Tecavüz Günlükleri – Didim'de toplu-tatlı temaşalar

Olay göründüğünden de öte, gerçekten, bir tecavüz olayı. “Önüne yatmak” deyimi-söyleyişi halk arasında kullanılan bir deyimdir-söyleyiştir.

Bu beni başka nerelere götürdü?... Dil tecavüzlerine götürdü. Dil emperyalizmi diye de bir şey vardır ya hani. Ne olur sonuçta? Sana ait; dedenin, ninenin, amcanın, yengenin, dayının vd. 'in kullandığı bilindik sandığın bir deyimi bir bakmışsın hiç olmadık bir tarafa çekmişler.

Arapların dil emperyalizmi böyle oluyor; kendi dilini sana unutturuyor. İngiliz emperyalizmi için de aynı şey geçerli.

Dil burjuvazisi diye bir şey de oluşuyor. Sosyalist-Komünist söylemde “burjuvazi” denilince... bazı birçok kelimenin yerine başka kelimelerin (lüküs kelimeler) kullanılması da dil burjuvazisini oluşturuyor. Yani, kelimeler de kendilerince bir üst sınıf kuruyorlar. Don, oluyor külot. Karı oluyor kadın. Çalmak oluyor hırsızlık. Topludurum, oluyor konjüktür. Okuz/oğuz oluyor öküz.

Her şeyi kötüye yormamak gerek. Fakat her şeye de bakmak gerekir. Örneğin;kişi, topludurum demek yerine neden konjüktür, diyor. Biraz, burjuva özentiliği de var sanırım. Ek olarak, farklı bir kelime kullanmanın kişiyi daha bilgili göstereceği gibi bir sanılgı da olabilir.

Kadın, nedir? Bizim şu Türkçe'deki gibi; Han-ım. Yani, erkek-kadın ayrımcılığının olmadığı göçer eski toplum yapımızda yine de durağan olan çadırda Han olan, soy'un kaynağı olan dişil insan erkeğin Han'ı oluyor. Benim Han-ım. Hanım.

Kadın kelimesi kadı'dan geliyor olsa gerek. Senin kadı-n. Her şeyden haberi var; hüküm veren, yargılayan, sanki biraz da ceberrutluk baharatlı andırış yapan kelime: Kadı-n. Senin kadı-n.

Bayan kelimesine hiç girmesek iyi olur. Vıd vıdı vıd vodi vidi vodu... Bayan. Baydıran. Baydın beni... deyişlerinde olduğu gibi... yani işte bu yüzden bayan kelimesini yorumlamasak iyi olur.

***

Didim Belediyesi web sitesinde “On-line” işlemler var. Borçları sorgulayabiliyorsunuz. Söylemesi ayıp, ev alalı 5-6 ay oldu, vergiler var. Emlak vergisi var. Kültür varlıklarına bir kesinti var...

Bir de Belediye meclisi kararıyla Katı Atık Toplama vergisi diye bir vergi çıkmış. En az emlak vergisi kadar var.

Örneğin, ben su aldığımda/kartıma kiosklardan su yüklediğimde Çevre Temizlik Vergisi de ödemiş oluyorum. Ek olarak böyle, Katı Atık Toplama vergisi denen bir denen vergi çıkınca... bunu pek hoş karşılamadım.

Başka belediyelerde de böyle uygulamalar başlatmışlar. Fakat İl ve ilçe Tüketici Hakem Heyetlerine itirazlar da baya bir çok artmış. Sanırım bu vergiyi geri çekecekler.

Bu verginin yurttaşlarca hoş karşılanmamasının nedeni de şu: Bu vergi, inşaat yapan kişi veya şirketlerin inşaat artıklarını toplamak için bizden toplanan vergiymiş. Yani elin oğlu para kazanacak diye, ki kazansın bana ne, onların moloz paralarını ben neden ödüyorum?

***

Ben size, yurttaşlara, tecavüzün ne olduğunu anlatabiliyor muyum?

Benim için hiç dert değil; hepinizin önüne yatarım ben.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
SU STRESLİ ÜLKELER VE TÜRKİYE Genel 14.09.2019
Nasıl mutlu oluruz? Genel 10.09.2019
ÖZSAYGI Genel 09.09.2019
Türkiyedeki Su Kaynaklarına Yabancı Sermayelerin Önem Vermesi Hayra Alamet Olmasa Gerek !!! Genel 29.08.2019
DİNE KATILAN HURAFEYİ SORGULAYIN Genel 28.08.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.