DEVLET ve BÖLÜCÜLÜK

Ahlat'a yerleştirilen Ahıskalı Türklere KÖYDE DEĞİL, ilçe merkezinde TOKİ Evi BEDAVA, Köylerde TARLA BEDAVA, Hayvancılık için her türlü imkan BEDAVA!

Elbetteki bu şartlarda bir iskân sağlanacaksa ben dünyanın öbür ucuna bile giderim, bu imkânı sağlayacak Devlete de bir ömür boyu minnettar kalırım...

Ahıska'dan gelen Muhacir Türkler Bursa'da zaten mutlu mesut yaşıyorlardı. Hepsinin bir barınağı ve işi zaten vardı.
Konuyla ilgili konuşan Dünya Ahıska Türkleri Birliği Bursa Şube Başkanı Paşa Alihan, "Bugün Ahıska Türkleri Bitlis'in Ahlat ilçesine göç ediyor. Çalışmaya, çiftçilik yapmaya gidiyorlar. O topraklara bereket getirmeye gidiyorlar. Devletimizin politikasını yüzde yüz destekleyerek Ahlat ilçesine gidiyoruz. Bursa'dan bugün 105 kişi Ahlat'a yola çıkıyor. Ahıskalılar terörden dolayı boşalan köylerde çiftçilik yapacak. Biz terörden korkmuyoruz." demiş!

Bizim bin yıllardır zaten Bereketli olan topraklarımıza “Bereket” getirmeye geliyorlarmış!
Bir de, "Terörden Korkmuyorlarmış" He canım, biz de yedik!
Terörden korkmuyorsanız sizi o zaman Şırnak'ta boşaltılan köylerde iskan etsinler!
Bir tek eylem yapılmayan, Türkiye'nin en sakin ilçelerinden biri olan Ahlat'ta iskan edilmeye niye korkasınız ki, aksine zil takıp oynamanız lazım!

Devlet, Devletliğini tüm vatandaşlarına Adil ve Eşit bir şekilde göstermek istiyorsa Şırnak il Merkezinde çatışmalardan kaçan ve YOKSULLUKTAN DOLAYI sığınacağı bir mekân bulamadığı için Şırnak'ın hemen dışında ÇADIR kurarak yaşamak zorunda kalanlara bu imkânı sağlamalıydı. Bu, Şırnak’tan göç etmek zorunda kalan insanlara yardım yapılmıyor, Barınak imkânları yok ve çok zor durumdalar. Zengin olmadıkları için de bir yerlere gidip yerleşme imkânları yok.
Bunların elinden tutmak en güzeli olmaz mıydı?
Devletin en öncelikli Acil işi çatışmalardan dolayı mecburen evlerinden çıkmak zorunda kalmışların elinden tutmak olmalıydı.

Bu Ahlat İskan olayı açıkça, Kemalizm’in ilk yıllarında uygulanan Şark Islahat Planı'nın yeni bir versiyonu gibi görünüyor….

Adalete ve Eşitliğe aykırı, Vatandaşlar arasında resmen ve alenen Ayrımcılık ve Bölücülük içeren bu fikri Hükümete kim verdi, hakikaten çok merak ediyorum...

PKK'nin 7 Haziran sonrasından itibaren, yani son bir yılda yaptığı onlarca vahim hatadan dolayı Kürt halkı HDP'den, PKK'den soğumuş ve örgüt ile HDP'nin onca çağrısına rağmen destek vermemişti.

Kürt halkı, Hendekleri ve Siviller arasında sürdürülen savaşı doğru bulmamış ve Kürtler adına hareket ettiğini iddia eden örgüt yerine, sessiz kalarak fiilen devleti desteklemişti...

Devleti yönetenler bu desteği anlaşılan çooook yanlış anlamışlar.
Kürtler devletin bu şekilde yanlış ve ırkçı, bölücü davranması için bu desteği vermediler.
Kürtlerin desteğini bir nebze de olsa fiili durum ile kazanan devlet bu tür yanlış apaçık ırkçı olduğu belli politikalarla bu defa durumu aleyhine çevirerek tamamen kaybedebilir…
Ben şahsen, Ahıska Türklerinin veya farklı etnik gruplardan halkların Ahlat’a veya Türkiye’nin herhangi bir bölgesine yerleşmelerine karşı değilim. Nasıl ki ben bir Kürt olarak Türkiye’nin istediğim bir bölgesine gidip yerleşebiliyorsam herkesinde bu özgürlüğünün olması gerektiğini düşünüyorum. Bu benim olduğu gibi her vatandaşın da bir Anayasal serbest Dolaşım ve yerleşim hakkıdır.
Benim karşı olduğum şey,Devletin BEDAVA’dan bir imkan sağlayarak bazı vatandaşlarını diğer bazı vatandaşlarından ÜSTÜN GÖREREK AYIRMASI yoluyla BÖLÜCÜLÜK yapmasıdır.
Ben bir yerden bir diğer yere göç edeceğim zaman KENDİ İMKANLARIMLA gidip yerleşiyorum,  Devletin bana sunduğu en ufak bir katkı yok.
Ama burada yapılan şey ise devletin bir POLİTİKA olarak, Ahlat’a veya diğer Kürt illerine yerleşeceklere BEDAVA İMKANLAR sunmasıdır…
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı bir birey olarak TALEBİMDİR; Bende evsizim, Bende kiracıyım ve bende bedavadan bir ev ve tarla ile hayvancılık yapmak istiyorum, Devlet bana da bu imkanları sağlasın.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
RAMAZAN PİŞKİN MESELESİNE DAİR Sosyal 05.06.2020
GENÇLER NEDEN EVLEN(E)MİYOR? Sosyal 22.05.2020
CORONA GÜNLERİNDE TOPLU ULAŞIM Sosyal 28.04.2020
SOSYAL YARDIMLAŞMADA TEKELLEŞME SORUNU Sosyal 23.04.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
HAFTANIN SAÇMA OLAYLARI Genel 01.07.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (14) Genel 26.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (13) Genel 25.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (12) Genel 24.06.2020
HAFTANIN SAÇMA OLAYLARI Genel 17.06.2020