Avukat Cübbesinde Neden Cep Ve Düğme Olmaz

AVUKAT CÜBBESİNDE NEDEN CEP VE DÜĞME OLMAZ

Avukatlar yasal düzenleme gereği duruşmalara cübbe ile çıkmak zorundadır.

Avukatların cübbe giyme zorunluluğu ve cübbenin tek tip oluşu Avukatların kanunlar önündeki eşitliğinin bir sembolüdür.

Cübbenin üzerinde üç renk bulunur. Yeşil kısmı Hukuk Davalarını, Kırmızı kısmı Ceza Davalarını, Yaka alanında bulunan sarı şeritler ise idareyi temsil etmektedir.

Mesleğin ağırlığı, siyahın hiçbir rengi içermemesi (tüm renkler siyahın içinde eridiği için)ve adaletin renginin siyah olmasından dolayı Cübbenin ana rengi siyahtır.

Avukatlık, Kanunda belirtildiği gibi bir kamu hizmeti olduğundan cübbenin cebi bulunmamaktadır.

Avukatlık mesleği nitelinden dolayı bağımsızlığı gerektirdiği için de cübbenin düğmeleri de bulunmamaktadır.

Bu konuyu şöyle özetlemektedir Hukukçular “Hâkimlerin ve Avukatların giydikleri cübbeler; hiç kimsenin önünde iliklenme sinler diye düğmesiz, rüşvet almasınlar diye cep sizdir.”

İlgili Mevzuatta ise;

Avukatlık Kanununun 49. Maddesi “Avukatlar, mahkemelere, Türkiye Barolar Birliğinin belirteceği resmi kılıkta çıkmak zorundadırlar”

Avukatların Resmi Kılık Yönergesi

Resmi Kılığın Biçimi:

1- Avukatlar görev yaparken giyecekleri resmi kılıkları Türkiye Barolar Birliğinde mühürlü olarak saklanan örnek şeklindedir.

2- Bu örneğe göre; resmi kılık üç renkten oluşur. Genel görünüm siyahtır. Yaka kırmızı, ön tarafın dış yüzü boydan boya parlak siyah, bu siyahın arka yüzü ile kol kapakları yeşildir. Yakanın altındaki dikiş sırma ile kapatılmıştır.

3- Kırmıza yakanın genişliği(6)cm. Yaka altındaki sırma (1) cm. yeşil kol kapağının dış yüzü (10)cm. kol içine dönen kısmı (5)cm. ön taraftaki parlak siyah(10)cm. Ve arkadaki yeşil (18)cm genişliktedir.

4-Türkiye Barolar Birliği resmi kılığın Barolara gönderilmiş olan örnekleri Baro Merkezlerinde saklanacaktır. Avukatlar renkleri ve biçimi bu örneklerdeki renk ve biçime uygun diktirmek zorundadır. Renk ve biçim tutarlılığı Barolarca sağlanacak, uygun olmayanların giyilmesine izin verilmeyecektir. Mersin İçel Burak CanlıBu yazıya ilk yorumu siz yazın.