ORTA YOL

Kâinatta sonsuz bilgi, hikmet ve işaret varken bunlardan hiç denecek kadar haberdar olan bizler, saf çocukluk çağlarımızla mukayese yaparak büyüyünce artık kendimizi bir halt sanarak şımarırız...

            Hep öğretmek isteriz. Onu bile kendimiz için isterken amaç koltukların kabarması ve nefsimize hizmettir. Yoksa bize ne onun öğrenip öğrenmemesinden...

            Böylece kendimize en büyük düşmanlığı yaparız. Bu durumda her şey size hizmet etmeye ayarlıymış gibi gelir. Bu durum mahrumiyet anında iyice beyan olur.

            Kibrin sosyalde iyi bir intiba bırakmadığını fark eden bazı uyanıklar “ne kadar mütevazı” desinler diye tevazuyla kibrlenirler. Onun ilmini översen başını eğerek ellerini dizlerinin arasına alarak sözüm ona mahcup olur. Şöyle beş on dakika kadar sonra fikirlerini tartış bak ne oluyor? Bırak ağzındaki baklayı midesindeki baklayı bile çıkarıverir.

            Ne kadar istiyorsan o kadar çok değilsin. Kendimizi abartmayalım. Senden cahil olanla değil bilge olanla kendini kıyasla ki gerçeğe yaklaşasın.

            Vallahi sana “yürü” desem, belki diyeceksin ki, “nasihatine ihtiyacım yok.” Bu nedenle seviyesi benden yukarı olana değil, müsavi ya da aşağı olana diyorum ki: Hayatın ortasından yürü.

            Bulunduğun durumu orta kabul et. Unutma ki vaziyetinin sadece daha iyisi yok, daha kötüsü de var. Gayretli olduğun halde sahip olmadıklarına bakıp da üzüleceğine sahip olduklarına bak. Sahip olduklarından, mesela gözlerini, kaç gözlüğe değişirsin? Ayaklarını kaç ayakkabıya değişirsin? Ellerini kaç eldivene değişirsin? Demek ki bir kimsenin gözlüksüz, ayakkabısız, eldivensiz olması mutsuz olması için bir gerekçe değildir. Yeryüzünün en engelli bir insanı bile şerefli olmayı mutlu olmak için yeterli sayabilir. Her şeyini yitirirken huzurla ölen bir şehid uzuvlarını toprakta bırakırken şerefini peşinde götürdüğü ve geriye haysiyetli hatıralar bıraktığı için huzurludur.

            “Gerçek bir mütevazı” olarak bilgiçlere haddini bildiriniz... Paraya tenezzül etmeyerek kibirli zenginlere her şeyin fiyatının olmadığını öğretiniz... Bir makam sahibiyle karşılaştığınızda doğal davranın ki daha önce nerede olduğunu hatırlayıp da şımarmasın...


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BİR SAVUNMA YAZISI (14) Genel 26.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (13) Genel 25.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (12) Genel 24.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (11) Genel 15.06.2020
BİR SAVUNMA YAZISI (10) Genel 14.06.2020
Başlık Kategori Yayın Tarihi
TOPLUMDA BAYAN BASKISI SAVIM Felsefe 13.07.2020
AYASOFYA FATİH'İN DEĞİL ATATÜRK'ÜN OLMALI DEĞİL Mİ? Felsefe 12.07.2020
KADIN FAŞİZMİ KURAMIM- 1 Felsefe 11.07.2020
AKP'Yİ YÖNLENDİRME TAKTİĞİ ÖNERİM Felsefe 10.07.2020
MODA SİTELERİ CİNSEL TEŞHİR SAPKINLIĞI YAPIYOR SAVIM Felsefe 09.07.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.