bir ifadedir. ' Bu kadar pişkinliğe de pes' gibi anlatımlarla bu tür kimseler kınanır. 
   Utanma hissi kişinin farkındalığı arttıkça artabilmektedir. Böyle bir kimse her ' ham hareket' in hacaletini vicdanında duyabilmektedir. Böyle bir kimse ülkesinin yeterince gelişmemişliğinin , tertip, düzen, temizliğin ihmal edilişinin , müslüman dünyanın perişan ve keşmekeşliğinin  de utancını kendi ruh ve vicdanında duyabilir. Bu donanıma sahip bir kişi bir adım daha atarak bütün bir insanlığın bencilliğinin , katı kalpli oluşunun, doğaya ve hayvanlara saygısız ve sevgisiz oluşunun da utancını o hataları kendi yapmışçasına içinde duyabilir. 
   Utanan insan haddini aşmaz. İstikametten şaşmaz. Riyakarlık uğruna çeşitli şaklabanlıklara tenezzül etmez. Buna karşılık o sessiz, sakin, samimi ve olgun bir kimse olarak insan olmanın hakkını vermeye çalışır.  
    Ey insan önce kendini tanı! Sonra seni ilahi huzurda utandıracak olanı tanı. Ondan ve bütün utanmazlardan uzak dur. Sen ve hemcinslerinin yegane kurtuluşu budur.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
MİRAC Şiir 23.04.2017
KELALİOĞLU Şiir 22.04.2017
BAHRİYELİ Şiir 21.04.2017
İÇİMDE BÜYÜR Şiir 19.04.2017
KARA BELA Şiir 18.04.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Nefsi ne kadar taniyoruz?.. Edebiyat 18.04.2017
Şairin Söylediği Edebiyat 03.04.2017
Yaşayacağımızı Sanmak Edebiyat 01.04.2017
Sevdiği Kadar Sevilmemislerin Yüreğinden Edebiyat 24.03.2017
Ay Edebiyat 22.03.2017

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.