TÜRK TURİZMİ NEDEN BU HALE GELDİ?

Türk turizminin tek bir ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Bu da sürdürülebilir turizm. Tüketime dayalı bir sektör olarak kabül  edilmeden , çevreyle istihdamla ve yatırımlarla sürdürülebilirse gelişim sağlanıp başarı yakalanacağına inancım sonsuz . böyle bir sistemin kurulması için de tüm imkanlar sağlanmalı ,yapılan yatırımlar süzgeçten geçirilmelidir. Bunları uzun vadede değil kısa vadede hizmete sokabilirsek eğer gerçekten başarıyı yakalayacağımızı unutmamamız gerekir.

Devletin turizme uygulamış olduğu üvey evlat muamelesi de rafa kaldırılmalı hatta arşivlenmeli. Devlet turizmi sadece bir istihdam kaynağı olarak görmemeli en büyük ihracat sağlayan sektör olarak kabül etmelidir.

2016 yılında dünyada ün yapmış sanatçılarımızla ,  yazarlarımızla tanıtım yapılabilir. Sadece belli başlı büyük fuarlara katılarak tanıtım yapılmaz kardeşim ...  Ülke olarak imajımıza cila çekmemiz gerekir. Bunları yapmazsak imajımız yok olur gider.

Biz turizmciler olarak sektörümüzün gücünün farkına varmamız gerekir. Sektör sadece rus pazarına bağlı değil . 2015 yılının ortalarında birçok otel kepenk kapatmak zorunda kaldı .Neden sadece rus pazarına çok büyük pastadan pay ayırmamızdan dolayı . Diğer pazarlara da yönelmemiz gerektiğini düşünmekteyim .Turizm cari açığı kapatan en önemli sektör . Turizmciler olarak mecliste de söz hakkımız olmalı. Turizm bakanının sektörün kanayan yaralarına acil olarak  pansuman yapması gerektiğini savunanlardanım .

Sektör olarak dik durmamız gerektiğini unutmamalıyız. Sektör olarak harcanan emeğe sahip çıkmamız gerekiyor. Krizler olacak kriz olmayan hiçbir sektör yok ki . Ama krizleri en az zararla kapatmalıyız. Sürekli bir kaos sürekli bir terör olayı oluyor. Ülkemizin kurucusu M.Kemal Atatürk ün bizlere bırakmış olduğu ‘Yurtta barış dünyada barış ‘ mirasına sahip çıkalım ve bunu tüm dünyaya ispatlayalım .

saglıcakla kalın....

sefer EŞİBAYAN


Başlık Kategori Yayın Tarihi
NEDENSİZ SEVMELER Yaşam 02.04.2017
HAYATIMIN ANLAMI Şiir 06.02.2017
KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN KAPATILDI Eğitim 04.10.2016
SENİ SENSİZ YAŞIYORUM BU KOKUŞMUŞ DÜNYADA Şiir 04.06.2016
ÜLKE PRESTİJİ Turizm 02.06.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Cennetten bir köşe;Prestige Thermal Hotel Turizm 19.01.2020
yaşmak motel Turizm 14.08.2019
Karaaslan kamping Turizm 13.08.2019
Ukrayna gezisi - I Turizm 27.12.2016
Erken Rezervasyon İçin Doğru Zaman Turizm 14.04.2016

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.