KİTAP SEÇMEK

Kitabın iyisini seçmesini biliyor musunuz?

Bence kitap kurtlarına sorulacak ilk soru budur. Yeni arkadaşlık yapanların “çok kitap okuyor musunuz?” diye sormalarını ezber buluyorum ve bu soruyu ancak çok kitap okumayanların sorabileceğine inanıyorum. Zira çok okuduğunuz kitaplar içerik bakımından beş para etmez şeylerse kıymeti yoktur. Şu halde bu soru artık geçmişte kalabilir…

O halde sorumuza geri dönelim. “Kitabın iyisini seçmek nasıl belirlenir ya da kitabın iyisi nedir?” diye sorarak sorumuz genişletilebilir. Bir kitabın iyi olmasının ölçüsü nedir? Kitabın iyisi kişiye göre değişir mi? Değişse bile iyi olan kitaplar gerçekte bir yerlerde yine de vardırlar. Mesela siz sizden daha bilge bir arkadaşınızla şu kitap şundan daha iyidir diye tartışırsanız, ileriki yıllarda siz de bilgeleşince artık arkadaşınıza hak verirsiniz. Demek ki siz bilmiyor ve karşı çıkıyorken de gerçek gerçekti… Değişen daha iyi olan değil, daha iyi bulandır ya da bir başka deyişle seçilen değil, seçendir. Hakikat değişmez.

O halde bilgelik kriterler belirler. Bilgelik duygusal davranmaz. Çünkü ölçülere ve delillerle sahiptir.

Kitabın iyisini seçme becerisi zaten çok okumayı da beraberinde getirir. Böyle biri her şeyden önce hür olmalıdır. Hür olmayan kendi idealinin, fraksiyonunun ya da cemaatinin sınırlarını aşamayacağından hatasının bedeli olarak daha iyi eserlerden mahrum kalır.

Birçok kitap iftira doludur. Delilsizdir. Delil vereyim derken saçmalar ve alakasız bağlantılar kurmaya çalışır. Bunlardan biri sahte bir şeyhtir. Düşüncelerini yazar, Kur’an-ı Kerim’den cımbızla bir ayet seçer ve oraya koyar. Böylece saçmalıklarına yüce Kur’an’ı alet eder. Oysa o ayetin o anlatılanla alakası yoktur. Eğer ayetin öncesine ve sonrasına bakılırsa bellidir. Sahte bir şeyhtir derken bazı şuurlu Müslümanlar şunu sorabilirler:”Şeyhliğin kendisi inancımıza ithal olarak geldikten sonra şeyh saçmalamasa meşru mu olacak?”

Başka bir tanesi on yaşındaki çocuğunun saçma bulacağı menkıbelerle kitabını şişirir. Bir çocuğun bile bu saçmalıklara inanması için o çocuğun onların içinde dar kalıplar arasında yaşayıp alternatiflere ve hakikate önyargılarla kapalı olması gerekir. Kitabın içinde sözüm ona bir bilge(!) bir şey sorar, cevaplayamazlar; sonra o çok erdemli (!) adam bir cevap verir. Fakat günümüz insanını ikna edemeyecek çok saçma bir cevaptır bu. Kalın kafasına müsait olan bu saçmalığa şikâyet söz konusu bile olmaz tabi. Hemen inanır.

Bir sürü iftiralarla doludurlar. Fakat işin kötüsü iftiraya uğrayanların bir kısmı merhumdur ve o merhumdan helallik istemek ise imkânsızdır.

Bazıları ise kitabını gelişigüzel şeylerle doldururlar. Adama dersin ki, “Yahu neden bunları yazdın, hiç üşenmedin mi? Bunları yazan çok kitap var. Neden kalabalık ediyorsun?” Belli ki amacı ‘yazar’ denilmek, saygın bir etiket ve para kazanmaktır. Bu nedenle piyasadaki kitapların çoğu kalabalık ederler ve gereksizdirler.

Yeterli olmadan yazanlar kalıcı tenkitlere yol açarlar. Çok kalabalık cemaat liderleri bile öyle saçma ve çelişik eserlere sahiptirler ki, düne kadar onları tenkit ederek kitap çıkarmak cesaret isterken bugün gerçekleşmektedir.

Özetle iyi bir kitabın iyi bir okuyucusu olup kendinizi öyle bir yetiştirin ki, sizden daha zeki olmayan kişilerin ardına düşüp “sürü” oluşturmayın. Sürüyü oluşturanlar kendilerini keşfedemeyen ve aşamayanlardır. Ufka bak, belki de sen ondan daha akıllısındır…

Geridekiler hallerinden memnunlar; çünkü ileride olmanın ne olduğunu bilmiyorlar…

 

                                                                                                           2006 / YÜKSEL YILMAZ

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
MÜSLÜMANIN EFENDİSİ OLUR MU? (1) Genel 20.01.2020
VAHİY İSLAMI KÜLTÜR İSLAMI DEĞİLDİR Genel 14.01.2020
DÜNYANIN HAKİKİ HİKAYESİ Politika 10.01.2020
ALLAH’IN YASALARININ DEĞİŞECEĞİ YALANI Genel 06.01.2020
EGONUN CEHENNEM ZEBANİSİ Politika 01.01.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Dincilerden İncilerin Diyanet Versiyonu(!) Genel 21.01.2020
DEVRİMİN SESLERİ 'İMAM-HATİP MÜDÜRLERİ' Genel 19.01.2020
Depremden Sanayimizi Kurtaralım. Genel 14.01.2020
Ah O Eski Diziler Genel 06.01.2020
Diyanet Ve Taburede Namaz Genel 21.12.2019