Kısa Kısa- Dolanı dolanı gelir

Dedim ki: gittim arkadaşın yanına, ta uzaklara; beni o dolandırdı dolayda baya. Sınıfta bir gülümseme dalgası. Hayır, hayır, dedim. Yani tuttu kolumdan, çünkü bilmezim oraları, gezdirdi, demek istedim.

Demek istedim. Bilincimde acı bir tat oluştu, genizden gırtalağa bazen akar ya bir acı su; işte onun bilinç sahasındaki karşılığı, aynen. “Demek istedim”, de ne demek. Bildiğin, dedim yani. Acı bir durum. Halbuki gezdirildim deseydim de, a,a dolandırıldım çok pardon bayan yanlış anlayıcılar, bay yanlış anlayıcılar deseydim. Gitme! Deseydim. Açaydım bilinç kollarımı, deseydim.

Dolay. Dolamak. Dolanmak. Kelimenin olağanı bu zaten. Kelimelerde anlam dönüşümlerinden ahlak yaklaşımı dönüşümlerini de anlar gibi oluyorum. Dolandırmak, üstü kapalı bir anlam vermek için kullanıldığı için, kaş göz de yaparak.. işte ondan sonra bizim dolan oluyor mu ahlaksız bir kelime.

Beni dolandıran ille de öte türlü veya beri türlü dolandırmış olmakla sorumlu değil ki. Ağzını açtı dolandırılan. Ki zaten dolandırılan kişi bilmez de o yüzden dolandırılmıştır dolayı bilen tarafından.

Yok, yok dediler. Öyle bir kelime yok; kelimenin ilk anlamı kandırmak anlamında dolandırmak. Dolandırılan çok olmalıydı ki, kaş göz iması eklenen dolandırılmak pes etti de daha da birş ey demedi.

Yine güldüler.

Bir gün bu İngilizlere, ve İngiliz dili ve edebiyatına çok kötü saldıracağım da ne zaman. Dili bozulanın ahlakı da bozulur. Dilbilimci değilim, rahat rahat atarım, kimse karışamaz bana. Düşünebiliyor musun! Ben birine hanımefendi diye seslenince küfür sanılıyor bazen.

Beyefendi, deyince de oluyor bazen. Hatta bir gün bana beyefendi! diyerek küfür ettiğini zanneden 300-500 kişi bile tanıdım. Ezilen psikolojisi diyeceğim, çünkü dilli ezme diye de bir şey vardır, bilmediğinizin altında ezilirsiniz, fakat “ezilenler” çoksa ortaya ilginç bir güç çıkar. Kafalar ters döndüğü için, kimze sizi ezmeye çalışmıyorsa bile, intikam alırcasına veya alarak, ezdiğinizi sanırsınız. Normalde dil dili ezemez; ezilen büzülen eşşekliğimizdir.

Evet.

***
Lügatlarda kelime bitti. Şiir bitti, tükendi. Sen bu eşekliğini kime saklıyorsun. Sanırım daha büyük bir eşek hayalile yanıp tutuşuyorsun. Saruman'ın dediği gibi: ölümü seçtin, öylese.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019
Doğu Türkistan'da Yaşam. Benim Hayatım, Yaşananlar ve yasaklarlar Anı 18.01.2019
32 Yaşımdan 32 Öğüt Anı 10.12.2018
geçiyor mu Anı 07.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.