Yetimlerle Gerçekten Kardeş miyiz!!??

Bütün Alem-i İslamî selamların en güzeli olan Allahın selamıyla selamlıyorum. Hamd Alemlerin kusursuz yaratıcısı olan Allaha mahsustur. 

Bugün sizlerle zülcelalin biz insanlara ve insanlığa emanet ettiği yetim toplumun üzerinde Münakaşa edeceğim.Eminim ki Çevrenizde tanıdığınız veya tanımadığınız bir çok yetim insana rastlamışsınızdır.Ve bir çoğu da; yoksul, bir yandan baba hasreti, diğer yandan hayatta karşılaştığı zorluklar, bir yandan  da ailesini geçindirmek için ölümüne çabalayan insanlar olarak mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Evet sadece dikkatinizi çekmemiştir.Acıdığınızda olmuştur. Çünkü sizin içinde oldugunuz konforlu ve rahat hayatınıza karşın; Zorluk, açlık ve sefalet dolu bir hayat, Bu kadar gözünüzü kör etmese gerek diye düşünüyorum.

Allah insanları sadece parasıyla maliyla mülküyle imtihan etmiyor.Allah insanı sevdikleriyle de imtihan ediyor.Ve onları sabır ile  sebat gösterdikleri takdirde cennetle müjdeliyor.  Bunu da bizzat ali imran 186.Ayetinde Kanıtlıyor:

"Andolsun mallarınızla ve canlarınızla imtihan edileceksiniz  ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve şirk  koşmakta olanlardan elbette çok eziyet verici sözler işiteceksiniz.Eğer sabreder ve sakınırsanız bu emirlere olan azimdendir."

Ayetten de anlaşıldığı üzere canlarınızla imtihan da Allahın birer cennet müjdesidir.

Bunun yanında yetime bakmak onun ihtiyaçlarını gidermek ve onlara merhamet etmek Allah tarafından herkese farz kılınmıştır.Bununla birlikte yetimin malına el uzatmak haram ve günah sayılmıştır. Allah bunun kanıtı olarak Nisa süresi 2.Ayetinde:

"Yetime Mallarını verin. Temizi pis olanla  (Helali haramla) değişmeyin.Onların mallarını kendi mallarınıza katıp  yemeyin.Çünkü büyük günahtır."

Ayettende anlaşıldığı üzere yetimlerin hayatımızdaki yeri reddedilemez. Allahın bizlere verdiği nimetlerden yetim ve düşkünlerinde payı vardır.Onlara verdiği bu eksikliği bizim vesilemizle tamamlar. Ve böylece bizi de bu şekilde imtihan eder.Bu dünyada ne bizim onlardan bir fazlamız nede onların bizden bir eksiği söz konusu bile değildir.Bu konuya en güzel örnek olarak; Yetimlerin en güzeli,  Üstün ahlaklı  ve sabır timsali Efendimiz  (sav) örnek verebiliriz.Şayet o güzel zat daha validesinin karnında iken yetim kalmış, Rabbinin ona yüklediği imtihanlar onu anne karnında yakalamıştı.Ve yetim büyümüştü. Bu nedenle yetim büyümenin ne kadar zor ve acı olduğunu bildiği için yetim ümmetiyle sıkı bir bağ içinde yaşamıştır. Dünya  hayatında annesiz ve babasız olan çocukları himayesi altına almış, onları korumuştur. Onlara yapılan hakaret,  haksızlık, işkencelerin ne kadar günah olduğunu her seferinde dile getirmiştir.

Yetimin sadece başını okşamak  bile çok büyük bir sevap ve cennet müjdesidir.Efendimiz bu sevabı  söyle ifade etmiştir :

"Kim sırf Allah rızası için şefkatle yetimin başını okşarsa ,Elinin deydiği saçlar sayısınca ecir ve sevap yazılır.

Yanındaki yetime iyilik yapan kimse ile ben şu iki parmak gibi cennette beraber olacağız "

Hadisten de anlaşılıyor ki yetime küçük bir tebessüm bile büyük ecirlere vesile olabilir. Efendimiz bir diğer hadisinde:

"Her kim müslümanlar arasında bir yetimi tutar,  götürür onu yiyeceğine ortak kılarsa Allah onu mutlaka cennetine koyacaktır."

Umarım paylaştığım hadisler, Yetimlere şefkat gösterildiği takdirde verilen ecirleri kanıtlamaya yetmiştir .

Ve umarım bu yazıyı okuduktan sonra aklınıza gelen ilk yetimle sıkı bir bağ kurmayı düşünmüşsünüzdür.Kısa yoldan cennete gitmek isteyen bunu bir an önce deneyebilir.Unutmayalım ki Aynı şey bizlerinde başına gelebilir.Bize düşen onların yerine kendimizi koyup empati kurmak ve bu şekilde bulundukları durumu anlayıp onlara daha cok yakın olmaktır.

Elimizden geldiğince onlarla beraber olmaya,Gönüllerini hoş etmeye, ihtiyaçlarını gidermeye gayret gösterelim.Ne demiş Efendimiz:

"Bir mümin bir mümin kardeşinin bu dünyadaki bir sıkıntısını giderirse Allah da  onun ahirete ait bir sıkıntısını giderir."

Bu dünyada yalnız olmadıklarını onlara hissettirip, hayata tutunabilmeleri için özgüven fırsatı verelim.inşallah 

Ne mutlu Yetimlere veli olana  ve onlara laikiyle bakabilene..

Allahın rahmeti bereketi ve mağfireti bu güzel kılların üzerine olsun.

Selam ve dua ile...


Başlık Kategori Yayın Tarihi
NEFSİ BİR HASTALIK HALİ : RİYA Genel 16.08.2019
...... Şiir 31.05.2019
PAPATYA KOKUSU Şiir 25.05.2019
Taasup illeti ve biz müslümanlara verdiği zararlar Genel 04.04.2018
YOZLAŞAN MÜSLÜMANLIK Genel 18.01.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
HAFTANIN SAÇMA GÜNDEMİ Genel 08.07.2020
HAFTANIN SAÇMA OLAYLARI Genel 01.07.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (14) Genel 26.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (13) Genel 25.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (12) Genel 24.06.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Ravza Aysu 08.09.2016

Elinize sağlık

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.