HAVACILIKTA SON GELİŞME

Teknolojik gelişim öngörüleri ve geleceğin  havacılık teknolojileri hakkında tahminler yürütmek, ilgili insanlar  dışındaki kişilere göre bir tür bilgisizlik gibi algılanmaktadır. Oysa halen ulaşılan teknoloji düzeyi ve bu teknolojinin gelişim yönü konunun bilir kişilerce bilimsel ve havacılık mühendislik ilkeleri içinde irdelenirse, gelecek ile ilgili sağlıklı ve gerçekleşme olasılığı yüksek öngörülerde bulunmak zor değildir. Bu husus gelişmekte olan tüm ilgi alanları gibi havacılık  teknolojisi için de geçerlidir.

Havacılık  teknolojisi artık bilimsel ve teknolojik olarak ayağa kalkmış ve ilerlemekte olan bir bilim dalı ve teknolojik birikimdir. Havacılık teknolojisinin temel ilkeleri bilinmektedir. Tüm eğitim kurumları ve araştırma merkezlerinde değişik düzeylerde de olsa konu üzerinde çalışılmaktadır. Eğitim kurumlarında ve araştırma merkezlerinde değişik düzeylerde çok sayıda proje yürütülmektedir. Gerek donanım ve gerekse yazılım olarak bilinenler ve hakim olduğumuz bu teknoloji birikimi, yeni atılımlar için uygun kritik bir birikim kütlesinin çok üstündedir. Bu tür bir gelişime açık olunan havacılık sektörünün 2020'den sonrada ülkemizde giderek atış gösteceği bir aşıkardır.Bugünün koşullarında mevcut olarak 3 fakülte 1 yüksek okulu 15  adet Meslek Yüksekokulu olarak eğitim ve öğretim faaliyetleri devam etmektedir.

Sonuç olarak güzel ülkemizin matemtiksel ve jepolitik açından hava sahasının iyi bir noktaya geldiği her geçen süre içerisnde  sivil havacılıkğın gelişme göstererek ilerleyeceğni unutmamız gerektiğini hatırlatır tüm havacılık çalışanlarına emniyetli uçuşlar dilerim.

ERDEM ALINCA

Airframe and Powerplant Maintenance of Aircraft

Assit student.Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.