KİTAP SEÇMEK

Kitabın iyisini seçmesini biliyor musunuz?

Bence kitap kurtlarına sorulacak ilk soru budur. Yeni arkadaşlık yapanların “çok kitap okuyor musunuz?” diye sormalarını ezber buluyorum ve bu soruyu ancak çok kitap okumayanların sorabileceğine inanıyorum. Zira çok okuduğunuz kitaplar içerik bakımından beş para etmez şeylerse kıymeti yoktur. Şu halde bu soru artık geçmişte kalabilir…

O halde sorumuza geri dönelim. “Kitabın iyisini seçmek nasıl belirlenir ya da kitabın iyisi nedir?” diye sorarak sorumuz genişletilebilir. Bir kitabın iyi olmasının ölçüsü nedir? Kitabın iyisi kişiye göre değişir mi? Değişse bile iyi olan kitaplar gerçekte bir yerlerde yine de vardırlar. Mesela siz sizden daha bilge bir arkadaşınızla şu kitap şundan daha iyidir diye tartışırsanız, ileriki yıllarda siz de bilgeleşince artık arkadaşınıza hak verirsiniz. Demek ki siz bilmiyor ve karşı çıkıyorken de gerçek gerçekti… Değişen daha iyi olan değil, daha iyi bulandır ya da bir başka deyişle seçilen değil, seçendir. Hakikat değişmez.

O halde bilgelik kriterler belirler. Bilgelik duygusal davranmaz. Çünkü ölçülere ve delillerle sahiptir.

Kitabın iyisini seçme becerisi zaten çok okumayı da beraberinde getirir. Böyle biri her şeyden önce hür olmalıdır. Hür olmayan kendi idealinin, fraksiyonunun ya da cemaatinin sınırlarını aşamayacağından hatasının bedeli olarak daha iyi eserlerden mahrum kalır.

Birçok kitap iftira doludur. Delilsizdir. Delil vereyim derken saçmalar ve alakasız bağlantılar kurmaya çalışır. Bunlardan biri sahte bir şeyhtir. Düşüncelerini yazar, Kur’an-ı Kerim’den cımbızla bir ayet seçer ve oraya koyar. Böylece saçmalıklarına yüce Kur’an’ı alet eder. Oysa o ayetin o anlatılanla alakası yoktur. Eğer ayetin öncesine ve sonrasına bakılırsa bellidir. Sahte bir şeyhtir derken bazı şuurlu Müslümanlar şunu sorabilirler:”Şeyhliğin kendisi inancımıza ithal olarak geldikten sonra şeyh saçmalamasa meşru mu olacak?”

Başka bir tanesi on yaşındaki çocuğunun saçma bulacağı menkıbelerle kitabını şişirir. Bir çocuğun bile bu saçmalıklara inanması için o çocuğun onların içinde dar kalıplar arasında yaşayıp alternatiflere ve hakikate önyargılarla kapalı olması gerekir. Kitabın içinde sözüm ona bir bilge(!) bir şey sorar, cevaplayamazlar; sonra o çok erdemli (!) adam bir cevap verir. Fakat günümüz insanını ikna edemeyecek çok saçma bir cevaptır bu. Kalın kafasına müsait olan bu saçmalığa şikâyet söz konusu bile olmaz tabi. Hemen inanır.

Bir sürü iftiralarla doludurlar. Fakat işin kötüsü iftiraya uğrayanların bir kısmı merhumdur ve o merhumdan helallik istemek ise imkânsızdır.

Bazıları ise kitabını gelişigüzel şeylerle doldururlar. Adama dersin ki, “Yahu neden bunları yazdın, hiç üşenmedin mi? Bunları yazan çok kitap var. Neden kalabalık ediyorsun?” Belli ki amacı ‘yazar’ denilmek, saygın bir etiket ve para kazanmaktır. Bu nedenle piyasadaki kitapların çoğu kalabalık ederler ve gereksizdirler.

Yeterli olmadan yazanlar kalıcı tenkitlere yol açarlar. Çok kalabalık cemaat liderleri bile öyle saçma ve çelişik eserlere sahiptirler ki, düne kadar onları tenkit ederek kitap çıkarmak cesaret isterken bugün gerçekleşmektedir.

Özetle iyi bir kitabın iyi bir okuyucusu olup kendinizi öyle bir yetiştirin ki, sizden daha zeki olmayan kişilerin ardına düşüp “sürü” oluşturmayın. Sürüyü oluşturanlar kendilerini keşfedemeyen ve aşamayanlardır. Ufka bak, belki de sen ondan daha akıllısındır…

Geridekiler hallerinden memnunlar; çünkü ileride olmanın ne olduğunu bilmiyorlar…

 

                                                                                                           2006 / YÜKSEL YILMAZ

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
GERÇEĞİN TAHLİLİ Felsefe 06.09.2019
SIRRIN LİMİTLERİ Felsefe 31.08.2019
DİNE KATILAN HURAFEYİ SORGULAYIN Genel 28.08.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (17) Genel 27.08.2019
MÜSLÜMANLARIN KAÇIRDIĞI TARİHİ FIRSAT Politika 12.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
SU STRESLİ ÜLKELER VE TÜRKİYE Genel 14.09.2019
Nasıl mutlu oluruz? Genel 10.09.2019
ÖZSAYGI Genel 09.09.2019
Türkiyedeki Su Kaynaklarına Yabancı Sermayelerin Önem Vermesi Hayra Alamet Olmasa Gerek !!! Genel 29.08.2019
RENKLER KAÇ TANE? Genel 19.08.2019