BELLEK

BELLEK

Beynin en önemli işlemlerinden birisi insanın çevresinde olanları öğrenmesi ve edindiği bilgileri daha sonra kullanmak üzere depolamasıdır. Malumunuz 5 duyu ile algılıyoruz. Belleğin hipokampus'ta yerleştiği kabul ediliyor. Her geçen zaman ve araştırmalar bunu daha da belirleyici olacaktır.

Hayat hafızayı değil, hafıza hayatı oluşturur. Bu da dikkate şayandır. Eski hatıralar yenilere göre daha kolay hatırlanır. Annenizin adını unutmazsınız, fakat akşam ne yediğini ertesi sabah unutabilirsiniz.

Bazı bilimsel tespitlere göre beynin temel beslenme maddesi kandaki şekerdir (glikoz). Ayrıca öğrenme esnasında yeterince su alınmalıdır. Uykusuzluk da öğrenmeye engeldir. Zira uyku temizlik hareketi yapmaktadır. Molalar faydalıdır, molasızlık yorgunluğa neden olur. Yetişkinlerde 1–1,5 saat sonra mola makuldür.

Sabah saatleri çok önemlidir ve bu öğleye dek sürer. Öğle vakti pekiştirme, öğleden sonra ki saatler fiziksel ve sanatsal uğraşlar için daha uygundur.

Baskı ezberlemeyi engellemez, fakat üretici düşünceyi engeller. Bu da sol değil, sağ hemisfer'in etkilenmesi demektir.

Mavi ve yeşil sakinlik veren renklerdir, öğrenmeyi kolaylaştırırlar. Renkli materyaller daha ziyade akılda kalıcıdırlar. Doğal beyaz ışıkta çalışılması daha uygundur. Bilgisayar ekranı öğrenmeyi etkiler, beyaz ışık olmalıdır. Güneş ışığının etkisi de olumludur.

Bellekler sosyal bilgilerle alakalı olarak tanımlanabilir (dekleratif) bellek, yabancı dil pratik sınavında kullanılan refleksif bellek, çarpım tablosunu ezberlemek için uzun süreli bellek, sevdiğimiz bir televizyon dizi filmini izlemek gibi orta uzun bellek, televizyondaki haberleri izlemek gibi kısa süreli bellek olmak üzere çeşitlidirler. Kısa süreli bellek konusundaki tespitlere göre 7 numaralı rakamı ezberlemeye elverişliyiz. Sekizinci rakam devreye girdiğinde bir bağ kurmadan sayıları zor hatırlarız. Telefon numaraları da zaten bu yüzden 7 hanelidirler.

İstiklal marşının tekrarlanması belleğin pekiştirilmesi anlamına gelir.

Hafızada kalma oranları şöyle tespit edilmiştir (tekrarsız):

Okuma %10

Dinleme %20

Resme bakma %30

Film izleme %50

Sergiyi gezme%50

Gösteri izleme %50

Tartışmaya katılma %70

Konuşma yapma %70

Dramatik sunum yapma %90

Geçek bir deneyi canlandırma %90

Enteraktif mültimedya %90

Bir projeyi gerçekleştirme %90

Not: Bellek konusunda gerek kitaplar vererek gerekse seminerine davet ederek bizi onurlandıran ve istifademize ışık tutan sayın Prof. Dr. Faruk Erden'e en derin şükranlarımı sunarım...

                                           2005/ YÜKSEL YILMAZ
 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
MÜSLÜMANIN EFENDİSİ OLUR MU? (2) Genel 23.01.2020
MÜSLÜMANIN EFENDİSİ OLUR MU? (1) Genel 20.01.2020
VAHİY İSLAMI KÜLTÜR İSLAMI DEĞİLDİR Genel 14.01.2020
DÜNYANIN HAKİKİ HİKAYESİ Politika 10.01.2020
ALLAH’IN YASALARININ DEĞİŞECEĞİ YALANI Genel 06.01.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Dincilerden İncilerin Diyanet Versiyonu(!) Genel 21.01.2020
DEVRİMİN SESLERİ 'İMAM-HATİP MÜDÜRLERİ' Genel 19.01.2020
Depremden Sanayimizi Kurtaralım. Genel 14.01.2020
Ah O Eski Diziler Genel 06.01.2020
Diyanet Ve Taburede Namaz Genel 21.12.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.