Böl Parçala Yönet

Emperyalizmin, kendisi için uydu ülke güdümünde olmayanlara uyguladığı kan kusturma yöntemidir böl-parçala-yönet politikası. Bu politika; kendi geleceği için hamleler yapan ve bağımsızlıkçı politikaların içselleştirildiği toplumlarda, siyasi manevralarla kendisini gösterir. Sözünü dinletemediği, aslan payını alamadığı, topraklarında dolar, euro ağaçlarının yeşeremediği zamanlarda iç ve dış dinamiklerle çöker, bu ülkelerin üstüne.

Böl-parçala-yönet de hedef ülke seçilir, orada yaşayan insanların ufak farkları körüklenir, bir bütün olarak yaşayan halkın içine fitne sokulur, bu halk da biz farklıyız der, bu sırada hedefi ülkeyi bölmek olanlar ellerini oğuştururlar, bir bütünken hiç kimsenin gık diyemeyeceği koca ülke ufak ufak parçalara bölünüp birbirine düşer ve o koca ülke başkaları tarafından yönetilmeye hazır hale gelir.

Emperyalist işgal; güvensizliğin hakimiyetinde, parçala-böl-yönet politikası ile sürdürülüp sonuçlanır. Bu sebeple, toplumu birlikte tutan kavramsal değerler üzerinde kavram karmaşası ile oynanarak güvensizlik oluşturulur.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Siyasi Misyoner Politika 13.07.2020
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
El Altından Duyurmak Basın Nerede? Anı 15.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020