Kısa Kısa – Yani nedir?

Didim; bir, sabahları güzel, bir de akşamları; güneş batmadan hemen önce. Fakat sabah erken saatleri tercih ederim. İnsan kokuları, kebap kokuları, kumaş kokuları, güneş kremi kokuları vd. olmadan denizin saf kokusunu duymak mümkün sabah erken saatler.

Ne mi gerek? Bir gereklilik yok. Sadece, bu var, demek istediğim. Gecenin görünmez belediye işçileri ellerinde rüzgar süpürgeleri, sabaha kadar sessizce çalışırlar. Olasılık ki gülümserler.

Bu yaz tatili boş geçmedi. Hiç değilse ne yaptım? 60 gün deyelim; günde en az iki gazete. Ediyor en az 120 gazete. Bir 60 daha ekleyelim fazladan. En az 180. Kitap okuma sayım düştü. Olsun. Zaten kitapları ya atıyorum ya satıyorum ya da ücretsiz dağıtıyorum. Az bir şey kaldı. Tam bir kitapsız olacağım yakında.

Kitap okumayacağım; canına okuyacağım. Bu durumu bir kasetimde şu sözlerle dile getirdim:

https://www.youtube.com/watch?v=f4RmaRfMeMI

Geçen, bir yazlık sitenin çay bahçesinde -kahvehane- oturuyorum. Öğleden sonra. Masamda sabah okuduğum gazeteler. Bir el belirdi sol tarafımdan. Okudunuz mu? dedi. Evet, dedim. Hop, sarıldı gazeteye, kıçını döndü, iki adım ötedeki küçük şadırvanın yanındaki masaya oturdu. Kalkacaktım. Şimdi gidip de o benim gazetem, desem, yedik mi gazeteni demese bile der gibi bakardı. Der gibi bakmasa bile mutlaka düşünürdü.

Hiç sevmediğim bölük komutanıma benziyordu. Bölük komutanını kimse sevmezdi zaten.

Didim'deki bu kahvehaneler dışarıdan bakılınca ilginç görünüyor. Pamuk tarlaları gibi. Sabahtan akşama kadar oturanlar yüzde 90 civarında. Kafalar kır saç. Ürkünç de görünüyorlar bazen gözüme. Canlı canlı pamuk ağaçları. Konuşan pamuk ağaçları.

Kafaları pansumanlı,sargılı filan. Hepsi yaralı. Az önce cepheden gelmişler. Oturarak tedavi oluyorlar. Onbaşılar, erler, çavuşlar; piyadeler, tankçılar, havacılar... hep bir birlik yarmışlar cepheleri. Hayat cephelerini. Fakat daha çok, pamuk tarlası gibiler hep birden.

Gitsem yanlarına; desem, böyle böyle görünüyorsunuz.. Beni bir daha yanlarına komazlar. Belki de bir şey demezler. Pamuk tarlası mı?..

***
İnsan, bir suskunluğu her şeye yorabilir. Çok şeye yorabilir. Sonra, düşünür ki çeşit çeşit bu yoruşların...farklı farklı oldukları için, güçlü olasılık ki, biri hariç, hepsi yalandır. Fakat suskunluk devam ettiği sürece, doğru olan-gerçek olan susku sebebi de gider bir yerlerde her şey olabilir.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019
Doğu Türkistan'da Yaşam. Benim Hayatım, Yaşananlar ve yasaklarlar Anı 18.01.2019
32 Yaşımdan 32 Öğüt Anı 10.12.2018
geçiyor mu Anı 07.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.