Cep Telefonu Olan Öğrenci Başarılı Olacakmış

 

Baba Anne bana cep telefonu al bak dersime nasıl çalışacağım diyen evlatlarınızı seviyorsanız, cep telefonu almayınız.

Karne döneminde haberleri izleyenler bilirler. Minik yüreklerin akıbetlerinin nereye gittiğini. Yine sömestr dönemiyle birlikte karne sevincini yaşayamayan öğrenciler oldu.

Gazetedeki haberlere göre öğrencinin karnesinde gördüğü kırık notlar sonucunda hayatlarına kastetmeleri, bunun öncesi var. Karneden önce imtihanlar oluyor. O dönemleri iyi değerlendirmiş olsaydılar sonuç buraya varmazdı.

Bütün suçun öğretmenlere, aileye yıkmanın mantığı yoktur. Karneyi öğrenci alıyor.  Öğrencinin birinci görevi derslerini çalışmasıdır. Ders dışında ne varsa yapacak ve karnesi  “peki” olacak böyle anlayış yanlıştır.

Bazen konuşuyorum, çocuklar siz neden derslere gereken önemi vermiyorsunuz diye? Açıkça söylemiyorlar. Ben onlara diyorum ki, öğretmenim annem babam bana cep telefonu alsa derslerime çok çalışırım diyorsunuz değil mi? Dediğim de hepsi birden evet diyorlar.

Öğrencinin kendine ait cep telefonun olmasının mantığını çözemedim. Devlet kitap veriyor. Okullarda akıllı tahtalar var. Derslerde sıkıntı çektiği konu olursa kurs görevi bulunan öğretmenler zaten okuldalar.

Öğrencilerin düşüncelerini tahmin edebiliriz. Onların niyetleri temizdir. Cep telefonları olsa çok çalışacaklarına inanmalarına da, hiç inanmıyorum.

Cep telefonunu öğrencinin ders başarısının yükseleceğine zerre miktarı katılmam mümkün değildir. Cep telefonu olan öğrencileri okullarda telefonlarını emanetten aldıklarında ceplerine koymuyorlar.

Karşıdan arayanda olmuyor lakin öğrencinin elinden de cep telefonu düşmüyor. Ne yapar bizim öğrenciler cep telefonlarıyla, ders dışı işlerle meşgul olurlar.

Gençlerin isteklerinde yanlış içinde olduklarını söylüyorum.  Fakat ağızlarıyla “evet” der gibi yapıyorlar. İç dünyalarında bu zaman ne zaman diye de güya iç geçiriyorlar.

Çalışkan, başarılı, gözde öğrenciler konuşmalarında hiç cep telefonlarından bahsediyorlar mı? Başarının sırrını açıklarken günde sayıda mesaj attım. Sayıda beğeni de bulundum. İmtihanda soruları çözerken mesaj ve beğeni adediyle orantılı şekilde başardım diyen öğrenci duyan var mı?

Yok, olamaz da…..

Hayatına kastedecek kadar çevrenden korkuyorsan derslere çalışsanız, ödevleri yapsanız, sen mutlu, ailen mutlu huzurlu yaşasa ne güzel olur.

Öpüşen öğrenci felç kalmış Adana’ da meslek lisesinin birinde habere göre erkek öğrenci, kız öğrenciyle yakalanmış. Erkek öğrencinin anlatımına göre müdire hanım kıza bağırmış. Erkek öğrenciye de “seni okuldan göndereceğiz” demiş.

Şahsen aynı durumun yaşandığını duyunca müdahil olayım diye düşünmüştüm. Adana’da ki olayı okuyunca iyi ki acele etmemişim dedim. Rahatsız oluyoruz.

Bunun üzerine öğrenci okulun ikinci katından atlar belden aşağısı felç olmuş. Öğretmenler ve idareciler soruşturma geçiriyorlar. Haberlerin satır aralarında bir öpücük felç etti diyerek, öğrenciler masum gösteriliyor.

Geçenlerde okuldan çıktım. Saygı duyduğum büyüklerimden birisi bakar mısın dedi? Buyurun dedim. Çok merak ediyorum bu çevrede hangi okullar var dedi?

Karşılıklı ayaküstü okulları konuştuk. Dediğim kişi entelektüel biri olduğu için fazla konuşmadım. Acaba ne konuşacak diye de merak ettim?

Öğrencilerin kız erkek olarak birbirleriyle çok samimi olarak rahat davranmalarından bahsetti. Buradan ailelere söylemiş olalım.

Başarı kitap okumakla gelir, ders çalışmakla gelir; kız erkek ilişkilerinde örfün dışına çıkmakla, gelenek ve görenekleri hiçe sayarak toplumun içinde dudakların birleştirilmesi ayıp kaçıyor. Hepimizin evladı var.

Allah günah yangınından, nefsin azgınlığından,  ahlaki erdemin erozyonundan hepimizi korusun.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Cep Telefonu Yaşam 01.03.2019
Cep Telefonun Adapları Yaşam 19.02.2019
Ah Çocukluk Yaşam 06.01.2019
Unutamadım, Unutmayacağım Işık ( Feridun ONGUN) Yaşam 21.12.2018
Cep Telefonunu Kullanabilmeyi  Öğrenmeliyiz Yaşam 01.10.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GEZİ Olayları'ndaki 3 Ağaç, Türkiye ORMANLARI'nın Yakılması, PKK ve Susanlar Yaşam 11.09.2019
Bu ilk ölüşüm değil Yaşam 09.09.2019
HAYAT SOĞUK Yaşam 08.09.2019
KENDİMİ ÇIPLAK HİSSEDİYORUM.... Yaşam 07.09.2019
SEN NASIL BİR KAHPESİN !!! DÜNYAAAAA.......9 Yaşam 06.09.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.