BELLEK

BELLEK

Beynin en önemli işlemlerinden birisi insanın çevresinde olanları öğrenmesi ve edindiği bilgileri daha sonra kullanmak üzere depolamasıdır. Malumunuz 5 duyu ile algılıyoruz. Belleğin hipokampus'ta yerleştiği kabul ediliyor. Her geçen zaman ve araştırmalar bunu daha da belirleyici olacaktır.

Hayat hafızayı değil, hafıza hayatı oluşturur. Bu da dikkate şayandır. Eski hatıralar yenilere göre daha kolay hatırlanır. Annenizin adını unutmazsınız, fakat akşam ne yediğini ertesi sabah unutabilirsiniz.

Bazı bilimsel tespitlere göre beynin temel beslenme maddesi kandaki şekerdir (glikoz). Ayrıca öğrenme esnasında yeterince su alınmalıdır. Uykusuzluk da öğrenmeye engeldir. Zira uyku temizlik hareketi yapmaktadır. Molalar faydalıdır, molasızlık yorgunluğa neden olur. Yetişkinlerde 1–1,5 saat sonra mola makuldür.

Sabah saatleri çok önemlidir ve bu öğleye dek sürer. Öğle vakti pekiştirme, öğleden sonra ki saatler fiziksel ve sanatsal uğraşlar için daha uygundur.

Baskı ezberlemeyi engellemez, fakat üretici düşünceyi engeller. Bu da sol değil, sağ hemisfer'in etkilenmesi demektir.

Mavi ve yeşil sakinlik veren renklerdir, öğrenmeyi kolaylaştırırlar. Renkli materyaller daha ziyade akılda kalıcıdırlar. Doğal beyaz ışıkta çalışılması daha uygundur. Bilgisayar ekranı öğrenmeyi etkiler, beyaz ışık olmalıdır. Güneş ışığının etkisi de olumludur.

Bellekler sosyal bilgilerle alakalı olarak tanımlanabilir (dekleratif) bellek, yabancı dil pratik sınavında kullanılan refleksif bellek, çarpım tablosunu ezberlemek için uzun süreli bellek, sevdiğimiz bir televizyon dizi filmini izlemek gibi orta uzun bellek, televizyondaki haberleri izlemek gibi kısa süreli bellek olmak üzere çeşitlidirler. Kısa süreli bellek konusundaki tespitlere göre 7 numaralı rakamı ezberlemeye elverişliyiz. Sekizinci rakam devreye girdiğinde bir bağ kurmadan sayıları zor hatırlarız. Telefon numaraları da zaten bu yüzden 7 hanelidirler.

İstiklal marşının tekrarlanması belleğin pekiştirilmesi anlamına gelir.

Hafızada kalma oranları şöyle tespit edilmiştir (tekrarsız):

Okuma %10

Dinleme %20

Resme bakma %30

Film izleme %50

Sergiyi gezme%50

Gösteri izleme %50

Tartışmaya katılma %70

Konuşma yapma %70

Dramatik sunum yapma %90

Geçek bir deneyi canlandırma %90

Enteraktif mültimedya %90

Bir projeyi gerçekleştirme %90

Not: Bellek konusunda gerek kitaplar vererek gerekse seminerine davet ederek bizi onurlandıran ve istifademize ışık tutan sayın Prof. Dr. Faruk Erden'e en derin şükranlarımı sunarım...

                                           2005/ YÜKSEL YILMAZ
 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
GERÇEĞİN TAHLİLİ Felsefe 06.09.2019
SIRRIN LİMİTLERİ Felsefe 31.08.2019
DİNE KATILAN HURAFEYİ SORGULAYIN Genel 28.08.2019
Ümmetin kafası neden karıştı? (17) Genel 27.08.2019
MÜSLÜMANLARIN KAÇIRDIĞI TARİHİ FIRSAT Politika 12.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
SU STRESLİ ÜLKELER VE TÜRKİYE Genel 14.09.2019
Nasıl mutlu oluruz? Genel 10.09.2019
ÖZSAYGI Genel 09.09.2019
Türkiyedeki Su Kaynaklarına Yabancı Sermayelerin Önem Vermesi Hayra Alamet Olmasa Gerek !!! Genel 29.08.2019
RENKLER KAÇ TANE? Genel 19.08.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.