SEÇİM SİSTEM(SİZLİĞ)İ...

Ülkemizin daha demokratik ve daha çoğulcu bir seçim sistemine ihtiyacının olduğu çok açık bir şekilde ortaya çıkmış bulunuyor. Seçim sisteminden HERKES şikayetçi ama yine herkes sadece kendi işine geldiği gibi, kendi partisinin istek ve arzularına uygun bir çözüm sunuyor.

Türkiye'de seçim sistemi üzerine benim görebildiğim en demokratik uygulama 1991 seçimlerinde yaşandı.

Bu seçimde Anavatan Partisinin öne çıkan isimlerinden Adnan KAHVECİ; Lideri Özal tarafından arka sıralarda aday gösterilmişti. Yine SHP listelerinden arka sıralarda aday gösterilen hemşehrimiz Avukat Sedat YURTTAŞ'da listenin sonlarına doğru seçilemeyecek sıralardan aday gösterilmişti.

Refah Partisi İstanbul Beyoğlu bölgesinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı 1. Sırada aday göstermişti.

Ancak seçim sistemindeki bana göre en demokratik uygulama sayesinde SEÇMEN, Yani vatandaş, Yani oyun gerçek SAHİBİ duruma müdahale etmiş ve Adnan KAHVECİ (50.000 civarında tercihli oy aldı) ile Türkiye'nin en yüksek TERCİHLİ oyunu almış, Yine Sedat YURTTAŞ Diyarbakır halkının büyük teveccühüne mazhar olarak (33.000 civarındaki oy almıştı) seçilemeyecek sıralarda aday gösterilmelerine RAĞMEN ön sıralardaki adaylar yerine tercihli olarak seçilmişlerdi.

Yine Sayın ERDOĞAN 1. Sırada aday olmasına rağmen ve mazbatasını da almasına RAĞMEN 11 gün sonra tercihli oylarda yapılan sayımlarla mazbatası GERİ ALINMIŞ ve Milletvekilliğinin Halk (daha çok da Erzincanlı hemşehrileri) tarafından Mustafa BAŞ'a verildiği anlaşılmıştı.

Bence yine en azından 1991 seçimlerindeki gibi TERCİHLİ sistem gelmeli ama bu Tercihli sistemde HER PARTİ o bölgenin SEÇİLEBİLECEK milletvekili sayısının 3 (ÜÇ) KATI BİR ADAYLA SEÇİME GİRMELİ...

Yani; Mesela Diyarbakır'da 11 milletvekili seçilebiliyorsa Akparti, HDP ve Hüdapar milletvekili sayısının 3 katı olan 33 kişiyi listelerine almalı ve seçmenler isterlerse 33. sıradaki adayı seçebilmelidirler.

Bu uygulama yapılırsa partilerin seçilemeyecek sıralarda aday gösterdiği adayların kendi partilerine olan küskünlükleri de ortadan kaldırılacak ve gerçekten halkta karşılığı olduğuna İNANAN bir aday son sıralarda aday gösterilmesine aldırış etmeyecektir. İster birinci sıradaki, isterse de sonuncu sıradaki aday kendisini halka anlattığı ölçüde oy alabileceği için de TAM PERFORMANS ile seçime asılacaklardır.

Böylece seçmen parti Liderlerinin DAYATTIĞI vekiller yerine NİSPETEN de olsa halk kendisine en yakın tercihi yapmış olacaktır.

Elbette bu sistemde (NİSPETEN DE olsa) lider SULTASI YIKILACAĞI için Liderler böyle bir seçim sistemini istemezler diye düşünüyorum.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
RAMAZAN PİŞKİN MESELESİNE DAİR Sosyal 05.06.2020
GENÇLER NEDEN EVLEN(E)MİYOR? Sosyal 22.05.2020
CORONA GÜNLERİNDE TOPLU ULAŞIM Sosyal 28.04.2020
SOSYAL YARDIMLAŞMADA TEKELLEŞME SORUNU Sosyal 23.04.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
YCHP'Lİ NİHAT YEŞİL'E KIDEMLİ SORULAR !! Politika 20.06.2020
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
"KRİPTO FETÖ VİRÜSÜ" ve FETÖ'YE GEBE KALAN VESAYETCİLER !! Politika 12.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
KILIÇDAROĞLU'NUN, HDP 'ye UYUMLU YENİ PARTİ PROGRAMI !! Politika 03.06.2020