Yüksel Yılmaz’a Londra’dan ziyaret

İngiliz Pencak Silat Ustası Abdurrahman (Nicholas) Blanchette Kocaeli’ne gelerek Sijo Yüksel Yılmaz’ı ziyaret etti. Şeyh Kıbrisi’den etkilenerek sonradan Müslüman olan Blanchette Kocaeli’nde büyük ilgi görürken sanatını ilk kez duyanlar çoğunluktaydı.

PENCAK SİLAT NEDİR?

Pencak Silat Türkiye’de henüz çok bilinmeyen bir dövüş sanatıdır. Endonezya kökenli olup Malezya, Brunei, Singapur ve Tayland’ın güneyinde çok yaygın bir spor dalıdır. Malay dünyasının uyguladığı bu savaş sanatına kısaca “Silat” diyorlar. Batı’da “Pentchak” da denmektedir. Bu dalın pratisyenlerine ise “persilat” deniyor. Tam temaslı (full-contact) müsabakaları ve gösterileri olan bu spor Avrupa’da özellikle Hollanda'da yaygındır. Bu savaş sanatı 1965 yılında Endonezya'daki Müslümanlar tarafından Komünistlere karşı savunma aracı olarak da kullanılmıştır. 1986’da Avusturya’da ve 2002’de Malezya’da Dünya Şampiyonası düzenlenmiştir. Yılmaz Aydın 17 Mayıs 1980 tarihinde Türk Pencak Silat Birliği’ni kurmuş olup bir spor dalı olarak Türkiye’de federasyon haline gelmesi amaçlanmaktadır. Bu sanatın birçok stili bulunmakta olup bunların bazılarını Müslümanlar kurmuşlardır. Mesela Tarsus doğumlu şeyh Taner Ensari tarafından dünyaya tanıtılan “Silat Zulfikari” stili Kadiri Rufai Tarikatının savaş sanatıdır. Malezya'daki en eski Silat stillerinden biri olan “Silat Kalimah” ise Pak Yahya Said tarafından yarım asrı geçkin bir zamandır kamuoyuna tanıtılmaktadır.

BLANCHETTE SEKASEM’DE KATA GÖSTERİSİ YAPTI

Persilat Blanchette Endonezya’da Cimande Silat’ın büyük ustaları (grandmaster) tarafından eğitilip bu sanatın en önde gelen uygulayıcılarından biri. SEKASEM’de Silat'ın Güney Doğu Asya Savaş Sanatı’ndan Wudu formunun gösteren Abdurrahman (Nicholas) Blanchette, kata gösterisi sonrasında alkışlandı. Gösteri esnasında kullandığı “Karambit” isimli tipik bir kesici alet izleyicilerin dikkatini çekti. Gösteri sonunda “Karambit”i Sijo Yüksel Yılmaz’a hediye etti. Yılmaz’da ona ‘hatıra madalyası’ verdi. Ziyarette Türkiye Wushu Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK)Başkanı ve uluslar arası hakem Abdulvahit Alagöz ile MHK üyesi uluslar arası hakem Kocaeli Wushu İl Temsilcisi İlhan Koç da Yılmaz’ı yalnız bırakmadılar.

“SİJO YÜKSEL YILMAZ GÖRDÜĞÜM EN HIZLI USTA”

Blanchette’nin Jeet Kune Do ile ilgili sorularını yanıtlayan Sijo Yüksel Yılmaz pratik olarak teknikler sergileyince hızını çok övdü. Kendisiyle tekrar görüşme talep etti ve Mehmet Ali Paşa’ya gelerek Jeet Kune Do ve spor sohbeti yaptılar. Pencak Silat uygulayıcısı Blanchette spor salonunda yaşadığı duyguları İngilizce olarak yazarak şu açıklamayı yaptı: “Silat’a ömrümü verdim. Fakat Jeet Kune Do’ya Avrupa’daki her dövüş sporcusu gibi ben de ilgi duyuyorum. Sijo Yüksel Yılmaz’ın teknikleri uygulamadaki hızı oldukça büyüleyiciydi. Gördüğüm en hızlı usta. Hızının yanı sıra fiziksel armoni, estetik ve uyum da harikaydı. Bunu içselleştirerek yaşattığı manevi atmosferi de buna eklemek gerekiyor. Burada başarının sırrı bedenin zihne olan ahengidir. Ayrıca uygulamada stili değil daha ziyade kendini sergiliyor olması Jeet Kune Do’yu diğer branşlardan ayıran karakteristik bir prensiptir. Daha önce de JKD’cilerle bir araya geldim ve JKD’de her üst düzey ustada buradaki gibi özgünleşmeye tanık olmuşumdur. Şimdi bir kez daha bir stilsiz stil örneği gördük. Tüm JKD ustalarının Bruce Lee ve Yüksel Yılmaz gibi özendirici boyutta yani cazip olmaları gerekiyor. Bunu hız ve estetikle başarıyorlar. İyi tanıtılmasının ve çok yayılmasının yolu cazibedir. Türkiye’de bulunmaktan çok mutluyum.”

07 Aralık 2016 BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ (HABER)

http://www.bizimyaka.com/haber-67333-Yuksel-Yilmaza-Londradan-ziyaret