Huzur Adası Elazığ

Yolunuz Anadolu'ya düşünce Fırat nehrinin yamacında bir şehir karşılar sizi...Tıpkı bir yarımadayı andıran görünümüyle ,taşıyla,toprağıyla adeta cezbeder.Keban çevreler sizi yol boyunca.Fırat'ın ve Murat'ın kolları sarmalar her yerinizi.Harput dikkatinizi çeker bütün edasıyla,Ay yıldızlı al bayrağımızla...Her bir köşesinin ayrı anlam taşıdığı-bunlardan ikisi Yiğitlik ve Vatansperverlik-8 Köşeli şapka giyen ve sıcak tebessümlü insanlar göze çarpar. Haritanın sağında kalmış ama sol'unuza dokunan bir şehir bekler sizi.

Bir şehir düşünün;yolda kaybolursanız ya da adres sorarsanız bu şehirde,o şehirdeki insanlar size gideceğiniz yere kadar eşlik eder veyahut kendi evinde misafir eder.Tayininiz çıkar bu şehre üzülürsünüz.''Ben onca yıl bu şehirde ne yapacağım ''dersiniz ve belki de ağlarsınız.Buna karşın ayrılık vakti geldiğinde kopmak istemez,bu şehirden ayrılmak durumunda kaldığınız için ağlarsınız.

Bir şehir düşünün inancınızdan ,mezheb ve meşrebinizden dolayı hor görülmez,dışlanmazsınız.Tam aksine o huzur adasında yıllar yılı barış ve kardeşilik içerisinde hayatınızı idame ettirirsiniz.Kapı komşunuz bir Ermeni,bir Süryani,bir Alevi olabilir ve bundan mutluluk duyabilirsiniz.Tıpkı bir kültür  mozağinin içerisinde bulursunuz kendinizi ve keyif alırsınız.

Bir şehir düşünün zor zamanında birbiriyle kenetlenen ,tıpkı etle tırnak gibi uyum ve ahenk içerisinde işlevini sürdüren bir yapıya sahip.

Evet...

El-Aziz den bahsediyorum...

 Yani Elazığdan...

18 Ağustos'u gösteriyor takvimler...Saatler sabahın erkeni...Memurlar ve işçiler mesaisine yetişmeye çalışıyor..,Esnaflar dükkanlarını açmaya çalışıp ilk  müşterilerini beklemeye koyuluyor..Hanelerde anneler kahvaltı sofraları hazırlıyor ,..Şehirler arası yolda seyahat ediyor insanlar...

Ve birden kulakları sağır edecek cinsten bir gürültü kopuyor şehirde.Aman Allah'ım!Big Bang hadisesi yaşanıyor sanki.Kıyamet kopuyor o anlarda.İnsanlar hemen patlamanın olduğu tarafa yönelmek istiyorlar.Ve geldiklerinde patlamanın Emniyet binasında olduğunu görüyorlar.Ortalık can pazarı.Ortalık mahşeri kalabalık.Herkes işini gücünü bırakmış.Polisimizi insanlarımızı kurtarma telaşesine kapılmış..Bina hasar görüyor,etrafta çukurlar oluşuyor,çevredeki ev ve iş yerlerinin camları kırılıyor,yoldan geçen araçlar etrafa savruluyor..

Ve ben de gidiyorum diğerleri gibi.Gözüme neler çarpmıyo ki o esnada.Bütün araçlar aynı istikamete gidiyor.ve herkes doluşuyor otobüslere,özel araçlara..Ücret almıyor ticari taksiler,minübüsler..Sanki sefere gidiliyor!

Evet seferdi gerçekten.Bu şehir insanlarını kurtamak için seferber olmuştu.Bütün şehir kendini sorumlu hissediyordu:Ayşe Teyze,Nuri Baba,Manav Erdal ve niceleri..Çoluk -çocuk,yaşlı-genç,Alevi-Sünni,Türk-Kürt ayrımı olmaksızın.Müthiş bir birliktelik sergileniyor o sıralar...

Olay yerindeki bahçede inanılmaz bir hareketlilik yaşanıyor.Halk-Polis işbirliği muazzam bir seviyede.Bir vatandaşımızın ağzından şu sözler dökülüyor.:Polis abi,biz bakalım içeriye sizler durun!Kimse durmuyor,herkes işbaşında.Böyle üst düzey bir birlikteliğe sahip şehri korkutmaa kimlerin gücü yetebilir?

Kan anonsu yapılıyor şehir merkezinde.Duyan herkes hastanelere koşuyor,sürücüler yoldan geçerken arçlarına vatandaşları da alıp kan vermek için hastanelere gidiyor.Adeta izdiham yaşanıyor.KAN kuyruğu oluşuyor,EKMEK değil!Kanını belki de canını vermeye gelmiş Gakgoş...1 saat içerisinde kan ihtiyacı tamamlanıyor...

Herkes lanetliyor yapanları,yapılanları.Aziz diyarımız ilk defa böylesine bir saldırıya maruz kalıyor.Elazığ ile terör kelimesi aynı cümle içerisinde bile kurulmamıştı ki hiç...

TIpkı bir Osmanlı,tıpkı bir Türkiye gibi bir çok kültürü,inancı bünyesinde barındıran bu şirin şehri hedef almaları bundan olsa gerek..Birliğimizi,dirliğimizi bozmak istemeleri bu yüzden.Çünkü biliyorlar ki bu birliktelik bozulursa hedeflerine ulaşmaları daha da kolaylaşacak.Lakin Elaziz şehri buna geçit vermeyecektir hiç bir zaman!

Bu huzur adasının huzurunu hiç bir zaman kaçıramayacaksınız,Esnaf dükkanının rahatlıkla açacak,her zamanki gibi memurlar-işçiler işine gidecek..Ve her zaman kenetlenecek bu yüce insanlar.Ulvi değerleri ve gayeleri olan insanları hiç bir kişi ya da nesne yenilgiye uğratamayacaktır.

Yazıma son verirken bu menfur saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize  Allah'tan rahmet,gazi ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEKNOLOJİYE ESİR OLMA,HAKİM OL! Eğitim 13.03.2019
Vatan Afrindir... Yaşam 11.02.2018
Çocuğun/Velinin karnesi... Eğitim 24.01.2018
Çocuğun/Velinin karnesi... Eğitim 23.01.2018
Carpe Diem(Anı Yaşa) Yaşam 11.01.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İNSANLIK Yaşam 14.02.2020
Din Sömürüsü Yaşam 12.02.2020
SEVMEK Yaşam 04.02.2020
BASIN BÜROSUNUN HABERİ VARMI? Yaşam 28.01.2020
Yeni başlangıç Yaşam 08.01.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Mustafa 05.09.2016

Emeginize saglik gercekten siir gibi bir yazi olmus harika anlatim ve harika vatanseverliginiz icin karsinizda saygiyla egiliyorum. Yazilarinizin devamini bekliyorum

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.